Faydalı BilgilerListeler

Bebeklerin Ağlama ve Uyku Sorununa Çözüm

Annelerin yeni doğan bebekleriyle birlikte yaşadığı en büyük sorun şu an için uykusuzluk olarak biliniyor. Uyku problemi çeken bebekler sürekli ağlıyor ve uykuya dalmakta zorluk çekiyor. Böylece ebeveynler de sağlıklı bir şekilde uyuyamıyor. Bir bebeğin ağlamasına her zaman izin verilmeli böylece deşarj oluyorlar. Bu bir tür uykuya geçme davranış tekniği olarak bilinmeli. Avustralya Flinders Üniversitesi’nden pedagog doktorların araştırması bu yönde. Bebeğin çığlıkları arasında uyanmak her annenin sorunudur.

Ebeveynlerin bu konuda içi rahat olmalı çünkü her bebek gece yatmadan önce sürekli ağlamaya başlar. Bu da uykuya geçişin doğal bir sürecidir. Uyku yoksunluğu annelerde depresyona ve bitkinliğe yol açabilmektedir. 6 ila 16 aylık bebeklerde yapılan araştırmalar, gece uykusu sorunlarını genelleştirmiştir. Gece yatmadan önce bebeğinize yapacağınız nazikçe bir masaj ve rahatlatma teknikleri bu sorunun aşılmasında oldukça etkili olacaktır. Yavaş yapılan bu hareketler anne bebek arasındaki bağı kurarak bebeği rahatlatır ve uykuya hazırlar.

Araştırmalar uygulanmış ve yatmadan ortalama 13 dakika kadar bebekle yapılan rahatlatıcı egzersizler sonunda bebeklerin gece uykuları ortasında daha az uyandıkları ve ağladıkları görülmüştür. Ayrıca bebeklerin kortizol hormonu yani stres hormonu durumları da tükürük testiyle belirlenmiştir. Uyku terapisi alan bebeklerde bu seviyelerin normal düzeyde olduğu görülmüştür. Diğer bebeklerde ise uyku bölünmeleri ve ağlama sorunu daha çok gözlenmiştir. Bebeklerle anneleri arasında duygusal bağın kurulması duygusal ve davranışsal sorunların aşılmasında etkilidir.

Ortalama 10 dakikalık rahatlatıcı uygulamalar ile gece uykusu annenin de bebeğin de düzelebilir. Daha az sıklıklarla uykudan kalkarsınız. Bebeğin yatış pozisyonu da bu durumda çok önemlidir. Nefes alışını rahat hareket etmesini engelleyecek pozisyon ve konumlar olmamalıdır. Sırt üstü yatmamasına dikkat edilmelidir. Gece aşırı süt emmesi ya da çok fazla yiyip içmesi, bunun yanında aksine yetersiz beslenip aç olması, altının ıslak olması, sağlık sorunlarının olması ya da korkuyor olması bebeklerde ağlama sebebidir.

Uykusu kaçmış bir bebeğin türlü şikayetleri olabilir. Bu yöntem işe yaramıyorsa ve her şey yolunda gibi görünüyorsa bebeğinizi mutlaka doktora götürmelisiniz. Gün boyunca yeterince enerji harcaması gece rahatça uyumasını sağlar. Diş çıkarıyor olabilir. Strese, travmaya, karanlıktan korkmaya, büyüme atağına girmiş olabilir. Uyku ortamı rahatsız edici şeylerle dolu olabilir. Sıcak ya da soğuk ortamda olabilir. Annelerin bunlara dikkat etmesi ve bebekleriyle yakından ilgilenmesi gereklidir.

pomeranian boo fiyatları

Murat Dere

Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi İktisat Bölümünü bitirdikten sonra çeşitli alanlarda çalıştıktan sonra kendimi ekonomi ve siyaset konusunda geliştirdim. Bu konularda severek ve tarafsız olarak okuyuculara haberler paylaşmaya çalışıyorum. Tarafıma ulaşmak isterseniz Mdere@lafmacun.net mail adresine iletilerinizi yollayabilirsiniz.

Sizin düşünceniz nedir?

Başa dön tuşu