EDİTÖR BAŞVURU
SağlıkListeler

Bebeklere Ne Zaman ve Ne Kadar Su Verilmeli?

Bebeklere ne zaman ve ne kadar su verilmeli? Birçok ebeveynin merak ettikleri konulardan birisi de bebeğe ne zaman ve ne kadar su verilmeli?

Birçok ebeveynin merak ettiği konulardan birisi de bebeklere ne zaman su verilmeli? ve tabi ki ne kadar su verilmeli? konusudur. Bebeğinize su vermeyi düşünüyorsanız aşağıdaki bilgileri dikate alarak hareket etmenizde fayda vardır:

Bebeklere ne zaman su verilmeli?

Bebeklere ne zaman su verilmeli?

Bebeklere ne zaman su verilmesi gerektiği konusunda farklı fikirler bulunmaktadır. Fakat bebeklere su verilmesi konusunda genel kanı 6 aydan önce bebeklere su verilmemesi yönündedir. Bazı özel sağlık sorunları veya durumlar için hekim tavsiye etmedikçe bebeğe bu zamandan önce su verilmemelidir.

Bebekler için ilk 6 ay anne sütüyle beslenmeleri tavsiye edilmektedir ve anne sütü ilk 6 ay normal şartlarda bebeklerin sıvı ihtiyacını karşılamaktadır. Anne sütünün yetmediği durumlarda bebeğe mama verilebilir. Hekim önermedikçe bebeğe 6 ayda önce su vermek bebekte çeşitli sorunlara yol açabilir. Bu sorunlar şunlar olabilir:

1. Bebeğe su vermek bebekte yetersiz beslenmeye ve kilo kaybına yol açabilir. Çünkü su içerek bebek gereksiz bir şekilde tok tutulur ve alması gereken besinleri yeterli düzeyde alamaz. Bebek su içerek daha az anne sütü veya mama ile beslenmiş olur.

2. Yapılan araştırmalara göre bebeklere 6 aydan önce su vermek bebeklerde sarılık riskini artıran bir etkendir.

3. Bebeğin zamanından önce su içmesi anne sütüyle daha az beslenmesine neden olacağından bu anne sütünün azalmasına neden olabilir. Çünkü anne sütünü artıran etkenlerden birisi bebeği sık sık düzenli emzirmektir.

4. Bebeğe su içirmek ( özellikle fazla miktarda içirildiğinde ) bebekte su zehirlenmesine neden olabilir. Bu durum kandaki tuz dengesini bozar. Sonuç olarak bebekte nöbetlere ve hatta ölüme bile yol açabilir.

Bebeklere ne kadar su verilmeli?

Bebeklere ne kadar su verilmeli?

Bebekler genelde katı ve diğer ek besinleri almaya başladığında ( Bu 6. aydan sonradır ) su içmek için de hazırdır. Fakat bu durumda bile yine bebeğe fazla su içirilmemelidir. Örneğin bir öğünde bebeğe küçük bir bardak içinde 60 ml kadar su verilebilir. Bebeğin su içmeye başladığı geçiş süreci için bu uygundur. Bebeğe suyun kaynatılıp ılıtılarak verilmesi daha uygundur.

Not: Bu içeriğimizde verilen bütün bilgiler sadece bilgilendirme amaçlıdır, kesinlikle doktor tavsiyesi değildir. Sağlıkla ilgili konularda doktorunuza danışmadan kesinlikle bir uygulama veya tedavi denemeyiniz.

İlginiz Çekebilir

Serap Yılmaz

Magazin ve ünlüleri yakından takip eden yazar, Türkiye ve dünya gündeminde yaşanan magazinsel olayları okuyuculara aktarıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu