Faydalı BilgilerListeler

Bebeklerde Emzik Kullanımı

Ebeveynlerin bebekleri olduklarında en büyük kurtarıcıları kesinlikle emzik diyebiliriz. Emzik kullanmaya alışan bebekler ağlamaya başladıklarında bir emzikle hemen kandırılabiliyor bu da ailelerin işine geliyor. Tabi uzun süre emzik kullanan bebeklerin bazılarında emziğe bağlılık oluştuğundan bırakma kısmında sorunlar ortaya çıkmaktadır. Çalışan annelerin veya sütü az gelen annelerin emzik kullanımı en yaygın görülen durumlardan birisidir. Bebeklerin emzik kullanımında nelere dikkat edilmesi gerektiğini sizlere anlatıyoruz.

Emzik Kullanımı Ne Kadar Devam Etmelidir?

Bebeklerde Emzik Kullanmanın Yararları Nelerdir?

Emziğin en büyük yararlarından biri doğal emme iç güdüsünü tatmin ediyor olmasıdır. Ayrıca bebeklere güven hissi verdiği için de emzik kullanmanın faydalı olduğunu söyleyebiliriz. emme hareketinin bebeklerde bir memnuniyet belirtisi olduğunu da söylemek gerekir. Bebekler ağızlarında emzik varken daha sakin olurlar ve uykuya da daha kolay geçerler. Ayrıca emzik almasanız dahi bir süre sonra bebeklerde parmak emme gibi hareketlerin baş gösterdiği ortaya çıkmıştır. Bazı doktorlar emzik kullanımının bebeklerde el becerisini de geliştirdiğini söylemektedir. Çünkü ağızdan kimi zaman uyku esnasında düşen emziği bulmak için elleriyle aramaya başlayan bebekler, el ve kol kooridnasyonunu bu sayede arttırmış olur.

Emzik Kullanımı Ne Kadar Devam Etmelidir?

Uzmanların her biri farklı yaş aralığı verebilse de ortalama olarak en çok söylenen yaşın 2 olduğunu söyleyebiliriz. Her ne kadar bebeklikte çok sık emiyor olsa da çocukların 2 yaşına geldiği zaman emzikten kesilmiş olması gerekir.  Ayrıca bu diş gelişimi için de son derece önemlidir. Böylece diş gelişimi tamamlanan çocuklar emzik kullanmazsa çene darlığı ve benzeri problemler yaşamaz. Bebeklerde emzik kullanımına bakarsanız bunu 4 yaşına kadar sürdüren çocuklarda kulak ve burun hastalıklarının daha sık görüldüğü tespit edilmiştir. Üstelik sadece bu tip hastalıklar değil fiziksel olarak yüzde farklı bozulmalar da görülebilir. Silikon emzikler diş çıkarmamış olan bebekler için tercih edilse de diğer bir emzik türü olan kauçuk emzik de  diş çıkardıktan sonra tercih edilebilir. Emziklerin hijyenik olmasına ve kullanılırken de mutlaka yere düşmesi gibi durumlarda dezenfekte edilmesine gerek vardır. Steril hale getirmek için sıcak suyla yıkayabilir ve tekrar kullanabilirsiniz.

pomeranian boo fiyatları

Murat Dere

Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi İktisat Bölümünü bitirdikten sonra çeşitli alanlarda çalıştıktan sonra kendimi ekonomi ve siyaset konusunda geliştirdim. Bu konularda severek ve tarafsız olarak okuyuculara haberler paylaşmaya çalışıyorum. Tarafıma ulaşmak isterseniz Mdere@lafmacun.net mail adresine iletilerinizi yollayabilirsiniz.

Sizin düşünceniz nedir?

Başa dön tuşu