EDİTÖR BAŞVURU
ListelerSağlık

Bebek Büyütürken Yapılan 5 Klasik Hata!

Bizim için en değerli varlıklar olan çocuklarımızı büyütürken korumacı davrandığımız kesin ancak onları koruyarak daha iyi baktığımızı zannederken o kadar basit ve yapılmaması gereken hatalar yapıyoruz ki bunu ancak yıllar geçtikten sonra anlayabiliyoruz. Örneğin her anne için bebeğinin beslenmesi önemlidir bu nedenle de aklımızda onun hep aç olduğu vardır bunun için onları anne sütüyle beslemenin yanı sıra bir de onlara mama vermeye çalışıyoruz. Amacımız çocuğumuz daha güçlü kuvvetli olsun. Hatta saçları gürleşsin diye sıfıra vurduranlar bile var. Aslında bu iyi niyetle yapmaya çalıştığımız şeylerinde hata olduğunu ve bebeğimizin sağlıklı gelişimini sekteye uğrattığından da haberimiz yok.

BEBEK İÇİN YAPILAN HATALAR

EYVAH SÜTÜM YETMİYOR, MAMA VERMELİYİM

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi ilk kez anne olanların en büyük endişesi sütünün yetmediği ve yetmeyeceğidir. Bu nedenle de onları zaman zaman gereksiz yere mama ile besliyoruz. Oysaki bu durum bebeğin çişinin takibi il çözülebilecektir. Sağlıklı bir şekilde beslenen çocuklar 24 saat içerisinde 5-6 kez bezini ıslatır bu durum onun doyduğunun ve sütünüzün yettiğinin bir göstergesidir.

ŞEKERLİ SU SARILIĞA İYİ GELİR

Yeni doğan bebeklerde sarılık olası durumlardandır. Ancak halk arasında bir durum vardır ki aç kalan bebek sarılık olur ve şekerli su sarılığa iyi gelir anlayışıdır. Oysaki yeni doğmuş bir bebeğin beslenmesinde şekerli suyun asla yeri yoktur.

ÇOCUĞUM İKİ YAŞINA GELDİ ARTIK BEZİ BIRAKMALI

İki yaş için bebeğin çiş eğitiminin başladığı dönemdir bu nedenle de onu bu zaman içerisinde zorlamamanız gerekir. Altına kaçırabilir ya da sık sık tuvalete gidebilir bu normal bir durumdur.

DONDURMA HASTA EDER

Dondurmanın çocukları hasta ettiği iddia edilir ancak dondurma gayet faydalı bir gıdadır. Özellikle de boğaz ağrısına iyi gelir sanıldığı gibi boğaz ağrısı yapmaz.

GÜRBÜZ ÇOCUK SAĞLIKLI OLUR

Kilolu çocuk sağlıklı çocuk demek değildir. Sağlıklı bir çocuk sahibi olmak istiyorsanız dengeli beslemeniz gerekir. Çocuk zayıf dahi olsa dengeli bir şekilde besleniyorsa oldukça sağlıklıdır bu nedenle de zorla bir şeyleri ağzına tıkmamanız gerekir.

Originally posted 2021-11-19 09:51:01.

İlginiz Çekebilir

Serap Yılmaz

Magazin ve ünlüleri yakından takip eden yazar, Türkiye ve dünya gündeminde yaşanan magazinsel olayları okuyuculara aktarıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu