EDİTÖR BAŞVURU
Faydalı BilgilerListelerSağlık

Baş Dönmesine Ne İyi Gelir? Nasıl Geçer? 22 Doğal Yol

Baş Dönmesine Ne İyi Gelir, Baş Dönmesi Nasıl Geçer, Diyenler için 22 Doğal Yol

Baş dönmesi kişinin kendisini sersem, dengesiz veya düşecekmiş gibi hissetmesidir. Baş dönmesi duyusal organları, gözleri ve kulakları etkilediği için bayılmalara hatta düşme nedeni ile çeşitli yaralanmalara neden olabilir. Baş dönmesi hastalık değildir ancak çeşitli hastalıkların bir habercisi olabilir.

Vertigo adı da verilen hastalık ile baş dönmesi sorunu, dengesizlik ve baş dönmesi hissine neden olabilir ancak bu iki terim farklı koşulları tanımlamaktadır. Vertigo hastalığı bir odanın dönmesi gibi dönme hissi ile karakterize bir sorundur ve kendinizin “hareket hastalığı” ya da bir yanınıza yatıyormuş gibi hissettirebilir. Oluşan dengesiz durumunuz ise sizde dengesizlik ve denge kaybına neden olabilir. Vertigo dışındaki baş dönmesi, sersemlik veya bayılma hissi neden olur.

Baş dönmesi yaygın bir rahatsızlıktır ve çoğu durumda ciddi olmayan altta bir nedene bağlı ortaya çıkar. Belli bir nedenden ötürü ya da uzun süreli baş dönmesi yaşıyorsanız en kısa sürede doktorunuza başvurunuz.

Baş Dönmesine Ne İyi Gelir, Baş Dönmesi Nasıl Geçer, Diyenler için 22 Doğal Yol

Baş dönmesinin belirtileri nelerdir?

Baş dönmesi yaşayan insanlar aşağıdaki çeşitli duyguları hissedebilir:

 • Baygınlık hissi
 • Sarsılma hissi
 • Kararsızlık
 • Denge kaybı
 • Yüzme hissi
 • Bulantı kusma veya bayılma

Baş dönmesi nedenleri nelerdir?

Baş dönmesine neden olan başlıca faktörler migren, ilaç ve alkoldür. Ayrıca baş dönmesi dengenin düzenlendiği iç kulaktaki bir sorundan da kaynaklanıyor olabilir.

Baş dönmesi genellikle vertigonun bir sonucudur. Vertigo ile baş dönmesi arasındaki ilişkinin en yaygın nedeni bening pozisyonal vertigodur (BPV). Baş dönmesi kısa süre pozisyon değiştirildiğinde ve yatağına yattığında ya da oturduğu gibi durumlarda ortaya çıkabilir.

Meniere hastalığı da baş dönmesinin tetikleyebilir. Bu sıvı kulak dolgunluğunu işitme kaybına ve kulak çınlamasına neden olur.

Baş dönmesi nedenlerinden birisi de akustik nöromadır. Akustik nöroma, iç kulağı beyne bağlayan sinir üzerinde oluşan kanser dışı bir tümördür.

Nadir olarak karşılaşılan baş dönmesi multiple skleroz, inme, malign tümörü (kötü huylu tümör) veya beyin bozukluğundan kaynaklanabilir.

Baş dönmesi nedenleri nelerdir?

Baş dönmesinin olası diğer nedenleri şunlardır:

 • Kan basıncı
 • Kalp kası (miyokard) hastalığı
 • Kan hacminin azalması
 • Anksiyete bozukluğu
 • Anemi (demir düşüklüğü)
 • Hipoglisemi (düşük kan şekeri)
 • Kulak enfeksiyonu
 • Ateş basması
 • Aşırı egzersiz yapılması
 • Araba tutması

Ne zaman doktora başvurmalısınız?

Baş dönmesi tekrar tekrar devam ediyorsa ve ani baş dönmesi yaşıyorsanız en kısa zamanda doktorunuza başvurunuz. Ayrıca aşağıdaki belirtileri yaşıyorsanız ciddi bir sağlık problemi olduğuna işaret edebilir. Bu nedenle mümkün olan en kısa sürede tıbbi yardım almak gerekir.

 • Kafa travması
 • Baş ağrısı
 • Boyun ağrısı
 • Yüksek ateş
 • Görüş bulanıklığı
 • İşitme kaybı
 • Konuşmada güçlük çekme
 • Uyuşma veya karıncalanma hissi
 • Bilinç kaybı
 • Göğüs ağrısı
 • Devam eden kusma

Baş dönmesine iyi gelen 22 doğal yol

Baş dönmesine iyi gelen 22 doğal yol

Sıklıkla baş dönmesi yaşıyorsanız doktora görünmenin yanı sıra bu durumdan daha etkili bir şekilde kurtulmak için aşağıda sizin için araştırdığımız doğal yollara başvurmalısınız.

1- Baş dönmesini gidermek için C vitamini

C vitamini açısından zengin olan gıdaların tüketilmesi, baş dönmesinin tedavi etmede oldukça etkilidir. Bilim adamları 600 miligram C vitamini ile 300 miligram glutatyonu, baş dönmesi olan 22 katılımcı hasta üzerinde 8 hafta süreyle incelediler. Araştırma sonucuna göre, 22 hastanın 21’inde baş dönmesinde gözle görülür bir iyileşme olduğunu kanıtlandı. Bu nedenle baş dönmesinin etkili bir şekilde iyileştirmek için C vitamini açısından zengin olan gıdaları tüketmek akıllıca olacaktır.

Turunçgiller, kiraz, çilek, biber, domates, brokoli, tatlı patates, turp, mango, papaya, ananas, lahana, kivi ve koyu yeşil yapraklı sebzeler C vitamini bakımından zengin olan gıdalardır.

2- Baş dönmesi ile mücadelede B6 vitamini

B6 vitamini vücudun protein sentezi ve alyuvarların metabolizması için gerekli olan besin kaynağıdır. Ayrıca sinir sistemi ve bağışıklık sisteminin işlevini etkili bir şekilde yapmasına olanak tanır.

Yapılan birçok araştırmada, B6 vitamininin özelikle bazı ilaçların yan etkileri nedeniyle ortaya çıkan baş dönmesi ve mide bulantısını bastırdığı tespit edilmiştir.

Baş dönmesi ile mücadelede, B6 vitamini takviyesi bakımından zengin olan tavuk, somon, ton balığı, fıstık, fasulye, muz, ceviz, ıspanak ve avokado açısından zengin olan gıdaları tüketmeniz yeterlidir.

3- Zencefil ile bulantınızı yok edin

Zencefil Orta Asya’da yaygın olarak kullanılan ve sindirime yardımcı olan bir bitkidir. 2000 yıldan uzun süre mide rahatsızlıklarını, diyare (ishal) ve mide bulantısını iyileştirdiği için sıklıkla kullanılır. Zencefil aynı zamanda taşıt tutmasından kaynaklanan baş dönmesi tedavisinde de kullanılabilmektedir. Eğer taşıt tutması varsa, çantanızda mutlaka zencefilli şeker bulundurunuz.

Mide bulantısı ve baş dönmesinin iyileştirmek için günde 1 – 2 gram zencefil kullanmanız yeterli olacaktır. Zencefil baş dönmesi için kullanılması gereken faydalı bitkilerden biridir. Buna ilaveten taze veya kurutulmuş zencefilden çay yaparak da yararlanabilirsiniz.

4- Su baş dönmesinde en etkili tedavidir

Su, vücut organlarının daha iyi çalışmasına yardımcı olan önemli bir bileşendir. Hava sıcak olduğunda şiddetli bir baş dönmesi hissediyorsanız, vücudunuz dehidrasyon (susuzluk hali) halindedir. Bu nedenle vücudun susuz kalmasının önlemek ve vücudu dengelemek için her gün 2-3 litre su tüketmelisiniz. Yeterli su içmek aynı zamanda, baş dönmesine neden olan toksinleri kolaylıkla dışarı atılmasına olanak sağlar.

Düzenli olarak spor yapan insanlar -özellikle de egzersiz sırasında ve sonrasında- yorgunluk hisseder. Bunun nedeni ise vücudun susuz kalmasıdır. Gebe olan kimseler de baş dönmesi vakalarını hafifletebilmek için günde 2-3 litre kuralına uymaları yerinde olacaktır.

5- Tuzlu gıdaları sınırlayın

Tuz sağlık için çok önemli olmasına rağmen fazla miktarda tüketildiğinde kalp hastalığı, böbrek rahatsızlığı ve baş dönmesi riskini artırabilir.

Uzmanlar günde 23 gramdan daha fazla tuz tüketilmemesi gerektiğini tavsiye eder. Cips, kraker, domates sosu, jambon, sosis ve pastırma gibi yüksek oranda tuz içeren gıdaların alımını sınırlarınız.

6- Şekerli gıdaları kısıtlayın

Fazla şeker içeren gıdaların ve içeceklerin tüketilmesi uzun süren baş dönmesine neden olabilir. Bu nedenle uzmanlar sağlığınızı güvende tutmak için her gün sadece 6 çay kaşığı kadınlarda ve erkeklerde 9 çay kaşığı şeker tüketmesini önerir.

Buna ek olarak kan şekerindeki dengesizliği önlemek için tahıllı gıdaları ve az yağlı süt tüketmelisiniz.

7- Alkol, bira ve kafein- uzak durun

Kahvedeki kafein ve likör içerisindeki alkol konsantrasyonu, baş dönmesinin ve baş ağrısının artmasına neden olan uyarıcı maddelerdir. Bu nedenle baş dönmesi ve baş ağrılarına veda etmek için bu içeceklerden uzak durmalısınız. Bu içeceklerden kaçındığınız takdirde baş dönmesinin etkili bir şekilde önleyebilirsiniz.

8- Nane yağı

Nane, her açıdan sağlık için önemli tıbbi ve aromatik bir bitkidir. Nane yağı genel sisteminizi anında rahatlatır, mide bulantısını sakinleştirir ve baş dönmesini doğal olarak durdurur. Baş dönmesi hissi oluştuğunda ateş basması ve terleme oluşur. Nane yağı baş dönmesinin ortadan kaldırmaya yardımcı olabilir. Bu uygulama aynı zamanda gebelik ve yatarken meydana gelen baş dönmelerinde etkili bir tedavi seçeneğidir.

9- Baş dönmesini önlemek için Ginko Biloba takviyeleri

Ginko Biloba beyninizdeki kan dolaşımını artırır ve baş dönmesinin önlemeye olanak sağlar. İç kulakta hasar olduğunda baş dönmesi meydana gelebilir.

Baş dönmesini önlemek için günde 2 kez 120 gram Ginkgo Biloba takviyesi alınız.

10- Tahıllı karışım bombası tüketin

Birçok şeyin birleşimi, tek bir şeyden daha fazla oranda çeşitli hastalıkları tedavi etmek için kullanılabilir.

2 çorba kaşığı buğday tozu, bir çay kaşığı haşhaş tohumu, 8 badem ve 6 tane karpuz çekirdeğini bir kapta birleştirin ve suyun içerisinde bir gece bekletiniz. Sabahleyin bu karışımı bir tavanın içerisinde kısık ateşte hafifçe kızartınız. Hazırladığınız bu karışımı baş dönmesinden kurtulana kadar yaklaşık 2 hafta boyunca düzenli bir şekilde tüketiniz.

11- Baş dönmesi nasıl geçer diyorsanız- Derin nefes alın

Derin nefes almak baş dönmesi belirtilerini ortadan kaldırmaya olanak sağlar. Derin nefes almak kan dolaşımını artırmaya yardımcı olur.

Yere sırtüstü yatın veya oturun ve baş dönmesi durana kadar birkaç kez derin nefes alın. Baş dönmesini durdurmak için en basit ipucu olan bu yolu düzenli bir şekilde tekrarlayınız.

12- Buz paketi baş dönmesine iyi gelir

Baş dönmesinin tedavi etmek için buz paketi oldukça etkili bir yöntemdir. Sırt üstü yatın ve buz paketini boynunuzun arkasına koyunuz. Buz paketini 10 dakika kadar boynunuzda bekletiniz. Bu uygulama doğal olarak baş dönmesinin durduracak ve vücudunuzu serinletecektir.

13- Baş dönmesinden kurtulmak için diyetinize dikkat edin

Sağlıklı diyet tabii ki vücut sağlığı için her zaman önemlidir. Ayrıca sağlıklı diyet yapıldığında baş dönmesi de etkili şekilde ortadan kalkacaktır. Baş dönmesi yeterince beslenmediğinizde veya sulu olmadığınızdan kaynaklanıyorsa günlük olarak yeteri miktarda su tüketmeniz ve sağlıklı bir diyet programına uymanız size yardımcı olacaktır. Sıklıkla baş dönmesi yaşıyorsanız, aç kalmanın yanı sıra susuz kalmaktan da kaçınmalısınız.

Çantanıza birkaç avuç çerez koyun ve bu çerezleri baş dönmesi ataklarınızda tüketiniz. Ayrıca sağlıklı bir diyet uygulamak için doktorunuzla iletişime geçiniz.

14- Baş dönmesini gidermek için yeterince dinlenin

Baş dönmesini hissettiğinizde derhal dinleniniz. Bayılma hissi ve baş dönmesi sizi oldukça rahatsız ediyor olabilir bu nedenle baş dönmesinden kaynaklanan belirtileri yaşadığınızda kendinizi sırt üstü uzanarak bir müddet dinlendiriniz.

Yattığınız zaman bacaklarınızdan beyninize kan dolaşımı rahatlıkla sağlanacaktır.

Oturma pozisyonu alın ve kafanızı dizlerinizin arasına doğru eğiniz. Bu uygulama sayesinde beyninize kan akışı kolaylaşır ve baş dönmesini durdurur.

15- Burun kanallarını temizlemek için tuz çözeltisi

Alerjik ya da soğuktan dolayı oluşan burun tıkanıklığının, baş dönmesine neden olduğunu biliyor muydunuz? Bu gibi durumlarda sinüs enfeksiyonu nedeniyle burun içerisine sıkışmış olan mukusları çıkarmak için tuz çözeltisinden yararlanmalısınız.

Tuz çözeltisini uygulamak için burun damlası kullanınız. Bu uygulama baş dönmesini anında durdurmaya olanak sağlar.

16- Basınç noktalarını iyi bilin

Baş dönmesi belirtilerini ortadan kaldıracak bazı özel basınç noktaları vardır. Baş dönmesi hissettiğiniz anda oturma pozisyonu alınız. Dizlerinizi bükün ve diz kapağından yaklaşık bir karış aşağısındaki kemiklerinize bastırınız.

İlk olarak hafif bir basınç uygulamaya başlayın ve daha sonra düzenli olarak bu basıncı artırınız. Bu basıncı yaklaşık 2 dakika boyunca tutunuz. Baş dönmesinden etkili bir şekilde rahatlama istiyorsanız uygulamayı düzenli bir şekilde tekrarlayınız.

17- Gözlerinizi kapatın ve baş dönmesini yok edin

Gözlerinizi kısa süreli kapalı tutmak görme probleminden kaynaklanan baş dönmesini rahatlatmaya olanak sağlar. Başınız döndüğünde bulunduğunuz ortamdaki her şey dönüyormuş gibi bir his oluşur. Ayrıca gözlerinizi kapattığınızda baş dönmesine neden olan mide bulantısı da azalacaktır.

18- Baş dönmesi için ucuz çözüm- Limon

Limon belki de mutfağınızda her zaman bulunan C vitamini kaynaklarından birisi. Düzenli olarak limon suyu, tuz, karabiber ve su karışımı içildiğinde baş dönmesini etkili bir şekilde tedavi eder.

Bir bardak suyun içerisine bir tane limon suyu, bir fiske tuz ve karabiber ekleyerek karıştırınız. Hazırladığınız bu karışımı baş dönmeleriniz geçene kadar düzenli olarak tüketiniz.

19- Elma Sirkesi

Mutfağınızda bal ve elma sirkesi varsa, bu iki muhteşem doğal malzemeyi birleştirip neden baş dönmesini iyileştirmiyorsunuz? Tereddüt etmeyin, çünkü baş dönmesinde elde ettiğiniz sonuç kesinlikle sizi şaşırtacaktır!

Bir su bardağı suyun içerisine bir çorba kaşığı elma sirkesi ve bir çay kaşığı bal ekleyerek karışım haline getiriniz. Hazırlamış olduğunuz bu karışımı etkili bir sonuç alana kadar günde bir kez içiniz.

20- Yoğurt

Yoğurt, faydalarını saymakla bitmeyen besin olmasının yanı sıra, baş dönmesi için de oldukça mükemmel bir kalsiyum kaynağıdır.

Damak tadınıza uygun olarak bazı meyvelerin kabuğuyla birlikte yoğurt tüketmeniz baş dönmesini durdurmak için daha etkili olacaktır.

21- Masaj

Masaj, vücudun kan dolaşımını desteklediği için stres, yorgunluk ve baş dönmesini etkili bir şekilde azaltır. Vücudunuza masaj yapmak için lavanta esansiyel yağını kullanabilirisiniz. Baş dönmesini etkili bir şekilde durdurmak istiyorsanız bu yöntemi uygulamanız sizin için en basit yollardan biri olacaktır.

22- Çoban Çantası ve Testere Dişli Aslan Pençesi

Gün içerisinde çobançantası ve testere dişili aslanpençesini tükettiğinizde baş dönmesinin etkili bir şekilde azaldığını fark edeceksiniz.

Bir su bardağı kaynar suyun içerisine bir çorba kaşığı çobançantası bitkisini ekleyin ve demlendirerek sabah bu çayı tüketiniz. Aynı şekilde testere dişli aslanpençesi çayını demleyip akşam tüketiniz. Bu uygulamayı en az bir ay boyunca düzenli olarak tüketiniz.

İlginiz Çekebilir

Ömer Gül

Kocaeli Üniversitesi Halkla ilişkiler bölümünden mezunum. Türkiye genelinde yaşanan olayları takip ederim, aynı zamanda teknolojik gelişmeler ve magazin dünyasıyla ilgili konularda yazmayı da seviyorum. Tarafıma Ogul@gmail.com mail adresimden ulaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu