Faydalı Bilgiler

Banyoda Saklanmaması Gereken 10 Şey

Evlerimizde bulunan her bir eşyanın kendine ait bir yeri olması gereklidir. Bu yazımızda sizler için banyolarda saklanmaması gereken eşyaların listesini hazırladık.

Evlerimizde bulunan her bir eşyanın kendine ait bir yeri olması gereklidir. Evlerin genişliğinden bağımsız olarak eşyalarımızın birçoğunu banyoda saklarız. Saç kurutma makinesi, hijyenik kadın ürünleri, manikür aletleri ve çamaşır sepetleri gibi ürünlerin her zaman elimizin altında olması mantığı ile yaklaşarak bunları banyoda saklıyoruz. Fakat çok az insan banyo gibi sıcak ve nemli bir odanın bu eşyalara geri dönüşü olmayan zararlar verebileceğini biliyor. Sizler için banyolarda saklanmaması gereken eşyaların listesini hazırladık.

banyolarda saklanmaması gereken eşyalar

Bornozlar ve Havlular

Günümüzde havlular genelde banyoda açık raflarda veya küçük sepetlerin içinde açık şekilde sergilenmekte ve bornozlar ise kapı arkalarına asılmaktadır. Ancak bornoz ve havlular sürekli olarak nemli kalıp bakterilerin oluşmasına neden olacağından bu şekilde saklanmaya uygun değildir. Bu nedenlerle havlu ve bornozların temiz ve kuru bir ortamda saklanması gereklidir.

Banyonuz ne kadar kuru ve sıcak olduğunu düşünseniz de, havlu türevi ürünler her zaman nemlidir. Bu yüzden banyoda sadece kullandığınız veya hemen kullanacağınız havluları muhafaza edip geri kalanını örneğin yatak odasında saklayabilirsiniz.

Islak havluları da kapı arkasına asıp kurumasını beklemek yerine iyi havalanan bir odada veya çamaşırlıkta kurutmak gerekmektedir. Unutmamalısınız ki; havluyu kullandıktan sonra katlarsanız veya rulo yaparsanız kurumaz, kötü kokar ve bakterilerin üremesine neden olacaktır.

Çamaşır Sepeti

Banyolarda muhafaza edilen çamaşır sepeti pratiklik açısından iyi bir fikir. Kirli çamaşırları duşa girmeden hemen önce ve kullanılmış havluları ise duştan hemen sonra çamaşır sepetine atmak mantıklı gibi geliyor. Ancak artan nem nedeniyle sizler fark etmeseniz bile kirli sepetindeki çamaşırlarda küf ve ekşi koku benzeri hoş olmayan durumlar ortaya çıkacaktır. Ayrıca bu durum çamaşır sepetinde çok çeşitli bakterilerin üremesine neden olacak ve çamaşırları 60°C’de yıkasanız bile bu bakterilerden kurtulmanız mümkün olmayacaktır. Bu nedenle çamaşır sepetlerinizi daha az nemli ve sıcak yerlerde bulundurmalısınız.

Bitkiler ve Çiçekler

Ev bitkileri evlerin birçok bölümünde muhafaza edilebilirken banyolar bu konuda bir istisna teşkil etmektedir. Banyolar bitkiler için aşırı sıcak ve nemli olmasının yanında birçok banyo gün ışığı almamaktadır. Gün ışığı olmadan bitkiler fotosentez yapamayacak ve ölmesine neden olacaktır. Banyoların çok nemli olmasından dolayı da mantar oluşması, küf, külleme ve çürüme gibi birçok sorun ortaya çıkacaktır.

Hijyenik Kadın Ürünleri

Nem, genellikle tampon ve hijyenik pedlerin içerisindeki pamuğa ciddi zarar vermektedir. Bu ürünlerin yapıldığı pamuk, küf ve bakterilere karşı oldukça hassastır. Pamuğa sinen ısı ve nem kullanıcıların sağlığını tehdit eden mikropların ortaya çıkmasına ve hızla artmasına neden olacaktır. Ayrıca, hijyenik ped ve tamponlar nemi kolayca emip şişebilir ve bundan dolayı kullanıldığında emilim gücünü kaybedecektir. Bu nedenlerle hijyenik kadın ürünlerinin serin ve kuru bir ortamda saklanması gerekmektedir.

Manikür Eşyaları

Makas, cımbız ve tırnak makası ne kadar kaliteli ne kadar iyi olursa olsun, banyoda uzun süre saklanması halinde er ya da geç paslanacaktır. Nem ve buhar sudan oluştuğu için manikür eşyalarının üzerine tutunacak ve paslanmasına neden olacaktır.

Elektrikli Ev Aletleri

Saç kurutma makineleri, elektrikli tıraş makineleri ve saç düzleştiriciler gibi birçok elektrikli ev aleti banyolarda saklanmaktadır. Bu eşyaların her ne kadar banyoda kullanılması mantıklı olsa da buhar ve nemsiz bir odada muhafaza edilmeleri gerekmektedir. Buhar ve nem, elektrikli aletlerin çalışma ömrünün büyük ölçüde kısalmasına neden olur. Bunun sebebi; hem bu aletlerin içine su veya nem girmesiyle çalışmayacak olması hem de ıslak ellerle dokunulduğunda elektrik çarpmasına yol açacak olmasıdır.

Ojeler

Sıcaklık ve nem nedeniyle ojeler kalınlaşıp solarak daha hızlı bozulur. Ojeleri çeşitli kutular, çekmeceler, dolaplar ve raflar gibi banyo dışından saklayacak birçok yer mevcut. Ojelerin muhafazasında unutulmaması gereken en önemli şey, oda sıcaklığında ve ışıktan korunan serin, kuru bir yerde saklanması gerektiğidir.

Jiletler

Tıraş bıçakları artan nem nedeniyle oksitlenir ve paslanır. Yedek bıçaklar ise banyoda saklanmaları durumunda siz daha onları kullanmaya başlamadan bozulacaktır. Bu nedenle paketlerini açmış olduğunuz veya ağzı açıkta duran tıraş bıçaklarını, usturaları ve jiletleri serin ve kuru bir yerde saklamalısınız. Sadece hiç açılmamış, hava almayan ve paketli ürünleri banyoda saklayabilirsiniz. Ayrıca benzeri ürünlerinizin ömrünü uzatmak ve paslanması önlemek için her kullanımdan sonra mutlaka kurulamalısınız.

Ağda Bantları ve Ağdalar

Ağdaların içerdiği balmumu yüksek sıcaklığa ve neme maruz kaldığında erimeye başlayacaktır ve ağda bantları etkisini kaybedecektir. Bunlar sıcaklığa maruz kaldıktan hemen sonra kullanılabilir ancak kullanılmazsa işlevini yerine getiremeyeceğinden çöpe gidecektir. Ağda üreticileri, ağdaların su ve nemle temas etmemesi gerektiğini söylüyor, bunları kuru ve serin bir yerde saklanması konusunda tüketicileri uyarıyor.

Kedi Tuvaleti

Evcil hayvanınızın ve daha çok kedilerin tuvaleti de genellikle banyolarda bulundurulur. Ancak, kedi tuvaleti eğer banyodaysa, kumun içerisindeki dolgu maddesi havadaki buharı emecek, kum tüm özelliklerini yitirecek ve kumdan kötü kokuların yayılmasına neden olacaktır. Kedi kumu firmaları, kedi tuvaletlerinin iyi havalandırılan ve kuru bir ortamda saklanmasını önermektedir.

İlginiz Çekebilir

Ömer Gül

Kocaeli Üniversitesi Halkla ilişkiler bölümünden mezunum. Türkiye genelinde yaşanan olayları takip ederim, aynı zamanda teknolojik gelişmeler ve magazin dünyasıyla ilgili konularda yazmayı da seviyorum. Tarafıma Ogul@gmail.com mail adresimden ulaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu