Haberler

Bamyanın Yararları Nelerdir?

Bamya neye faydalıdır, bamyanın yararları nelerdir ve bamya neye yararlı sorularınızın yanıtlarını yazımızda bulabilirsiniz.

Bamya Neye Faydalıdır?

Bamya neye faydalıdır, bamyanın yararları nelerdir ve bamya neye yararlı sorularınızın yanıtlarını yazımızda bulabilirsiniz. Bamya ebegümecigiller familyasındandır. Çözünen ve çözünmeyen lifler bakımından oldukça zengin bir besindir. Kışın daha çok tüketilir ve sağlık açısından oldukça faydalıdır.

Bamyanın faydaları içinde bulunan A, C, E ve K vitaminlerinden kaynaklanmaktadır. Özellikle de K vitamini bakımından oldukça zengindir. Bamya, vitaminlerin yanı sıra bakır, demir, kalsiyum ve magnezyum kaynağıdır.

Bamya Neye Faydalıdır?

Bamya Neye Faydalıdır / Bamyanın Sağlığa Faydaları

  • Bamyanın lif bakımından zengin olması sindirim sistemi için oldukça faydalıdır. Lifler bağırsak hareketlerini arttırır. Aynı zamanda kolon kanserine yakalanma riskini de en aza indirmeye yardımcı olur.
  • Bamyanın faydaları arasında diyabet de yer alıyor. Yine içindeki liflerin yardımıyla diyabetin önlenmesinde destek olur.
  • Bamya, gebe kalma problemlerini yok etmeye yardımcıdır. Bol miktarda folat içermektedir ve gebelik dönemindeki kadınlara önerilen bir besindir.
  • K vitamini bakımından zengin olması sebebiyle kan pıhtılaşması sorununu ortadan kaldırır.
  • Bamya astım hastaları için oldukça faydalı bir besindir. Özellikle kronik astımı olanlar bol miktarda bamya tüketmelidir.
  • Bamyanın faydaları arasında güneş ışınlarından korumak da vardır. Tabi ki doğrudan böyle bir koruma özelliğine sahip değildir. Güneş ışınlarının verebileceği zararları giderir. Bu sebeple cilt sağlığına olumlu katkıları bulunur.
  • Bamyanın cilt sağlığına faydaları arasında yaşlanmayı geciktirme özelliği de bulunur. Bamya, cilt dokusunu kuvvetlendiren ve hücre yenilenmesine yardımcı olan C vitamini içerir.
  • Bamya düzenli olarak tüketildiği takdirde obezite sorununu azaltmaya yardımcı olur. Kilo vermek isteyen bireylerin besin açlığı duymasını azaltabilir.
  • Bamyanın yararları cilt ve vücutla sınırlı değildir. Saç derisinin sağlığını korumak ve saçları nemlendirmek gibi özellikleri vardır. Güçsüz saçlar haşlanan bamya suyuyla yıkandığında bu sorun en aza inecektir.

Bamya tüm bu faydalarının yanı sıra bağışıklığı güçlendiren ve göz sağlığını koruyan bir besindir. Fakat bazı zararları da bulunmaktadır. Bamya, her yaşta insanın rahatlıkla tüketebileceği bir besin olsa da fazla miktarda tüketildiğinde bazı yan etkiler görülebilmektedir. Her sebze ve meyvede olduğu gibi beden fazlasında reaksiyon verebilir ve sağlık olumsuz etkilenebilir. Bu sebeple özellikle hamile kadınların tüketim miktarı konusunda doktorlarının kontrolü altında olmaları önerilir.

 

pomeranian boo fiyatları

Murat Dere

Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi İktisat Bölümünü bitirdikten sonra çeşitli alanlarda çalıştıktan sonra kendimi ekonomi ve siyaset konusunda geliştirdim. Bu konularda severek ve tarafsız olarak okuyuculara haberler paylaşmaya çalışıyorum. Tarafıma ulaşmak isterseniz Mdere@lafmacun.net mail adresine iletilerinizi yollayabilirsiniz.

Sizin düşünceniz nedir?

Başa dön tuşu