Faydalı BilgilerListeler

Balın faydaları ve zararları nelerdir

Bal Nedir

Bal Nedir

Doğada bulunan en şifalı besinlerden olan balın  faydaları saymakla bitmez. Arıların yaptığı bal doğal şeker olarak hem enerji verir hem de vücut bu doğal şekeri daha kısa sürede yakabilir. Antibakteriyel ve antioksidan kaynağı olan balın faydalarını almak için doğal bal tüketmek gerekir. Günümüzde satılan bazı balların icinde yapay tatlandırıcı ve glikoz şurubu olduğu bilinmektedir. Bu nedenle mümkün olduğunca balın doğalı tercih edilmelidir ve satın alırken içerik etiketi okunmalıdır. Bal içerdiği faydalı besin değerleri sayesinde eski çağlarda hastalıkların tedavisinde kullanılmaktadır. Yaraları iyileştirici özelliği olan bal bağışıklık sistemini etkileyen hastalıkların iyileşmesini de hızlandırır. Doğal şeker içerdiği için kilo kontrolü yapan kişilerin de tercih ettiği bal enerji veren bir besindir. 1 yemek kaşığı bal yaklaşık 64 kalori içerir ve yağ, kolesterol ve sodyum içermez. Karbonhidrat içeriği yüksek olan bal aminoasit, potasyum, demir ve C vitamini içerir.

Balın Faydaları Nelerdir

Bal doğal enerji kaynaklarından birisidir ve sağlığımız için faydaları saymakla bitmez. Enerji vermesi, bağışıklık sistemini güçlendirmesi, hastalıkların iyileşme sürecini hızlandırması balın faydalarından ilk akla gelenlerdir. Ancak balın faydaları sınırlı değildir. Saç ve cilt sağlığına ve sindirim sistemine kadar bal oldukça yararlı bir besindir. Balın faydaları nelerdir;

Vücuda Enerji Verir; Bal insan vücudu için en değerli enerji kaynaklarından birisidir. 1 yemek kaşığı bal 17 gram karbonhidrat içerir. Doğal işlenmemiş şeker olan bal meyve şekeri olan fruktoz ve az miktarda glukoz içerir. Vücuda Enerji vererek gün boyu daha dinç hissetmeyi sağlar. Kana hızlı karışan bal enerji vermesinin yanında dayanıklılığı da arttırmaktadır.

Hafizayi Güçlendirir; Doğal antioksidanlar bakımından zengin olan bal beyin Sağlığını ve beyin hücrelerini güçlendirir. Yapılan araştırmalar göre günde 1 tatlı kaşığı bal tüketmenin hormonları düzenlediği ve hafizayı güçlendirdiği görülmüştür. Beyin Sağlığını geliştirerek kalsiyum emilimini geliştiren bal karar verme kabiliyetini de geliştirmektedir.

Alerjiyeden Korur; iltihap giderici ve öksürük azaltan etkisi bulunan bal kış aylarında soğuk havanın neden olduğu soğuk algınlığının geçmesine yardımcı olduğu bilinmektedir. Bal düşük seviyede polen içermektedir. Polen alerjisi olan kişilerin polene bağışıklık kazanmaları için az miktarda bal tüketmeleri önerilir.

Uykuya Geçişi Kolaylaştırır;  Bal doğal bir enerji kaynağıdır ve bunu içinde bulunan doğal şeker en alır. Doğal şeker seratonin hormonunun yükselmesini sağlar. Seratonin hormonu uykuya geçişi kolaylaştırır ve daha rahat bir uyku uyumasını sağlar.

Yaraları İyileştiricidir; Doğal antibiyotik kaynağı olan bal küçük yaraların iyileşme sürecini hızlandırır ve acıyı hafifletir.

Bagislilik Sistemini Güçlendirir; Vücuda enerji veren bal antioksidan içerdiği için Bağışıklık sisteminin güçlenmesinini sağlar. Bağışıklık sisteminin güçlü olması hastalıklara karşı vücudu korur ve virüs ve bakterilere karşı mücadele eder.

Kanserle Savaşır; Antioksidan içeriği yüksek olduğu için vücut hücrelerine zarar veren ve kanser neden olan serbest  radikallere mücadele eden nal Bağışıklık Sistemini güçlendirerek kansere karşı savaşır.  Mevcut kanserli hücrelerin yok olmasına yardımcı olan bal iyileşme sürecine olumlu etki eder.

Balın Diğer Faydalari;

  • Mideyi rahatlatır.
  • Sindirim sisteminin daha iyi çalışmasını sağlar.
  • Ülser iyi gelir.
  • Cildi nemlendirir ve besler.

Balın Zararları

Balın faydaları olmakla birlikte aşırı miktarda tüketilmesi durumunda balın zararlı etkileri olabilir. Günlük alınmalı gereken porsiyon üzerinde tüketilmesi halinde bal kilo alımına neden olabilir. Yeni doğmuş bebeklere bal verilmez boğazlarında tahrişe ve alerjiye neden olabilir. Doğal şeker içeren bal kana karışarak kan şekerini yükseltir. Fazla tüketilen bal kan şekerinin daha hızlı yükselmesine neden olur ve insülin dengesizliğine neden olur.

pomeranian boo fiyatları

Murat Dere

Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi İktisat Bölümünü bitirdikten sonra çeşitli alanlarda çalıştıktan sonra kendimi ekonomi ve siyaset konusunda geliştirdim. Bu konularda severek ve tarafsız olarak okuyuculara haberler paylaşmaya çalışıyorum. Tarafıma ulaşmak isterseniz Mdere@lafmacun.net mail adresine iletilerinizi yollayabilirsiniz.

Sizin düşünceniz nedir?

Başa dön tuşu