Faydalı BilgilerSağlık

Balık ve Balık Yağının Faydaları Nelerdir?

Kalp hastalığından gelişen ve ölen kişilerin ortalama yaşının sürekli düşmesi, koroner sağlığa verilen önemi önemli ölçüde artırmıştır. Kalp rahatsızlığının tedavisinde birçok ilerleme kaydedilmiş olmasına rağmen, alanda uzmanlar temelde bu tür hastalıkların ortaya çıkmadan önce dikkatli önlemlerin alınmasını önermektedirler. Uzmanlar ayrıca, kalbin sağlıklı çalışması ve hastalığın önlenmesi için önemli bir gıda maddesi önermektedirler: balık.

Balıkların çok önemli bir besin kaynağı olmasının sebepleri insan vücudu için gereken besinleri sağlaması ve bakterilere karşı korumasıdır. Örneğin içerdiği omega-3 asidi ile sağlık bakımından kalkan gibi davranan balıkların düzenli olarak tüketilmesi durumunda kalp rahatsızlığı riskini azaltmakta ve bağışıklık sistemini güçlendirdiği ortaya çıkmaktadır.

Aslında, balıkların beslenme özelliklerini incelediğimizde, çok çarpıcı gerçeklerle karşılaşırız. Yüce Allahımız tarafından bize bir nimet olarak gönderilen balık, özellikle protein, D vitamini ve  elementler açısından (vücutta çok az miktarda bulunan, ancak yine de büyük önemi olan bazı elementler) mükemmel bir gıdadır. İçerdikleri mineraller (fosfor, kükürt ve vanadyum gibi) nedeniyle büyümeyi teşvik eder ve dokuların iyileşmesini sağlar.

Balık yemek  sağlıklı diş ve diş etleri oluşumuna yardımcı olur, ten renginde önemli rol oynar. saçları daha sağlıklı yapar ve bakterilere karşı korur. Aynı zamanda kandaki kolesterol seviyesini güzelce düzenlediğinden kalp krizlerinin önlenmesinde önemli bir rol oynar. Vücudun parçalanmasına ve nişasta ve yağların kullanılmasına yardımcı olur ve böylece daha güçlü ve enerjik hale gelir.

Öte yandan zihinsel faaliyetlerin işleyişini de etkiler. D vitamini ve balıkta bulunan diğer minerallerin yeterli miktarda tüketilmemesi durumunda, raşitizm (kemik zayıflığı), diş eti hastalığı, guatr ve hipertiroidi gibi bozuklukların hepsi ortaya çıkabilir.

Buna ek olarak, modern bilim, balıklardaki omega-3 yağ asitlerinin insan sağlığında önemli bir yer tuttuğunu keşfetti. Bu yağlar bile esansiyel yağ asitleri olarak tanımlanmıştır.

Balık ve Balık Yağının Faydaları Nelerdir?

Balığın Sağlığa Faydaları

Tuzlu su ve tatlı su balıklarından derin su kabuklu deniz ürünlerine kadar, deniz ürünleri sevilen bir inceliktir. Deniz ürünleri zengin besinler, protein, vitaminler ve minerallerin iyi bir kaynağı olarak kullanılır ve omega-3 yağ asitleri bakımından zengin ve yaygın hastalıkların azaltılmasında kullanılır. Yani başka bir kereviz kaynatması veya balık kızartması yapmaya başlarsanız, tüketmekte olduğunuz deniz ürünlerinin pek çok fayda sağlayacağını bilirsiniz!

Gerekli besin maddeleri sağlar:

Spesifikasyonlar hangi türünü tükettiğinize bağlı olsa da, deniz ürünleri doğal bir vitamin ve mineral kaynağı olduğu bilinmektedir. B kompleks vitaminleri, D vitamini ve B vitamini. B-kompleks vitaminleri (B1, B3, biotin, B12, vb. Gibi vitaminler), enerji üretimi, metabolizması, konsantrasyonu ve hatta güzelliği etkileyen birçok farklı fonksiyon gerçekleştirir! Somon gibi bazı balık türleri, A vitamini bakımından zengindir ve bu da vizyonun korunmasına yardımcı olur ve bağışıklık ve üreme sisteminin yeteneklerini artırır. Somut, orkinos ve diğerlerinin yağlı derisi olan bazı deniz ürünlerinde bulunan diğer bir vitamin, sağlıklı kemik büyümesini, kalsiyum emilimini ve bağışıklık sistemi verimliliğini ve hücre büyümesini artıran D vitaminidir.

Kalp sağlığına iyi gelir:

Deniz ürünleri doymuş yağlarda düşük ve protein açısından yüksek olması için yeterince besleyici olmasına rağmen, en büyük sağlık yararı, zengin omega-3 yağ asitleri kaynağında yatar. Omega-3 yağ asitlerinin yararlarına ilişkin birçok çalışma yapılsada kalp sağlığına olan yararları yatsınamaz. Aslında, aritmiler, inme ve kalp krizi ve benzeri olayların olma riskini önemli ölçüde azaltabilirler.Yağları kapsül olarak yemektense gerçek besin olarak yemek daha yararlıdır.

Eklemleriniz için iyidir:

Deniz ürünlerini düzenli olarak tüketmenin artrit semptomlarını hafiflettiği kanıtlanmıştır. Araştırmalar, omega-3 yağ asitlerinin, romatizmal artritli kişilerde yumuşatmayı kolaylaştırabileceğini ve sabah sertliğini azaltabileceğini göstermiştir.

Gözleri korur :

Investigative Ophthalmology & Visual Science Journal’da yayınlanan 2014 çalışmasında, deniz ürünlerinde bulunan omega-3 yağ asitlerini tüketenlerde, yaşla ilişkili maküla dejenerasyonu, görme kaybına neden olabilecek bir hastalık görülme olasılığı düşüktür. . Balık ve kabuklu deniz hayvanları da gece görüşünüzü artırabilir. Yağdan zengin balıkların düzenli olarak yemesi gözleri parlak ve sağlıklı tutmaya yardımcı olabilir.

Güzel bir cilt için iyidir:

Balık ve deniz ürünleri yemek cildin nemini korur. Cildinizin doğal ışıltısı, yediğiniz şeyin doğrudan uyguladığınızdan daha fazla etkilenir. Deniz ürünlerindeki omega-3 yağ asitleri cildi güneşten gelen UV ışınlarına karşı koruyor ve son araştırmalar, balık yağının akne prevelansını azaltmaya yardımcı olabileceğini düşündüren sınırlı bulgular bulmuştur.

Beyin gücünü artırır :

Deniz ürünleri omega-3’leri Alzheimer hastalığının gelişme riskini düşürebilir. Omega 3 te bulunan DHA EPA çocukların ve bebeklerin beyinlerine iyi yönde etki eder. (Araştırmaya ihtiyaç duyuyor) ve son araştırmalar omega-3 yağ asitlerinin uzun süreli tüketiminin yaşlanan kadınlarda bilişsel işlevleri artırabileceğini düşünüyor.

Depresyona karşı savaşır:

Son yıllarda yapılan araştırmalar, omega-3 yağ asitleri tüketimi ile depresyon riski arasında bir ilişki olduğunu göstermiştir; reklam, tüketen omega-3 yağ asitlerinin sadece depresyon riskini azaltmakla kalmaz aynı zamanda depresyonu tedavi etme potansiyeline sahip olduğunu bulmuştur. . Daha fazla deniz ürünü tüketmek, hayat hakkında daha iyi, daha olumlu bir bakış açısına sahip olmanıza yardımcı olabilir.

Gebelik avantajları:

Araştırmalar, daha fazla balık yemenin doğum ağırlığı üzerinde olumlu yararlar verdiğini, çünkü fetal büyümeyi ve gelişmeyi arttırdığını göstermektedir. Deniz ürünleri tüketimi ayrıca preterm doğumun azaltılmasına yardımcı olur ve merkezi sinir sistemi gelişiminde gereklidir. Dahası,

Bağışıklık fonksiyonunu iyileştirir – Artmış omega-3 tüketimi astım semptomlarını ve bazı alerjileri azaltabilir. Selenyum, deniz ürünlerinde bulunan, bilinen bir antioksidandır.

Balık Yağının Faydaları

Balık Yağının Faydaları 

Kalp Sağlığı:

Klinik araştırmalar omega 3’ün kardiyovasküler hastalıkların (KVH) insidansını azaltmada etkili olduğunu göstermiştir. Balık yağı, omega 3’ün mükemmel bir kaynağıdır ve bu nedenle, kalp rahatsızlıkları ve kalp aritmileri riskini azaltır. Ayrıca, kötü kolesterol seviyesini düşürür ve iyi kolestrol seviyesini yükseltir. Balık yağı, trigliseritlerin birikimini engeller ve fazla trigliserit seviyesini düşürür. Ön araştırma, koroner hastalarda aterosklerozu önlemek için balık yağının kullanılabileceğini de göstermiştir. Böylece, balık yağı vuruşların önlenmesinde etkilidir ve balık yağının düzenli kullanımı ani kalp ölümünden kaçınmaya yardımcı olabilir. Amerikan Kalp Cemiyeti’ne göre, bu ön bulguların daha detaylı araştırmalarla hala teyit edilmesi gerekir.

Sağlıklı Zayıflama:

Ayrıca kilo vermede bir yardım olarak popüler olmuştur. Yapılan araştırmalar, balık yağının kilo verme girişiminde egzersizin etkinliğini arttırdığını göstermiştir. Diyetlerinde balık yağı verilen gönüllülere, düzenli olarak tüketmeyenlere kıyasla daha fazla kilo vermiştir. Yağ ile birlikte egzersiz, katılan hastaların vücut şekli ve kompozisyonu üzerinde olumlu bir etkiye sahipti.

Gelişmiş Bağışıklık Sistemi:

Düzenli olarak tüketilen balık yağı, bağışıklık sisteminizi artırmaya yardımcı olduğundan, soğuk algınlığı, öksürük ve grip gibi yaygın hastalıkların oluşumuna direneğinizi sağlar. Balık yağında bulunan Omega-3 yağ asitleri, vücudumuzda bulunan sitokinler ve eikozanoidlerin aktivitesini ve miktarını etkileyerek bağışıklık sistemini güçlendirir. Araştırmacılar balık unu ve balık yağının domuzların bağışıklık sistemi üzerindeki etkilerini inceledi ve balık yağı hayvanların büyümesine yardımcı olduğunu buldu. Tayvan’daki Taichung Veterans General Hospital’daki fareler üzerinde yapılan benzer araştırmalar da olumlu sonuçlar verdi.

Balık Yağı bazik olarak, balık yağı insanların bağışıklık sistemini geliştirme potansiyeline sahiptir, ancak yine insanlar üzerinde daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır. Balık yağı lupus’dan mustarip hastalara da faydalıdır, lupus, kendi organlarına ve dokularına saldıran bağışıklık sistemi ile karakterize bir otoimmün hastalıktır. Çalışmalar aynı zamanda ilişkili ateş, deri döküntüleri ve yorgunluğu azaltmada balık yağı olduğunu göstermiştir.

AIDS’e Karşı Etkili:

Beslenme Bilimleri Programı tarafından yapılan araştırmalar, balık yağı için AİDS tedavisi olarak savundu. Bununla birlikte, bunun üzerinde hala çok araştırma yapılması gerekiyor.

Anti-Inflammatory Özellikleri:

Balık yağı kanda ve dokulardaki iltihaplanmayı azaltmada etkilidir. Balık yağı takviyeleri, tabletler, haplar ve kapsüllerin düzenli olarak tüketilmesi, kronik inflamatuar hastalıklardan muzdarip olanlar için yararlıdır. Balık yağı, bağırsakların hem tipik bozuklukları olan Crohn Hastalığı ve ülseratif koliti de içeren gastrointestinal bozukluklar, Çölyak hastalığı, kısa bağırsak sendromu ve inflamatuar barsak hastalığı (IBD) tedavisinde etkilidir. Crohn hastalığına yakalanan hastalar sıklıkla vitamin, yağ ve gerekli takviyeleri emilemiyor. Balık yağı takviyeleri, bu tür hastalar için etkili bir diyettir.

Artrit ve Romatizma Tedavisinde Kullanılır:

Balık yağı artrit, romatizma, Raynaud belirtileri ve benzeri durumların tedavisinde yararlıdır. Balık yağı kullanılması, büyük doz NSAID’lerin (non-steroid anti-inflamatuar ilaçlar) kullanım ihtiyacının azaltılmasına yardımcı olabilir. Balığın artrit tedavisinde yararlı olduğu araştırmalar tarafından açıklanmıştır. Osteoartrit  hastalarında balık yağı, kıkırdağı yok eden bakterilerin azaltılmasında yardımcı rol oynar.

Bununla birlikte, bir hastanın iyileşmesinde ideal bir etki için gerekli olan balık yağı dozajı bilinmediğinden, John Hopkins Üniversitesi Romatoloji Departmanı’ndaki Artrit Merkezi, artrit tedavisinde omega 3 yağ asitleri ve balık yağı gibi konuları tartışmalı olarak görüyor .

Depresyon ve Kaygıların Tedavisinde:

Omega 3 yağ asitlerinin varlığına bağlı olarak, balık yağı, depresyon, hüzün, kaygı, huzursuzluk, zihinsel yorgunluk, stres, azalmış cinsel istek, intihar eğilimleri ve diğer sinir bozukluklarını gidermek için teşvik edilmiştir. Balık yağı, ruh hali stabilizasyonu ve bipolar bozuklukların tedavisinde faydalı olabileceğini belirtti . Bu nedenle, balıkların sıklıkla yenildiği ülkelerde depresyon insidansının düşük olduğu bulunmuştur. Benzer şekilde mahkûmlar üzerinde yapılan araştırmalar, tutsaklara daha fazla miktarda omega-3 yağ asidi içeren deniz ürünleri verildiğinde, cinayet oranı ve şiddet sıklığında önemli bir düşüş olduğunu gösterdi. Balık alımı da depresyon için iyi bir çözümdür. Bir araştırmaya göre  balık tüketmenin kadınların zihin sağlığına yararlı olabileceği ve depresyona girme riskini azaltacağı belirtiliyor.

Göz Bozuklukları:

Balık yağı, görme düzeyini geliştirme kabiliyetine sahip olduğu iyi bilinmektedir. Yaşa bağlı maküla dejenerasyonunu önlemeye de yardımcı olur. Amerika Birleşik Devletleri Ulusal Sağlık Enstitüsündeki Ulusal Göz Enstitüsü, maküler dejenerasyonun tedavisinde balık yağının etkisini değerlendirmek için ülke çapında bir araştırma yapmayı planlıyor. Bu çalışma, balık yağı bakımının göz bakımı için sağladığı güçlü bilimsel kanıtları sağlayacak ve bu sayede hükümet organları ve hekimlerinde maküler dejenerasyon için balık yağı tavsiye edilecek.

Alzheimer Hastalığı:

Louisiana State University’de yapılan araştırmalar, yağ asitlerinin Alzheimer hastalığını tedavi etmede etkili olduğunu göstermiştir. Balık yağı EPA ve DHA da dahil olmak üzere esansiyel yağ asitlerinin en iyi kaynaklarından biri olduğu için Alzheimer hastalığının tedavisinde yardımcı olur. Los Angeles Kaliforniya Üniversitesi’nde (UCLA) yapılan daha fazla araştırma, hastalığın olası bir çare olarak balık yağı kullanımını onaylıyor. Alzheimer Derneği, Alzheimer hastalığına ve bunama hastalığına karşı savunma görevi görmesi nedeniyle hastalara yüksek oranda omega-3 yağ asitleri içeren balık önerir.

Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite İçin Balık:

Balık yağı, yüksek konsantrasyonda yağ asitleri nedeniyle Dikkat Eksikliği Hiperaktivite Bozukluğunu  tedavi etme yeteneğine sahiptir. Çocuğunuz hiperaktivite, disleksi, disproksi, görevleri yerine getirmede yetersizlik, duygusal istikrarsızlık, titrek tutum, zayıf koordinasyon, kısa süreli dikkat süresi, kısa süreli bellek zayıflığı, düşük konsantrasyon, başkalarını rahatsız etme eğilimi, pervasızlık, acele etme, çarpıklık, dürtüsellik, Düşük IQ, ya da öğrenme bozuklukları, balık yağı kanıtlanmış bir çare olduğunu. Dikkat etsikliği ve hiperaktivite’den muzdarip çocuklara 15 hafta boyunca balık yağı ve akşam çuha çiçeği kapsülleri verildiğinde, davranışlarında önemli gelişmeler gösterdiklerini göstermiştir. Beyin maddesi, yaklaşık% 60 yağdan, özellikle omega 3 ve omega 6 gibi esansiyel yağ asitlerinden oluştuğundan beynin işlevlerini iyileştirmeye yardımcı olur.

Ayrıca, balık yağının çocuğunuzun çalışmalarına konsantrasyonunda yardım etmenin yanı sıra beynin normal gelişiminde yararlı olduğuna inanılıyor. Ayrıca hamile kadınlara düzenli dozlarda balık yağı verildiğinde, küçük bebekler gelişmiş el göz koordinasyonuna sahip oldukları bulunmuştur.

Cilt Bakımı:

Kuru cildin parlak ve canlı olmasını sağlayarak iyileştirmek için mükemmeldir. Egzama, sedef hastalığı, kaşıntı, cilt kızarıklığı, deri lezyonları ve döküntüler gibi çeşitli deri problemlerinin tedavisinde faydalıdır. Sedef hastalığı açısından, balık yağı içerisinde bulunan EPA, araşidonik asit üreterek pro-inflamatuar ajanların büyümesini sınırlar. Bu nedenle, sedef hastalığından kurtulmak için balık yağı topikal olarak da uygulanabilir.

Akneler İçin Kullanılabilir:

Balık yağı akne için etkili bir tedavidir. EPA’nın saç kökündeki sebum oluşumunu etkileyebilen androjen oluşumunu inhibe ettiği bilinmekte ve sivilceye neden olmaktadır.

Kanseri Önleyici Özelliktedir:

Pankreas kanseri çeken hastalarda kilo kaybını azaltmada faydalıdır. Takviye maddeleri, kansere bağlı hiperlipidemiye yakalanan hastalar için de yararlı olabilir.

Diyabet Düzeylerini Azaltıcı Özelliktedir:

Tip II diyabetik hastalar koroner kalp hastalığı, ateroskleroz ve felç gibi kardiyovasküler hastalıklara yatkındır. Yukarıda belirtildiği gibi, çeşitli kalp rahatsızlıklarının tedavisinde yardımcı olur. Oxford Üniversitesi’nde yapılan araştırmalar, balık yaginin diyabetli hastalardaki trigliserid düzeylerini azaltmada kullanışlı olduğunu göstermiştir.

Ülserler İçin Etkili:

Balık yağı içerisinde EPA ve DHA’nın bulunması, Nonsteroidal anti-inflamatuvar ilaçların (NSAİİ) neden olduğu ülserler durumunda yararlı olmasını sağlar.

Hamileler İçin Çok Yararlıdır:

Hamileler hamile kadınlar için çok yararlıdır, çünkü içinde bulunan DHA bebeğin gözlerinin ve beyninin gelişmesine yardımcı olur. Ayrıca erken doğumlardan, düşük doğum ağırlıklarından ve düşüklerden kaçınmaya yardımcı olur. Danimarka’da yapılan 8.729 gebe katılan araştırma, az miktarda balık içeren bir diyetin prematüre veya prematüre bebek riski taşıdığı sonucuna vardı.

Ayrıca diyetlerinde yeterli miktarda EPA ve DHA alımına sahip olmayan kadınların doğumdan sonra depresyona maruz kaldıkları düşünülmektedir, zira gebeliğin son evrelerinde anneden çocuğa bir miktar beyin kitlesi aktarılmaktadır. Dahası, daha önce de belirtildiği gibi, hamile kadınlara balık yağı takviyeleri verildiğinde, çocukları el göz koordinasyonunu güçlendirir. Bu nedenle, ya balık yiyerek veya çocuğun genel gelişimi ve annesinin refahı için gebelik sırasında balık yağı takviyeleri, tabletler, kapsüller veya haplar alarak balık yağı tüketmek çok yararlıdır. Bununla birlikte, örneğin karaciğer yağı olan balıkların karaciğerinden elde edilen balık yağının gebelik sırasında tüketilmemesi gerektiğinden, morina karaciğeri yağı retinol ve vitamin A bakımından zengin olduğundan belirtilmelidir.

Doğurganlığı Arttırır:

Yaban domuzu üzerinde yapılan ön araştırma, erkek yaban domuzlarına balık yağı içeren bir diyetle beslendiğinde, spermlerin kalitesinin arttığını göstermiştir. Boşalmadan sonra sperm kadın genital bölgedeki lipid peroksidatif saldırılara karşı hayatta kalma oranını artırır, böylece gebelik şansını arttırır. Ancak araştırma, sperm sayısının ve hareketliliğinin hiçbir etkisi olmadığını buldu.

Saç Bakımı:

Saçın iyi bir parlaklığını muhafaza etmeye yardımcı olur, çünkü omega-3, büyümeyi uyarıcı özelliklere sahiptir, çünkü follikülleri besler. Artan saç gelişimine ve saç dökülmesini önlemeye yardımcı olur. İyi bir protein kaynağı da saç büyümesi için gereklidir ve çoğu balık çeşidi protein bakımından zengin olduğundan, yemek yemesi saçların sağlıklı kalmasına yardımcı olur.

ALS’yi Önleyici Azaltıcı Özelliktedir:

Balık yağı, omega 3 yağ asitleri gibi çeşitli besin maddelerinden zengintir. Son araştırmalar, omega-3 yağ asitleri bakımından zengin diyet alımının, Lou Gehrig hastalığı olarak da bilinen Amyotrofik lateral sklerozun (ALS) başlamasını azaltabileceğini veya ertelemesini düşündürüyor.

Kan dolaşımı:

Balık yağı, trigliserit ve serum kolesterol düzeylerini düşürmekle birlikte kan dolaşımını iyileştirme kabiliyetine sahip olduğu yaygın olarak kabul edilmektedir. Bununla birlikte, kan dolaşımını iyileştirmenin yararı, yalnızca sıçanlarda öncelikli olarak incelenmiştir.

Ayrıca balık yağı astım ve böbrek yetmezliğini önlemeye yardımcı olduğuna inanılmaktadır. Parlak saçları ve pürüzsüz cildi teşvik ettiği için birçok kişi evcil hayvanlarına, özellikle köpeklere ve kedilere balık yağı sevmeyi de sever. Evcil köpekler arasında çok yaygın görülen bir hastalık olan köpeklerin ve kedilerin artritle uğraşmasına da yardımcı olabilir.

Omega-3 yağ asitleri hakkında kısa bilgi:

Omega 3 yağ asitleri, yani alfa-linolenik asit (ALA), Docosaheksaenoik asit (DHA) ve Eicosapentaenoik asit (EPA) olmak üzere üç türü var. Üçü de beden için önemlidir. Keten tohumu yağı, soya yağı, kenevir yağı, kanola yağı, ceviz yağı, kolza tohumu, perilla, chia ve tofu da dahil olmak üzere sebze kaynakları, ALA bakımından zengindir. İnsan vücudu ALA’yı DHA ve EPA’ya dönüştürme yeteneğine sahiptir, ancak bu dönüşüm için belirli sınırlamalar vardır.

Balık Yağı Saflığı

Balık Yağı Saflığı

Biri, satın alırken balık yağı kalitesine dikkat etmelidir. Hemen hemen tüm balık – tatlısu, çiftlik, okyanus, derin deniz ve sığ deniz balığından elde edilir. Bütün bu balıklar civa, arsenik, kurşun, kalsiyum, furanlar, dioksinler, PCB’ler ve metil cıva gibi toksik bileşiklerle kontamine olabilir ve insan vücudunu olumsuz etkileyebilir. Bu nedenle, kullanılan balık yağı saf olmalıdır. Birçok şirket çok rafine edilmiş veya damıtılmış balık yağı satmaktadır, ancak standartların takip edilip edilmediğini kontrol etmeli ve araştırmalarınızı diyetinize eklemeden önce bir şirket veya bir ürün üzerinde yapmalısınız.

Balık yağı ve vitaminler

Vitamin A ve D Vitamini: Balık yağı, özellikle morina karaciğeri yağı gibi balık karaciğerlerinden elde edilen türler, zengin bir A vitamini ve D vitamini kaynağıdır. Bununla birlikte, aşırı miktarda morina karaciğeri yağı Vitamin toksisitesine, aşırı vitamin birikimine neden olabilir Ciddi yan etkilere neden olabilir.

E Vitamini: Balık yağı ve E vitamini ile ilgili çeşitli faydalar şunlardır

Balık yağı oksidasyona uğrar ve kokulu hale gelebilir, bu da serbest radikal oluşumuna neden olabilir. Yağa E vitamini gibi antioksidan ilavesi, bu serbest radikallerin oluşumunu önlemeye yardımcı olabilir.

Aşırı dozda balık yağı insan vücudundaki E vitamini seviyesini düşürür. E vitamininin bu kaybı harici E vitamini takviyeleri ile desteklenmelidir.

Balık yağı ve E vitamini kombinasyonu, bir tedavi metodu olarak tek tek kullanılan ziyade kombine edildiğinde, birçok kanser ve kalp rahatsızlığının tedavisinde faydalı olabilir.

Yukarıdaki ifadeleri kanıtlayan ön araştırma yapılmıştır; Bununla birlikte, balık yağının ve E vitamininin kombine bir çaba içerisinde kullanılmasına ilişkin güçlü sonuçlar çıkarmadan önce bunların daha detaylı bir araştırmayla doğrulanması gerekir.

Balık Yağının Zararları

Balık Yağı Dozajına Dikkat
Aşırı dozda balık yağı olumsuz alerjilere ve vücuda yan etkilere neden olabilir. Ayrıca, belirli koşullarınız varsa balık yağı sorunlu olabilir, bu nedenle balık yağı takviyelerini dikkatle tüketmeniz gereklidir. Almanız gereken tam miktardaki balık yağı için bir doktora veya hekime danışmalısınız. Dahası, çeşitli şekillerde tüketilebilir. Bunlara balıkları doğrudan fırınlama, kavurma, kızartma, ızgara yapma, kavurma veya içmek yoluyla yiyebilirsiniz. Ayrıca, sıvı, tablet, kapsül, hap veya yumuşak jeller gibi konsantre diyet takviyeleri şeklinde de tüketebilirsiniz. Ayrıca, yağın çeşitli farmasötik sınıfları vardır. Farmasötik sınıfı ya da takviyeleri sürekli olarak tüketmek gerekli değildir. Diyetinizde balık yağı tüketme biçiminizi ve genel yağ ihtiyacınızı onaylamak için doktorunuza danışmalısınız.

pomeranian boo fiyatları

Serap Yılmaz

2010 yılında haber sitelerinde editörlük kariyerine başladım ve zamanla yolum Lafmacun.Net ile kesişti. Magazin ve ünlüleri yakından takip eden yazar, Türkiye ve dünya gündeminde yaşanan magazinsel olayları Lafmacun.net okurlarına aktarıyor. Bana ulaşmak için: Syilmaz@lafmacun.net adresine mail atabilirsiniz.

Sizin düşünceniz nedir?

Başa dön tuşu