Faydalı BilgilerListeler

Bakla Neye İyi Gelir?

Ülkemizde oldukça sevilen ve tüketilen bir gıda olan baklanın diğer ismi fuldür. Kazık köklü ve çoğunlukla yeşil renklerle bizi karşılayan bir bitkidir. Köklerinin toprağın bir metreden daha derinine indiği bilinmektedir. Kendine has bir kokusu olan çiçekleriyle oldukça güzel bir görünüm çizdiği bilinir.

Kuruduğu zaman vitamini ölür anlayışından farklı olarak baklaların vitaminlerini kuruykende muhafaza ettiklerini söyleyebiliriz. Ülkemiz gibi pek çok farklı ülkede de bakladan bahsederken çoğunlukla kurutulmuş olanının tavsiye edildiğini belirtebiliriz. Oldukça faydalı bir gıda olduğu için kendimizi şanslı sayabiliriz. Çünkü Akdeniz ve Ege bölgelerinde son derece sık bir yetiştirme alanı bulunmaktadır. Bunun dışında ülkemizin pek çok farklı alanında da baklanın yetiştirildiğini söylersek yanlış olmayacaktır.

Baklanın Faydaları nelerdir, neye iyi gelir

Baklanın Faydaları Nelerdir?

  • Böbreklere oldukça yararı vardır. Böbrekte oluşacak taş ev kumların dökülmesini ve aynı zamanda daha az ağrı hissedilmesini sağlar.
  • Bakla içerisinde bulundurduğu lifle kabızlık çekenlere direkt olarak etki eder.
  • Demir ve kalsiyum bulundurduğu için kemikleri güç
  • İştah açıcı bir özelliğe sahiptir.
  • Haşlanan baklanın suyunu dökmeyin baklanın suyu cilde yararlıdır. Cildinizin parlak bir görünüme sahip olmasını sağlar.
  • Bakla ve arpa ununu ezerek vücuttaki çıban çıkan yerlere pansuman niyetine kullanırsanız çıbanı kurutur.
  • Kabuklu baklayı 2 kez suda haşlar ve sirkeyle tüketirseniz ishalinizi kesmeye yardımcı olur ve bağırsaklarınızdaki yaraları iyileştirir.
  • Bakla ortadan kesilerek alın kısmına konulursa baş ağrısını giderir.
  • Bakla yüzdeki lekeler üzerine koyulursa lekeleri ve yaraları yok eder, cilde canlılık ve parlaklık verir.
  • Öksürüğe ve bademciklerdeki iltihaplı şişlere iyi gelir.

Baklaları Unlu Suda Bekletin

Baklalar yıkanıp ayıklandıktan sonra çabuk kararırlar. Kararmaması için taze baklalarınızı unlu suda bekleterek önleyebilirsiniz.

Llimonlu suda bekletmek doğru değildir. Limonlu su baklanın tadını değiştirir ve kararma yapar.

Bakla Tüketiminde Bunlara Mutlaka Dikkat Edin!

Bakla ne kadar faydalı bir sebze olsa da tüketirken bazı hususlara dikkat etmek gerekir. Özellikle baklanın aşırı tüketilmesi zehirlenmenize yol açabilir, fazla tüketmekten kaçının. Kansızlığa yol açabilileceği gibi hayati risk taşımaktadır. Koyu renkli idrar, göz akında sarılık gibi bakla zehirlenmesi belirtileri olabilir ve acilen doktora gidilmesi gerekmektedir.

3-8 Yaş aralığındaki çocukların belirli aralıklarla bakla tüketmesi gerekmektedir. Kişiler tarafından bilinçli bir şekilde tüketilmelidir.

Pişirdiğiniz ve birkaç gün bekletmiş olduğunuz  bakla karaciğeri yorar. Günlük olarak pişirmeye özen gösterirseniz daha sağlıklı olmasında fayda var.

pomeranian boo fiyatları

Yusuf Ömer TÜRK

Ege Üniversitesi Bilgisayara Mühendisliği bölümünden mezun olduktan sonra yazılım geliştirme ve akıllı telefon teknolojilerini yakından takip etmeye başladım. Yeni çıkan veya çıkacak bir çok teknolojik yeniliği dünya ile aynı zamanda sizlere aktarmaya çalışıyorum. Mail adresim: yoturk@gmail.com

Sizin düşünceniz nedir?

Başa dön tuşu