HaberlerEğitimTürkiye

Bakan Özer açıkladı! İşte istihdam garantili eğitim programının detayları

Bakan Özer açıkladı! İşte istihdam garantili eğitim programının detayları!

Millî Eğitim Bakanı Mahmut Özer, bu ay itibarıyla lise ve üniversite mezunu gençlerin istedikleri bir alandaki mesleki eğitim merkezi uygulamasını 6-8 ay gibi kısa sürede tamamlama ve istihdam garantili iş kuvveti piyasasına geçme imkânı getiren uygulaması başlatacaklarını açıkladı.
Millî Eğitim Bakanı Özer, Bakanlığın mesleki eğitim merkezleri vasıtasıyla lise ve üniversite mezunlarına yönelik yürüteceği İstihdam garantili yeni mesleki eğitim uygulamasının detaylarını anlattı.

Lise ve üstünde bir eğitime sahip olanların, istemeleri durumunda, istihdam garantili şekilde mesleki eğitim tamamlama programlarından yararlanmasını sağlamanın bu merkezlerin hedeflerinden olduğunu bildiren Özer, şu verileri verdi: “Bu ay itibarıyla lise ve üniversite mezunu gençlerin istedikleri bir alandaki mesleki eğitim merkezi uygulamasını 6-8 ay gibi kısa sürede tamamlama ve istihdam garantili iş kuvveti piyasasına geçme olanağı getiren uygulaması başlatıyoruz. Buradaki çıkış noktamız şu; rastgele bir alanda örnek olarak kaynakçılık bölümünde eleman bulmayla alakalı ciddi bir gereksinim söz konusuysa, bu alanla alakalı bütün işletmelerle bir araya gelip o eleman ihtiyacını, mesleki eğitim merkezlerinden mezuniyeti 4 sene beklemeden kısa sürede karşılamak amacıyla 6 ya da 8 aylık bir eğitim tamamlama uygulaması planlamak. Buraya lise, üniversite mezunlarından katılımını, eğitimin tamamıyla eleman ihtiyacını karşılamak isteyen sektörler doğrulusunda verilmesini ve başarılı olanların 6 ay sonra, mezun oldukları vakit da istihdamını sağlamak. Bu uygulaması, bu aydan itibaren bundan sonra yavaş yavaş bütün Türkiye’de süregelen bir şekilde hizmete açacağız.”

Şu anda mesleki eğitim merkezlerine direkt olarak gidilerek kayıt yaptırılabileceğini ifade eden Özer, “Mesleki eğitim merkezi tamamlama programları, istihdam garantili olacağı amacıyla alakalı kentlerde sürecin başlatılması, ilan edilmesi ve o ilana başvurular alınarak proses idame ettirilecek. Tamamlama uygulamasında lise ya da üniversite mezunları olacağı amacıyla kültür derslerinin alınması gerekmeyecek, tamamıyla işbaşı eğitiminde ve sektörle beraber oluşturacağınız müfredat kapsamında program yapılacak. Başarılı olanlar da talep eden sektör doğrulusunda istihdam edilecek.” dedi. Bütün bu planlamalarla iş kuvveti pazarındaki arz-talep eşleşmesini en üst civara çıkartmayı hedeflediklerini dile getiren Bakan Özer, istihdam açığı olmayan alanlardan mezun olanları, iş kuvveti piyasasında gereksinim tespit edilen alanlara doğru süratli şekilde kaydırarak yetenek uyumsuzluklarını ortadan kaldırmayı hedeflediklerini sözlerine ekledi. ,,

İŞVEREN ÜZERİNDEKİ MADDİ YÜK KALDIRILDI

3308 sayılı Mesleki Eğitim Kanunu’nda 25 Aralık 2021’de oluşturulan değişiklikle, mesleki eğitim merkezine devam eden öğrencilere dair mühim bir planlama yapıldığını anımsatan Özer, işveren üstündeki parasal yükün kaldırılarak çok cazip bir mekanizma oluşturulduğunu vurguladı. Özer, daha evvelce bu merkezlere devam eden öğrencilerin 4 sene süresince aldığı asgari ücretin yüzde 30’unun işveren doğrulusunda karşılandığını, bir kısmının ise devlet doğrulusunda sübvanse edildiğini, planlamayla ise üçte birlik ücretin bütününün devlet doğrulusunda karşılanmaya başlandığını kaydetti.

Bu merkezlere devam edenler arasında başarılı olanların üçüncü senenin sonucunda “kalfa” ve son kategoride bir sene eğitim aldıktan sonra başarılı olanların da “usta” olduğunu bildiren Özer, yeni planlamayla kalfalara ödenen miktarın asgari ücretin yüzde 30’undan yüzde 50’ye çıkartıldığını söyledi. Bakan Özer, 10 sene ve üstünde “usta” olarak çalışan ve SGK kayıtlarında bunu belgeleyenlerin rastgele bir eğitim almadan direkt olarak “usta öğretici” olma sınavına girebilmelerinin sağlandığını ifade ederek şu şekilde devam etti: “Dolayısıyla bir taraftan mesleki eğitim merkezi öğrencilerinin yer alabilecekleri işletmenin miktarını artırmaya çalıştık. Bu 3 planlama gerçekleştirdikten sonra gördük ki bir ay gibi kısa bir sürede, öğrenci adedinde olağanüstü bir artış var. Genellikle ufak ve orta ölçekli işletmeler ve öğrenciler yönünden çok cazip bir model. Mesleki eğitim merkezlerinde yaş sınırı olmaması çok büyük bir avantaj. Her yaştan öğrencinin her yaştan vatandaşımızın öğrenci olabileceği bir mekanizma. Kanun değişikliğinden evvelce bu merkezlerdeki öğrenci adedi 159 bindi, şu anda 280 bine çıktı. Bir ay gibi kısa sürede, öğrenci adedi yüzde 76 oranında arttı.” dedi.

Bakan Özer açıkladı! İşte istihdam garantili eğitim programının detayları

İLK HEDEF BU YIL 1 MİLYON KİŞİYİ MERKEZLERLE TANIŞTIRMAK

Bakanlık olarak evvelce amaçlarının mesleki eğitim merkezlerinin kapasitesini artırabilmek olduğuna ve yeni yasa değişikliğinin buna imkân sağladığına işaret eden Özer, bu hususta aktif bir saha çalışmasının başlatıldığını ve bu merkezlerin ailelere, ticaret endüstri odalarına, işletmelere tanıtılmaya devam edildiğini aktardı. Bakan Özer, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın “2022 senesinde 1 milyon vatandaşı mesleki eğitim merkezleri ile tanıştırma hedefi” koyduğunu hatırlatarak, sözlerini şu şekilde sürdürdü: “Şu anda sistem çok başarılı şekilde ilerliyor. Bakanlık olarak ilk hedefimiz 1 milyona yakın vatandaşı mesleki eğitim merkezleriyle eşleştirebilmek. Gerçekten bu potansiyel var. Türkiye’de mesleki eğitimdeki bu dönüşümden en çok olumlu etkilenecek olan sektörler de ufak ve orta ölçekli işletmeler olacak. Böylece çırak, usta, kalfa bulamamaktan şikayetçi olan iş kuvveti pazarındaki bu mazeret, tamamıyla ortadan kalkmış olacak.”

Bakan Özer, fiziki imkânları olan bütün organize endüstri yerlerinde mesleki eğitim merkezlerinin, olmayanlarda ise irtibat bürolarının kurulduğunu belirterek, bu sayede işletmelerde yurttaşların çok rahat şekilde mesleki eğitim hizmeti alabileceğini söyledi.

ALMANYA’DAKİ DUAL MESLEKİ EĞİTİMİN TÜRKİYE’DEKİ KARŞILIĞI

Eğitimdeki bu yeni modelin Almanya’daki mesleki eğitim modeli ile benzeşen yanlarının sorulması üstüne Bakan Özer, “Meslek eğitim merkezleri, Almanya’daki dual (ikili) mesleki eğitimin Türkiye’deki karşılığı. Aynı vakitte bizdeki Selçuklu, Osmanlı’dan itibaren ahilik sisteminin, geleneksel çıraklık, kalfalık, ustalık eğitim modelinin de Türkiye’deki orijinal bir karşılığı.” değerlendirmesinde bulundu.

Mesleki eğitim merkezlerindeki öğrencilerin program yetenekleri yönünden çok büyük avantaja sahip olduğuna işaret eden Özer, haftada yalnızca bir gün okula gelen öğrencilerin geriye kalan bütün vakitlerde işletmelerde gerçek iş ortamlarında aktif olarak eğitim aldıklarını anlattı. Mesleki eğitim merkezlerinden mezun olanların istihdam oranının, mesleki teknik Anadolu lisesinden mezun olanlara göre çok daha yüksek olduğuna ilgi çeken Özer, bu mezunların eğitim aldıkları alanda istihdam oranlarının yüzde 88’ler dolayında olduğunu aktardı. Meslek eğitim merkezlerinden mezun olanların yüzde 75’inin, 4 sene süresince eğitim aldıkları işletmelerde çalışmaya devam ettiğinin altını çizen Özer, “Bu sistem, seneler den beri mesleki eğitimle alakalı bilhassa ufak ve orta ölçekli işletmelerden gelen ‘Aradığım elemanı bulamıyorum, çıraklar gelmiyor, kalfa bulamıyorum’ söylemini tamamıyla tarih yapacak. Bir taraftan da ufak ve orta ölçekli işletmeler, çok daha nitelikli insan kaynağına kavuşacak. Dolayısıyla bu onların ürünlerine yansıyacak, ürettikleri ürünlerin ve sağladıkları hizmetlerin niteliği artacak.” diye konuştu.

MESLEKİ EĞİTİM MERKEZLERİNE HER YAŞTAN VATANDAŞ KAYIT OLABİLİYOR

Bakan Özer açıkladı! İşte istihdam garantili eğitim programının detayları

İş kuvveti piyasasında genç işsizlik oranını düşürebilmenin önemini altını çizen Özer, “2021 senesi sonucunda yürürlüğe giren planlama, bu anlamda tarihi bir kırılma noktasına işaret ediyor. Artık mesleki eğitim merkezi, tamamıyla iş kuvveti piyasasının talep ettiği insan kaynağını yetiştirmek amacıyla ve işverene dehiçbirr parasal yük olmadan yalnızca eğitime katkısını, proseslere katkısını dahil ederek bu problemi kökünden çözmüş olacak.” ifadelerini kullandı. Meslek eğitim merkezlerinin en büyük üstünlüğünün her yaşa hitap etmesi olduğuna işaret eden Özer, “Sadece eğitim çağı nüfusuna hitap etmiyor. Yani vatandaşımızın yalnızca ortaokul mezunu olması yeterli. Dolayısıyla ortaokul mezunu olan yaşı 25, 30, 40 bütün yaştan vatandaşlarımız… Bu aynı vakitte kadınlarımızın istihdamı yönünden da çok mühim bir fonksiyon görüyor, onlar amacıyla cazip bir model teşkil ediyor. Bir de vakit sınırlaması yok, istedikleri anda mesleki eğitim merkezleri ile ilişkiye geçerek rahat bir şekilde lüzumlu işletmeleri bularak meslek eğitim merkezlerine kayıt yaptırabilirler. Bu anlamda da çok elastik bir modele sahip.” diye konuştu.

İlginiz Çekebilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu