Faydalı BilgilerListeler

Bademin Faydaları Nelerdir?

Bir fındık olarak düşündüğümüz badem, teknik olarak badem ağacının meyvesinin tohumu, kokulu pembe ve beyaz çiçekler taşıyan şahane orta boy bir ağaçtır. Badem ağacı, kuzenleri, şeftali, kiraz ve kayısı ağaçları gibi, içinde taş benzeri tohumlar (veya çukurlar) bulunan meyveleri taşır. Badem meyvesinin tohumu, badem fındığı olarak adlandırılır.

Badem kıvamlı beyaz renktedir, kahverengimsi  bir cilt ile kaplıdır ve sert bir kabuğu vardır. Badem iki kategoriye ayrılır: Tatlı (Prunus amygdalu var. Dulcis) ve acı (Prunus amygdalu var. Amara).

Tatlı badem yenen türüdür. Oval şekildedirler, genellikle dokuda şekillendirilebilir ve tadı harika olur. Piyasada ya hala kabuklarında ya da kabukları çıkarılmış halde bulunurlar. Kabuklu bademlerin doğal biçimleri, ciltleri ile veya dilleri çıkarılan beyazlatılmış, dilimlenmiş veya şerbetli halde mevcuttur.

bademin faydaları

Bademin Sağlığa Faydaları 

Bademlerin, pek çok insanın proaktif olarak diyetlerine eklediği temel nedeni, iyi tatları ile birlikte büyük tıbbi değere sahip olduğu bilinmektedir. Bademlerin araştırılmış ve doğrulanmış faydaları aşağıda verilmiştir.

Beyninize iyi gelir: Badem beyin gelişimine iyi gelen bir besin kaynağıdır. Büyüyen çocuklar için önemli bir gıda maddesi olarak görülüyor. Beyindeki aktiviteyi arttırdığı ve yeni sinir yolları oluşturduğu ve Alzheimer hastalığının azaldığı gösterilen iki hayati beyin besin maddesi riboflavin ve L-karnitin de içeriyor. Araştırmalar göstermiştir ki, dondaki bademlerin yanı sıra badem yağı, sinir sisteminin genel sağlığı ve işleyişinde besleyici niteliktedir.

Çoğu anneler her sabah çocuklarına sütlü badem verir. Bademlerin iki veya üç tanesi yeterlidir ve besin maddelerinin büyük bir kısmı kabuk içinde tutulmadığından alerjik reaksiyonlara neden olursa dış kabuğu da çıkarabilirsiniz.

Kolestrol Düzenleyicidir: Bademlerin düzenli tüketilmesi, yüksek yoğunluklu lipoproteinlerin (HDL) seviyesini artırmaya yardımcı olur ve düşük yoğunluklu lipoproteinlerin (LDL) seviyesini düşürür. Bu denge, sağlıklı bir kolesterol seviyesi için hayati önem taşır ve LDL’nin azalması (kötü kolestrol) daima iyi bir şeydir.

Kemik Sağlığı: Badem birçok vitamin ve mineralden oluşan harika bir kaynaktır ve fosfor kesinlikle bulunur.Fosfor, kemiklerin ve dişlerin dayanıklılığı ve dayanıklılığı üzerinde önemli bir etkiye sahip olabilirken, aynı zamanda osteoporoz gibi yaşla ilgili koşulların başlamasını da önleyebilir.

Kalbiniz için iyidir: Bademlerde bulunan mono-doymamış katı yağlar, protein ve potasyumların hepsi kalp sağlığında etkilidir. E vitamini etkili bir antioksidandır ve bademlerde magnezyum varlığı kalp krizinden kaçınmaya yardımcı olurken kalp hastalıkları riskini de azaltır. Badem, arter hasarına ve iltihaba neden olan  C-reaktif proteinlerin varlığını ve etkisini azaltmakta  yardımcı bir besindir. Bademler ayrıca folik asit için mükemmel bir kaynaktır. Bu nedenle, arterlerde yağ birikimine neden olan homosistein düzeyini düşürürler. Dahası, badem derisindeki flavonoidler, E vitamini ile birleşerek arter duvar hasarına karşı güçlü bir kalkan oluştururlar. Araştırmalar, badem ile zenginleştirilmiş kısa diyetin, oksidatif stres belirteçleri üzerinde herhangi bir etki yaratmadan, 20-70 yaş arasındaki asemptomatik sağlıklı erkeklerde vasküler fonksiyonunu iyileştirebileceğini gösteriyor.

Bağışıklık Sistemi Kuvvetlendirir: Vücudunuzun, sistemlerin alkalinitesi de dahil olmak üzere genel sağlığa katkıda bulunan birçok bileşen bulunur. Badem, alkali maddeler bulunduran mükemmel besinlerdir ve bu,  alkali maddeler bağışıklık sisteminin gücünü arttırır , hastalıklara yakalanmanızı engeller. Bademlerin alkalin seviyelerine katkısı yanında, güçlü bir antioksidan olan E vitamini içeriği de yüksektir. Vücuttaki tüm zararlı serbest radikalleri izliyor ve onları yok ediyor. Serbest radikaller kronik hastalıkları teşvik ediyorlar ve vücudun organ sistemleri için korkunç derecede tehlikeli olabilirler. Bademlerde bulunan E Vitamini gibi ve çeşitli antioksidanlar, kanser ve kalp hastalığı da dahil olmak üzere bütün hastalıkları etkiliyor. Araştırmalar, aslında E Vitamini seviyesini en fazla yutan kişilerin aslında kalp hastalığına yakalanma olasılığı% 30-40 daha düşük olduğunu gösterdi.

Cilt bakımında etkilir: Bademlerin cilt sağlığına olan yararı herkes tarafından bilinmektedir ve badem yağları masajı özellikle yenidoğan bebekler için önerilirmektedir. Badem sütü de bazı sabunlara eklendi, çünkü badem, cildin tenini iyileştirme konusunda köklü bir üne kavuşmuş durumda.

Anti-Enflamasyon Özellikleri: Birçok kişi “yağ” kelimesinin olumsuz bir şey ifade ettiğini düşünüyor ancak aslında bazı yağ asitleri çok önemlidir ve genel sağlık için çok yararlı olabilir. Vücut kendi yağ asitlerini üretemez, bu yüzden onları beslenme kaynaklarından almamız gerekir. Bademlerin, linoleik asit ve linoleik asit olmak üzere iki çok önemli yağ asidi vardır. Bu yağ asitleri vücudun bütün alanlarındaki iltihaplanmayı azaltmaya yardımcı olur, ki iltihap her insanın başına gelebilen bir durumdur. Yağlı asitler “kötü” kolesterol düzeylerini (LDL kolestrol) düşürmeye yardımcı olur ve sağlıklı cilt ve saçları geliştirirler! Sonuç olarak, badem güçlü, güçlü bir zımba paketi.

Kan basıncının düzenlenmesi: Badem içerisindeki potasyum kan basıncını düzenlemeye yardımcı olur ve bademlerde sodyumda çok düşüktür, Bademler kan basıncının dalgalanmasını kontrol etmeye yardımcı olur. Diğer besin maddeleri aynı zamanda vücudun diğer temel ihtiyaçlar açısından dengeli kalmasını sağlar ve bu da diğer eksiklikleri önler. Dengeli vitaminler ve mineraller sağlıklı bir yaşam tarzı için şarttır, ancak bazı elementler ihmal edilirse anksiyete, genel stres ve kaçınılmaz olarak kan basıncının yükselmesi gibi tüm vücut etkilenebilir.

Enerjiyi arttır: Bademlerde bulunan vitaminler enerjinin artmasına yardımcı olur.Hareket halindeyseniz, bir avuç badem sizi kalori veya yağ ile doldurmadan bir gün yetebilir.

Kanseri önleme: Badem, kolon yoluyla gıdaların hareketini geliştirir, böylece birikim ve ardından ortaya çıkan kolon kanserini önler. Ulusal Kanser Merkezi, yüksek lifli diyetler ile kolon kanseri riskinde azalma ile ilgili kapsamlı araştırma yapmıştır.

Badem Diyabete Karşı Korur: Badem ayrıca yemekten sonra glikoz ve insülin düzeyindeki gerici yükselişin azaltılmasına yardımcı olur. Bu modülasyon, diyabetlilerin büyük bir yemekten sonra sıklıkla çektiği ya da beklenmedik derecede fazla şeker bulunan bir yemekte kan şekerindeki tehlikeli ani artışlara karşı koruma sağlar. Badem, tüm süreci çok daha pürüzsüz hale getiren ve daha sonra daha güvenli bir şekilde glikozun yok olmasını ve işlenmesini düzenlemeye yardımcı olur.

Hamileler için iyidir: Badem, yenidoğan bebeklerinde doğum kusurlarının görülme sıklığını azaltmaya yardımcı olan folik asit içerir. Ayrıca sağlıklı hücre büyümesini ve doku oluşumunu uyarır. Sinir tüpü kusurları, fetusta sinir tüpünün yetersiz oluşu ya da kısmen kayıp olduğu durumlardır. Doktorlar düzenli olarak tüpün gelişmesini sağlamak için hamile kadınlara folik asit takviyeleri öneriyorlar ve bademlerin anne ve bebeklerini sağlıklı tutacak kadar folik asidi var.

Sağlıklı Zayıflamak İçin: Kilo vermek istiyorsanız badem sütünü kullanabilirsiniz. Bademde bulunan tekli doymamış yağ iştahı doyurur ve fazla yemeyi engeller. Badem içerisindeki diyet lifi, yalnızca küçük bir miktarda yemek yemesine rağmen dolmanın hissine katkıda bulunur. Yapılan araştırmalara göre , bademlii bir diyetin obez insanlara iyi geldiğini gösterdi. Çalışmalar, badem sık tüketen veya hiç almayan ve kilo dalgalanmaları geçirenlerden ziyade, badem yemeyi düzenli olarak tüketen (haftada en az iki kez) bu kişilerin ideal ağırlıklarında kalma ihtimalinin çok daha yüksek olduğunu göstermiştir. Son olarak, elyaf tutarlı bağırsak hareketlerine katkıda bulunur ve kilo kaybına ve toksinlerin ortadan kaldırılması yoluyla vücudun genel sağlığına yardımcı olur.

Kabızlık önleme: Badem lif bakımından zengindir ve diğer zengin lif gıdalar gibi badem kabızlığı önlemeye yardımcı olur. Bademin sindirimi hızlandırmasını sağlamak için yemek sırasında suyla yemek daha yararlıdır. Aşırı miktarda yemek yemeniz bile gerekmez, 4 veya 5 bademdeki lif miktarı, sindiriminizi ve bağırsak hareketlerini düzenli tutmak için yeterlidir.

İnsanlar badem tüketerek Alzheimer hastalığına yakalanma riskini azaltabilir, çünkü sinirsel aktivitelerde böyle olumlu bir etkisi olduğu bilinmektedir. Yeni sinir geçiş yollarını ve bağlantıları uyarmak, Alzheimer hastalığını ve sinirsel bozulmayı gelişmeden sürdürebilir.

Bununla birlikte, neredeyse diğer yiyecekler gibi bademlerin dezavantajları vardır. Onlar oksalatlar içerirler ve aşırı oksalatlar kristalleşmeye neden olabilir ve bu da bir dizi farklı konuya yol açabilir. Böbrek veya safra kesesi sorunları olan insanlar badem yemekten kaçınmalıdır.

Badem Sütünün Faydaları

Formunuzu Korumaya Yardımcı Olur.: Bir fincan badem sütü sadece 60 kalori içerir, tam sütte 146 kalori, yüzde 2’de 122 kalori, yüzde 1’de 102 kalori ve kaynamış 86 kalor aksine. Mevcut kilonuzu kaybetmenize veya korumanıza yardımcı olacak harika bir yerine geçer.

Kalbinizi sağlıklı tutar:  Badem sütünde kolesterol veya doymuş yağ yoktur. Yüksek tansiyon ve kalp hastalığını önlemeye yardımcı olan, sodyumda düşük, sağlıklı yağlarda (örneğin omega yağ asitleri gibi) bulunur.

Kemikleri güçlendirir: İnek sütü kadar fazla kalsiyum içermesede , badem sütü günlük önerilen miktarın yüzde 30’unu ve doktorlar tarafından önerilen D vitamini miktarının yüzde 25’ini sunarak artrit ve osteoporoz riskinizi düşürür ve bağışıklık fonksiyonunuzu geliştirir . Artı, bu iki besin birlikte sağlıklı kemik ve diş oluşumu sağlamak için birlikte çalışır.

Cildi parlaklaştırır: Badem sütü, güneşten cildinizin zarar görmesini önleyen antioksidan özellikleri içeren, doktorlar tarafından günlük önerilen E vitamininin yüzde 50’sini içermektedir.

Kan Şekerini Düzenler: Badem sütü (katkı maddesi olmaksızın) karbonhidratlarda düşüktür, bu da şeker riskinizi azaltarak kan şekeri düzeyinizi önemli ölçüde artırmaz anlamına gelir. Düşük glisemik indeksi nedeniyle vücudunuz yağ olarak karbonhidrat kullanır, böylece şekerler yağ olarak depolanmaz (puan!).

Kas ve Kuvvet Gelişmesinde Etkilir: Badem sütü sadece porsiyon başına 1 gram protein içeriyor olsa da, hem kas gelişimi hem de iyileşme için önemli olan demir ve riboflavin gibi bol miktarda B vitamini içerir.

Sindirimin Düzenlenmesine Yardımcı Olur: Badem sütü sindirim için sağlıklı olan lifi içerir.

Laktoz içermez:Laktoz intoleransı ABD nüfusunun yaklaşık% 25’ini etkiler, bu da inek sütünü şeker sindirmede güçlük çektiği anlamına gelir. Bu, badem sütünün laktoz içermeyen uygun bir yerine koymasını sağlar.

İnek sütününden daha lezzetlidir: Badem sütü inek sütü gibi tadı yoktur, tadı bozulmuş olanlar için idealdir. Birçoğu hafif ve berrak olarak tanımlanan kendine has bir lezzete sahiptir. Bonus: çok yönlüdür, yani bunu gerektiren tariflerde inek sütü yerine kullanabilirsiniz. Aynı tadı olmayacak, ancak aynı tutarlılığa sahip olacak.

Soğutma gerektirmez.: Badem sütünü soğutmak zorunda olmadığınızı bilmek, sizinle birlikte çalışmak ya da bir kamp gezisinde bulunmak anlamına gelir. Oda sıcaklığında mükemmel derecede güzeldir, bu nedenle paketlemek için uygun, besleyici bir temel unsur olur ve yukarıdaki tüm muhteşem besinlerin günlük alım miktarını otomatik olarak yükseltir.

Yapması kolaydır: Arka bahçesinde otlayan ineğin biraz rahatsız edici olması nedeniyle, badem sütü evde yapmak için uygun bir alternatiftir. Bademlerin ince öğütülmesi ve su ile karıştırılarak hazırlanması, sonra hamurun sıvıdan ayrılması için bir süzgeç ile filtrelenmesi ile yapılır. Bir denemek ister misin? İşte lezzetli badem sütü reçetesi.

pomeranian boo fiyatları

Serkan Kara

27 Yaşındayım ve Ankara'da yaşıyorum. ODTÜ Bilgisayar Mühendisliği bölümünden mezun oldum, genelde takip ettiğim konularda ki fikirlerimi burada yazılarımla sizlere aktarmaya çalışıyorum. Bana ulaşmak isterseniz mail adresim: Skara@lafmacun.net

Sizin düşünceniz nedir?

Başa dön tuşu