Faydalı BilgilerKimdir?Listeler

Aziz Nesin Kimdir? Aziz Nesin’in Hayatı

Aziz Nesin Kimdir? Aziz Nesin’in Hayatı

Aziz Nesin Kimdir? Aziz Nesin’in Hayatı

Aslen Giresun’un Şebinkarahisar ilçesinden olan Aziz Nesin, babasının 1925 yılında İstanbul’a gelerek yerleşmesi sonrasında, İstanbul’da doğmuştur. Kanuni Sultan Süleyman İptidai Mektebinde 3. Sınıfa kadar okuyan Aziz Nesin, daha sonra Darüşşafaka Lisesi’nde iki yıl eğitim görmüştür. 1935 yılında Kuleli Askeri Lisesi’ne mezunları arasında yer alan Nesin, 1937 yılında ise Ankara Harp Okulundan asteğmen olarak ayrılmıştır. Askeri lise döneminde bir yandan da Güzel Sanatlar Akademisi süsleme bölümünde eğitim gören Nesin, 2.Dünya Savaşı’nda Trakya’da bulunan bir ordugahta iki yıl görev almıştır.

31 aralık 1939’da ilk eşi olan Bedia Hanım ile evlenen Nesin, bu evlilikten Oya Ve Ateş Nesin isimlerinde iki çocuk sahibi oldu. Bedia hanımla boşanan ünlü gazeteci 1956 yılında ise, Meral Çelen ile evlenerek bu evlilikten de Ali Ve Ahmet adında iki erkek çocuk sahibi oldu.

1942 yılında ise Erzurum Müstahkem Mevki İstihkam Taburu Bölük Komutanlığı görevindeyken, bomba patlaması sonucunda yaralanmıştır. Üsteğmen rütbesi ile Zonguldak’ta uçaksavar top mermileri yaptırmakla görevlendirilmiştir. Bu dönemde görevini kötüye kullandığı gerekçesiyle yargılanıp askerlikten uzaklaştırılmıştır. 

Bu tarihten sonra ise Sedat Simavi’nin çıkarmış olduğu Yedigün dergisinde gazetecilikkariyerine başlamıştır. Bunların dışında profesyonel anlamda oyun yazarlığı dayapmış olan ünlü gazeteci, farklı gazetelerde de bu dönemde köşe yazarlığı yapmıştır. Sonrasında ise Cumartesi isimli bir magazin dergisi çıkaran Aziz Nesin, 8. Sayıdan sonra ilkbağımsız eseri olan Parti Kurmak Parti Vurmak adlı 16 sayfalık broşürü yayınlanmıştır.

O dönemdesıklıkla kapatılan Markopaşa isimli mizah dergisini Sabahattin Ali ile çıkaran yazar, yine aynı dönemde “Nereye Gidiyoruz?” Başlıklı yazısı ile 1947’nin Ağustos ayında 10 ay ağır hapis cezası almıştır. Azizname isimli taşlama türündeki 2. Kitabını ise, 1948 yılında yayınlanmıştır. Yine bu kitap yüzünden de 4 ay boyunca tutuklu kalmıştır. 1949 yılında İse İngiltere Prensesi Elizabeth, İran Şahı Rıza Pehlevi Ve Mısır Kralı Faruk gibi isimleri aşağıladığı gerekçesiyle, 6 ay hapis cezası almıştır. 

Yeni Yayınlar, Cezalar, Ödüller Ve Yurtdışı Davetleri

Yeni Yayınlar, Cezalar, Ödüller Ve Yurtdışı Davetleri

Takvimler 1952’nin ilk aylarını gösterdiğinde İstanbul’da Oluş Kitapevini açmış ve 1953’de ise yine İstanbul’da kendi fotoğraf stüdyosunu kurmuştur. Bu tarihlerden sonra farklı takma isimler ile öyküler yazan Aziz Nesin, 1955 yılında gerçekleşen 6-7 eylül faciası olarak bilinen, azınlıklarının evlerinin ve dükkanlarının yağmalanması olaylarına karıştığı gerekçesiyle, sıkıyönetimce tutuklanmıştır. Dönemin birçok gazete ve dergisinde yayın yapan ve aynı zamanda birçok gazete ve derginin de kuruculuğunu yapan Aziz Nesin, çağdaş Türk edebiyatının tanınan isimleri arasında sayılmaktadır.

1956 yılında Düşünce Yayınevini kuran Nesin, daha sonra Dolmuş Karikatür Dergisi ile birleşerek yayıncılık hayatına devam etmiştir. 1962 yılında ise Zübük adlı dergiyi çıkarmaya başlayan ünlü yazar, 42. Sayıdan sonrabu dergiyi de kapatmıştır. Uluslararası bir yarışmada bir öyküsü ile Altın Palmiye ödülünü kazanan ünlü gazeteci yazar, bir sonraki yılda ise Fil Hamdi adlı eseri ile ikinci kez Altın Palmiye ödülünü kazanmıştır. 1960 yılında ise kazanmış olduğu ilk altın palmiye ödülünü, devlet hazinesi ne bağışlamıştır. 

1965 yılında herkes tarafından ilginç bulunan anti-faşist yazarlar toplantısına katılan duayen yazar, 1966 senesinde Vatan-İ Vazife adlı öyküsüyle Bulgaristan’da Altın Kirpi Ödülü kazanmıştır. Bu ödüllerin dışında Türkiye’de de birçok ödül kazanan Nesin, 1969 yılında Moskova’da yapılan Uluslararası Gülmece Yarışmasında “İnsanlar Uyanıyor” adlı eseri ile krokodil birincilik ödülünü, 1970 yılında ise Türk Dil Kurumu Oyun Ödülü kazanmıştır.

1972 yılında Nesin Vakfı’nı kuran yazar, bu sayede birçok kimsesiz ve yoksul insana yardım yapmayı amaçlamıştır. Yine hayatı birçok ödül ile devam eden Aziz Nesin 1982 yılında Vietnam da katıldığı Yazarlar Birliği Toplantısı’nın dönüşünde kalp rahatsızlığı nedeniyle Moskova’da bir hastaneye kaldırılmıştır. Bu hastanede 1 ay kaldıktan sonra taburcu olan Nesin,  Şan Sinema salonunda 70. Yaş gününü kutlamıştır.

1985’te tüyap tarafından düzenlenen Halkın Seçtiği Yılın Yazarı ödülünü alan ünlü gazeteci yazar, yine aynı yıl içerisinde İngiltere’de ben kulüp onur üyeliğine seçilmiştir. Sovyet Çocuk Fonu tarafından 1989 yılında ilk kez verilen Tolstoy Altın Madalyasına layık görülmüştür.

1993 yılında Türkiye gündemine oturan ve Sivas’ta düzenlenen Pir Sultan Abdal Şenliklerinde Madımak Oteli’nin yakıldığı esnada otelde bulunan kişileri arasında yer alan Aziz Nesin, buradan sağ olarak kurtulmuştur. 

Aziz Nesin’in Ölümü

Aziz Nesin’in Ölümü

Söyleşi ve imza günü için gittiği Çeşme Alaçatı’da rahatsızlanan Aziz Nesin, 5 temmuz 1995 tarihinde 80 yaşındayken vefat etmiştir. 

pomeranian boo fiyatları

Murat Dere

Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi İktisat Bölümünü bitirdikten sonra çeşitli alanlarda çalıştıktan sonra kendimi ekonomi ve siyaset konusunda geliştirdim. Bu konularda severek ve tarafsız olarak okuyuculara haberler paylaşmaya çalışıyorum. Tarafıma ulaşmak isterseniz Mdere@lafmacun.net mail adresine iletilerinizi yollayabilirsiniz.

Sizin düşünceniz nedir?

Başa dön tuşu