EDİTÖR BAŞVURU
Sağlık

Ayak Burkulması Nedir? Ayak Burkulmasına Ne İyi Gelir?

Ayak Burkulmasına Ne İyi Gelir?

Ayak burkulması birçok insanın karşılaştığı sağlık sorunları arasında yer almaktadır. Burkulmanın sebeplerine bakıldığında genellikle bunların büyük çoğunluğu dikkatsizlik sonucu meydana gelmektedir. Dolayısıyla ayak burkulması ile karşılaşma olasılığını en aza indirebilmek için insanların günlük yaşamlarında daha dikkatli olmaları tavsiye edilmektedir. Bunun yanı sıra çevresel ve da benzer faktörler de ayak burkulmasına yol açabilmektedir. Çevreye genel olarak bakıldığında hayatı boyunca birçok insan en az bir kere ayak burkulması sorunu ile karşı karşıya kalmıştır. Bundan dolayı ayak burkulmasına ne iyi gelir, ayak burkulması nasıl geçer gibi soruların cevapları hakkında insanların bilgi sahibi olmaları ve ihtiyaç duyulan anlarda yardım etmeleri tavsiye edilmektedir.

Ayak Burkulmasına Neler Fayda Eder?

Burkulmaya neyin iyi geldiğine bakmadan önce ayak burkulması hakkında bilgi vermek daha doğru olacaktır. Ayak burkulması ayak bileği ile topuk kemiğinin normal halinden çıkarak geriye doğru çekilmesidir. Bu durum ayağın aşırı zorlanması sonucunda meydana gelmektedir. Eğer zorlamanın derecesi fazla ise bazı ayak bileklerinde bağ yapılarında yırtılmalar meydana gelebilmektedir. Bunun için ayak bileğini zorlamaktan kaçınılması gerekmektedir.

Ayak burkulmasına iyi gelen durumlara bakıldığında öncelikle ayağın rahat edebileceği ayakkabıların tercih edilmesi gerekmektedir. Bu sayede ayağa esneklik kazandırılmaktadır. Eğer ayak burkulmasının derecesi çok fazla değil ise evde kişinin yapacağı uygulamalar da burkulmaya karşı ayak üzerinde etkili olabilmektedir.

Ayak Burkulmasına Karşı Tavsiyeler

Ayak burkulması eğer şiddetli derecede değil ise burkulmanın olduğu bölgeye soğuk uygulama yapılabilmektedir. Çünkü soğuk uygulama burkulmanın bulunduğu bölgede şişlik meydana gelme olasılığını en aza indirmektedir. Bunun için genellikle burkulma sonrasında bileğe bir torba buz konulup hafif aralıklar ile temas ettirilmektedir. Yapılan soğuk uygulamasının ardından ayak bileğinin sarılması gerekmektedir. Fakat ayak bileği sarılmadan önce mutlaka yumuşak yapıya sahip olan çorap giyilmesi gerekir. Bu sayede burkulmanın olumsuz etkiler meydana getirme olasılığı minimum seviyeye indirilir.

Burkulan ayak bileği sarıldıktan sonram mutlaka kalp seviyesinden yukarı tutulması gerekmektedir. Bu sayede kalpten pompalanan kanın burkulan ayak bileğinde birikmesi engellenmiş olmaktadır. Bunun sonucunda da morarma gibi bir durum oluşması engellenmektedir. Morarmanın yanı sıra şişlik oluşumu da böylelikle en az seviyeye indirilmektedir. Doğru tedavi uygulandığı takdirde ayak burkulmasının evde iyileşme süreci yaklaşık iki ya da üç haftalık bir zaman dilimini kapsamaktadır.

ayak burkulması neden olur

Ayak Burkulmasına Karşı Ne Yapmaktan Kaçınılmalıdır?

Ayak burkulması günlük yaşamda sıklıkla görülen bir durum olduğundan dolayı genellikle birçok insanın bu konu hakkında doğru ya da yanlış bilgisi bulunmaktadır. Burkulma esnasında yanlış yapılan hareketlerin başında burkulan bölgeye sıcak uygulaması yapmaktır. Bu durum tedavi etmek yerine bölgeye daha fazla zarar vermektedir. Soğuk uygulama morarma ve şişlik oluşumunu önlediğinden dolayı sıcak uygulama ile bu durumlar ortaya çıkabilmektedir.

Ayak burkulması sonrasında yapılmaması gereken davranışlardan bir diğeri ise bölgeye hemen krem sürmektir. Bunun için biraz zaman geçmesi beklenmelidir. Kremin yanı sıra kanın sulanmasına sebep olan davranışlardan da uzak durulması gerekmektedir. Bundan dolayı aspirin ve alkolden kaçınmak gereklidir. Bunlar ayak burkulmasının iyileşme sürecini daha da uzun hale getirmektedir.

Ayak Bileği Burkulması Nasıl Anlaşılır?

Burkulan ayak bileği genel olarak kendini şiddetli ağrı ile belli etmektedir. Ayak bileği burkulduğunda ilk olarak ilgili bölgede kızarıklık ortaya çıkmaktadır. Bunun yanı sıra ayak bileğinde şişme meydana gelmekte ve bölgenin hassasiyeti giderek artış göstermektedir. Hassasiyetin artması ile birlikte ayak bileğine dokunulamaz hale gelir ve zonklama görülmektedir. Burkulmanın üzerinden belli bir süre geçtikten sonra ayak bileğinde morarmalar görülebilmekte ve kişi bir müddet sonra ayağının üzerine basamaz duruma gelmektedir. Bu belirtilerin bulunduğu kişiler ayak bileği burkulması problemi ile karşı karşıya kalmış sayılırlar. Bu durumda yapılacak olan davranış hemen sorun hakkında bilgisi olan uzman bir kişiden yardım almaktır. Bilinçsizce uygulanan tedaviler beklenmedik sorunlara yol açabileceğinden dolayı bu durumda bilinçli davranmak önem taşımaktadır.

Ayak Burkulmasına Ne İyi Gelir?

Ayak Burkulması Ve Tedavisi

Ayak bileği burkulmasına uygulanacak olan tedavi burkulmanın şiddetine bağlı olarak değişkenlik göstermektedir. Hafif derecede olan burkulmalar için evde birtakım tedavi yöntemleri uygulamak mümkün olabilmektedir. Bahsedildiği üzere bunların başında soğuk uygulamalar gelmektedir. Bunun yanı sıra birçok kişi tıbbi tedavilerin yanı sıra tercihini bitkisel tedavi yöntemlerinden yana kullanmaktadır. Bu bakımdan ayak burkulmasına bitkisel tedavi yöntemleri insanlar tarafından merak konusu olmaktadır.

Ayak burkulması düzgün tedavi edildiği takdirde yaklaşık iki ya da üç hafta içerisine iyileşebilmektedir. Dolayısıyla burada doğru tedavi uygulamak önem taşımaktadır. Bunun için de doktora gitmek ve ayak burkulması hakkında söylediklerini eksiksiz bir şekilde uygulamak gerekmektedir. Doktorun önerdiği tedaviye ve verdiği ilaçlara sadık kalındığı takdirde kişi kısa süre içerisinde eski sağlığına kavuşabilmektedir. Burada önemli olan nokta burkulma yaşayan kişinin tedaviye olan bağlılığıdır. Doğru ve düzenli tedavi uygulandığı takdirde iyileşme mümkün olabilmektedir. Bu durum pek çok hastalık için geçerli olmaktadır.

Ayak Burkulmasına Karşı Bitkisel Tedavi

Ayak burkulmasına karşı bitkisel tedavi yöntemleri birçok insan tarafından merak edilmektedir. Bunun için bitkiler ile hazırlanan kürler uygulanmaktadır. Buna göre bir tane kuru soğanı parçalayıp iki bardak zeytinyağı ile pişirmek gerekir. Pişirme işlemi soğan yumuşayana kadar devam etmektedir. Soğan yumuşadıktan sonra, hazırlanan karışım burkulmanın olduğu ayak bileğine sürülür ve daha sonra üzeri temiz bir bez yardımı ile sarılmaktadır.

Ayak burkulmasına karşı yapılacak diğer bir uygulama ise kenevir tohumu ile hazırlanan karışımı sürmektir. Buna göre kenevir tohumu iyice dövülerek toz haline getirilmektedir. Bu işlemin ardından içerisine süt karıştırarak merhem şeklinde hazırlanmaktadır. Hazırlanan merhem ayak burkulmasının olduğu bölgeye iyice sürülerek masaj yapılmalıdır.

Ayak Burkulmasına Karşı Bitkisel Çözümler

Ayak burkulması için birçok bitkisel çözüm bulunmaktadır. Bunlar içerisinde zeytinyağı ve un ile hazırlanan karışım yer almaktadır. Un ve zeytinyağı hazırlanarak lapa kıvamına getirilmektedir. Bu işlemin ardından hazırlanan karışım burkulan ayak bileğine dikkatli biçimde ve masaj yapılarak sürülmektedir.

Ayak burkulmasına bitkisel tedavi yöntemleri genellikle karışım hazırlanıp hazırlanan karışımın burkulan bileğe sürülmesi şeklinde olmaktadır. Bunlardan biri de zeytin, tuz, sarımsak ve soğanın ezilmesi sonucu elde edilen karışımdır. Hazırlanan karışım diğer örneklerde olduğu gibi ayak bileğine sürülmektedir. Burkulan yere çiğ lahana yaprağı sarmak da işe yarayan bitkisel öneriler arasında yer almaktadır.

Burkulmaya Ne İyi Gelir?

Burkulmaya iyi gelen davranışların başında dinlenmek gelmektedir. Özellikle burkulma olduktan sonraki ilk kırk sekiz ile yetmiş iki saat arasında bol bol dinlenmek gerekmektedir. Bu süreçte ağırlık kaldırmaktan kaçınmak gerekir. Bunun haricinde burkulmanın olduğu bölgenin sıkıştırılması fayda sağlamaktadır. Bu da sargı bezi yardımı ile olmaktadır. Sargı bezi ile sarılan ayak bileği bu sayede şişmemekte ve daha çabuk iyileşmektedir.

Ayak burkulmasına bileği yüksekte tutmak önem taşımaktadır. Bu sayede ortaya çıkabilme olasılığı bulunana şişlikler önlenebilmektedir.

Ayak burkulmasına karşı tüketilen gıdalara bakıldığında ise bunlar içerisinde ananas, soğan, kekik yağı, zerdeçal, maydanoz, lahana gibi besinler yer almaktadır.

Originally posted 2021-11-19 09:42:53.

İlginiz Çekebilir

Ömer Gül

Kocaeli Üniversitesi Halkla ilişkiler bölümünden mezunum. Türkiye genelinde yaşanan olayları takip ederim, aynı zamanda teknolojik gelişmeler ve magazin dünyasıyla ilgili konularda yazmayı da seviyorum. Tarafıma Ogul@gmail.com mail adresimden ulaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu