Faydalı BilgilerListelerTarih

Atatürk’e Hakaret Eden Muhtara Ders Niteliğinde İddianame

Murat Gökyer, İzmir’in Buca ilçesine bağlı Çaldıran Mahallesi’nde bir muhtar, son dönemde moda olan ve kendi çapında algı yaratmaya çalışan insancıklardan sadece biri.  Türkiye Cumhuriyeti Kurucusu BaşKomutan BaşÖğretmen Ulu Önder Atatürk’e pervasızca iftira attı.

2017 yılı Şubat ayında sosyal medya üzerinden sahte hesap kullanarak Mustafa Kemal Atatürk ile ilgili 15 yaşında bir çocuğa taciz etti gibi çirkin bir iftira ile paylaşımlarda bulundu. CHP İzmir il örgütü, Atatürkçü Düşünce Derneği üyeleri, İzmir barosu ve paylaşımı gören bazı vatandaşlar, paylaşımda alanen hakaret edildiği gerekçesiyle savcılığa suç duyurusunda bulundular. Soruşturmanın ardından sahte hesap kullanıldığı tespit edilen Muhtar Murat Gökyer’e dava açıldı. Sahte hesabında Atatürk’çü gibi görünen Murat Gökyer’in özrü kabahatinden beterdi, daha öncede benzer paylaşımlar yaptığını ancak böyle tepki almadığını dile getirdi.

 ‘Atatürk’ün hatırasına alenen hakaret’ suçundan hakkında dava açılan Murat Gökyer’in davasında sona gelindi ve muhtara 3 yıl 9 ay hapis cezası verildi. Davanın savcısı tokat gibi iddianame hazırladı. Cumhuriyet Savcısı Turan Güzeloğlu’nun hazırladığı iddianamede, Eşitsizliğe, adaletsizliğe ve sömürgeye karşı koyarak başkaldıran, bir milleti uyandıran, Türk Milletini bağımsız yaşamaya laik gören Atatürk’ün bu düşüncesinin tüm milletlerce saygı ile karşılandığı ve çoğu milllete örnek olduğunu belirten Cumhuriyet başsavcısı şu şekilde devam etti: ‘Son günlerde okumayan, araştırmayan, kulaktan dolma bilgilere inanan bir güruh, Ulu Önder ile ilgili aslı astarı olmayan şeyler söylemektedir. İnternet ve sosyal paylaşım platformlarının artması ile sahte isimlerle pervasızca paylaşımlar yapılmaktadır. Kendileri gibi okumayan, araştırmayan, bilime karşı zihinlerine zincir vuran bir kitleyi böylelikle etkilemeye çalıştıkları bilinmektedir’ ifadeleri yer aldı. İddianamede, Ulu Önder’in cumhuriyet ve demokrasi için ömrünü verdiği belirtilerek, “Ülkeye bu kavramları getiren Ulu Önder’in getirdiği sistemde, demokratik seçimler ile muhtar seçilmiş ve temsil yetkisi olan bir kimse olarak bu paylaşımı sosyal medya hesabından paylaştığı, tıpkı paylaşımı hazırlayan fail gibi, Atatürk’ün manevi hatırasına hakaret ettiği anlaşılmaktadır” denildi. 

Umarız bu karar ders olur ve Ulu Önderin maneviyatına daha fazla zarar verilmeye çalışılmaz.

Atatürk'e Hakaret Eden Muhtara Ders Niteliğinde İddianame

İlginiz Çekebilir

Serkan Kara

27 Yaşındayım ve Ankara'da yaşıyorum. ODTÜ Bilgisayar Mühendisliği bölümünden mezun oldum, genelde takip ettiğim konularda ki fikirlerimi burada yazılarımla sizlere aktarmaya çalışıyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu