İlginç Bilgiler

Aslında Marka İsmi Olup Zamanla Ürün İsmine Dönüşen 15 Marka

Yerli ve yabancı bir çok markayı o kadar benimsedik ki zaman içerisinde o isimlerin birer marka olduğunu unutup ürün ismi gibi söylemeye başladık. İşte o markalar.

Yerli ve yabancı bir çok markayı o kadar benimsedik ki zaman içerisinde o isimlerin birer marka olduğunu unutup ürün ismi gibi söylemeye başladık. Bu ürünlerden bazılarının ilk olması bazılarının ise en çok kullanılan olması yüzünden bir çok kişi artık o ürünün ismini söylemek yerine marka ismi söyleyerek alışveriş yapabiliyor.

Sizde bu yazıyı okurken bile aklınızdan bir çok marka ismini geçirebilirsiniz tabi birde sizin aklımıza gelmeyen ve gerçekten ürün ismi olarak sandığınız markalar olduğunu aşağıdaki yazımızda görecesiniz.

1. KOT

KOT

Asıl ismi Blue Jean olan pantolon türü ülkemize 1970 li yıllarda geliyor ve o zamanlarda ülkeye ilk giriş yapan marka KOT oluyor ve hatırı sayılır derecede satışa ulaşıyor. Zaman içerisinde akıllarda Kot olarak kalıncada Blue Jean’in Türkçesi Kot olarak kalıyor.

2. Pimapen

Pimapen

Plastik doğrama pencere yerine ülkemizde en çok tutan marka Pimapen ismini kullanmayan yoktur. Onun aslında marka ismi olduğunu hepimiz biliyoruz fakat yinede plastik doğrama yerine pimapen demeye devam ediyoruz.

3. Hilti

Hilti

Duvarı delme veya bir yerleri kırma ihtiyacı varsa hemen bir Hilti olsa da halletsek şu işi demişizdir. Fakat gerçek ismi darbeli matkap olan bu ürünün en çok kullanılan markası Hilti olunca adı da hilti olarak kaldı.

4. Atari

Atari

80 li neslin vazgeçilmezi bu oyun konsolu diyebiliriz. O zamanlarda şimdiki gibi çok fonksiyonel olmayan konsolların içerisinde ne çok tutulanı hiç şüphesiz Atari marka olanlardı. O kadar çok sattı ki artık bütün hepsini adı Atari olarak kaldı.

Bu arada son bir not Atari yeni nesil oyun konsolu çıkartmayı planlıyormuş.

5. Termos

Termos

Pikniğe veya uzak bir yere gidiyorsak yanımıza alacağımız ilk şeyden biriside termos olur. Aslında Termos ismi de üreticinin markası fakat Türkçe isminin ne olduğu konusunda pek muammalar var o yüzden en iyisi biz termos demeye devam edelim.

6. Rimel

Rimel

Gerçek adının maskara olduğunu sanırım sadece bayanların bir kısmı biliyordur. Rimel markası o kadar çok benimsendi ki onun adı da Rimel olarak kaldı.

7. Oralet

Oralet

Nereden akıllarına geldiyse uzun zaman önce Eczacıbaşı oralet markası adı altında aromalı sıcak içecekler ürettiler ve bizde artık o tip ürünlerin hepsine oralet demeye başladık. Kahvelere giderseniz rahatlıkla bulabilirsiniz.

8. Kola

Kola

Coco Cola ilk çıktıktan sonra bütün dünyada benimsendi ve bu asitli içeceğin adı Kola olarak kaldı. Hatta ilk çıktığı zamanda ismi sadece Pepsi olan marka herkesin kola istemesi üzerine ismini Pepsi Cola olarak değiştirdi. Eminim fanta isterken sarı kola alayım diyeni duymuşsunuzdur.

9. Jeep

Jeep

Arazi aracı bakarken hemen şu jiplere bakayım hangisi en iyisi diye aklınıza gelmiştir. 4×4 olarak tasarlanan arazi aracının ismi Jeep markasıyla benimsendiği için böyle olmaktadır.

10. Nescafe

Nescafe

Bir kahve çeşidinin markasal adı olan Nescafe’de diğer markalar gibi artık ülkemizde ürün ismi yerine geçmiştir. Gidip Mahmood marka kahve alsanız bile şu nescafe yeni çıkmış bir bakayım diyenler mevcut.

11. Selpak

Selpak

Arabayla ışıklarda durduğunuzda bir çocuk veya bir yaşlı yanınıza gelir ve bir selpak alır mısınız der. Bizde bakkal ve marketlerden isteyeceğimiz zaman selpak isteriz fakat onun ismi kağıt mendildir ve selpak bir markadır.

12. Jakuzi

Jakuzi

Kim evinde bir Jakuzi olsun istemez ki. Asıl adı Hidromasajlı Küvet olduğunu öğrendiğinizde alla alla bunun adı jakuzi idi demenizden daha doğal bir durum olamaz. Ama yinede Jakuzi bir üretici markasının adı olduğunu söyleyelim.

13. Bankamatik

Bankamatik

Hızlıca para çektiğimiz bu muhteşem cihazların ismi aslında bankamatik değil. Bu ismi kullanan tek banka İş Bankası. Yıllar içerisinde hepsine bankamatik demeye başladık. Normal ismi ise ATM.

Para çekmeyi çok basit hale getiren ve neredeyse her yerde görebileceğiniz bu ürünün adı ATM, ülkemizde de iş bankasının atmlere Bankamatik ismini vermesinin ardından adı bankamatiğe çıktı ve öyle kaldı. Zaten bakarsanız bütün banka isimleri farklı farklı isimler veriyorlar. Paramatik, parabankomat vb.

14. Ufo

Ufo

Isıtıcı deyince akla ilk gelen marka Ufo olur. Hatta öyle ki bu tip ısıtıcıların hepsine artık UFO denmektedir.

15. Vileda

Vileda

Ev ve ofis temizliğinin olmazsa olmazı, temizlik yapanların bel ağrılarından kurtulma sebebi, kurtarıcısı diyebiliriz. Bu temizlik ürününü en iyi yapan ve en çok satanı da adından anlayacağımız gibi Vileda markası. Artık videla bizim için bir marka değil o ürünün ismidir. 🙂

İlginiz Çekebilir

Murat Dere

Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi İktisat Bölümünü bitirdikten sonra çeşitli alanlarda çalıştıktan sonra kendimi ekonomi ve siyaset konusunda geliştirdim. Bu konularda severek ve tarafsız olarak okuyuculara haberler paylaşmaya çalışıyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu