Aşkı Uğruna Tahtından Vazgeçen Kral

Artık tarihe mal olmuş aşk hikayelerinden biri de İngiltere tahtında yaşandı. 1930’lu yıllarda ikinci evliliğini sürdüren Amerikalı sosyete güzeli Wallis Simpson ile birlikte olmaya başlayan İngiltere kralı 8. Edward kraliyet ailesinde bir krize neden oldu. Geleneklere göre kocasından ayrılmış bile olsa bir kral boşanmış bir hanımla yasal olarak evlenemezdi. Epey bir süre birlikte olan çift Birinci Dünya Savaşı sonrası yıllarında yaşanan kısa bolluk döneminin tadını çıkardılar. Ama kralın bir kral olarak karar vermesi gerekiyordu.

Tahtından Feragat Etti

Bu arada  Avrupa politikası belki de tarihinin en zor dönemine giriyor, Almanya’da Naziler her alanda yükseliyor, savaş kaçınılmaz olarak yaklaşıyordu. Kral 8. Edward dünyada aşkını tercih eden adam olmayı seçti ve krallık haklarından kardeşi lehine vazgeçti. Şimdi 85 yaşına yaklaşan İngiltere kraliçesi II. Elizabeth’in babası olan kral ve dolayısıyla şimdiki kraliçe böylece tahta geçebildiler. 1936 yılının Kasım ayında açıklanan bu durumu Edward yanımda sevdiğim kadın olmadan sorumluluklarımı yerine getiremem diye açıkladı.

Ölünceye Kadar Mutlu Yaşadılar mı?

Sonradan kardeşi ona Windsor Dükü Edward ünvanını verdi. Böylece eski kralla evlenen Wallis Simpson kraliçe olamadı ama Windsor düşesi olarak anıldı ve çift gene tatlı hayat yaşamaya ölünceye kadar devam etti. Nazi sempatizanı olan 8. Edward bu konuda halkından çok eleştiri alsa bile aşkı uğruna tahtından vazgeçen romantik kral olarak tarihe geçti.

Originally posted 2021-11-19 09:50:31.

Exit mobile version