Kimdir?Listeler

Arşimet Kimdir?

Milattan Önce 212 yıllarında yaşayarak matematik, fizik, astronomi, filozof ve mühendislik alanında çalışmalar gerçekleştiren Arşimet kimdir? Hayatı ve buluşları nelerdir?

Milattan Önce 212 yıllarında yaşayarak matematik, fizik, astronomi, filozof ve mühendislik alanında çalışmalar gerçekleştiren Arşimet, Yunanistan asıllı bir bilim adamı olarak karşımıza çıkmakta.

Birden çok alanda yeteneği olmasına karşın tarih içerisinde bu kadar derin yer bulmasının nedeni ise onun suyu kaldırma kuvvetini bulmasından kaynaklanmakta. Dünya üzerinde önemli çalışmalar sırasında kullanılan kaldırma kuvvetinin tarihsel gelişimi olmak üzere birçok gelişim Arşimet’e ait olmakta.

Arşimet Hayatı Kısaca?

Arşimet Hayatı Kısaca?

Arşimet’in buluşu olarak bir diğer çalışması ise denge prensibidir. Arşimet aynı ağırlıktaki kütlelerin birbirlerini düz bir sopa ile eşit seviyede tutabileceğini bulmuştur.

Hizmetkarı Arşimet’e aylarca banyo yapmadığını hatırlattı. Arşimet bunun üzerine şehir hamamına gitti. Hamamda ayağını suya sokunca suyun yükseldiğini küvetin içine girdiğinde ise suyun taştığını fark etti ve bu sayede suyun kaldırma kuvvetinin eşitliğini bulmuş oldu.

Mühendislik alanında büyük çalışmalar yürüten Arşimet, silah ve mekanizmalar üzerine büyük gelişmeler meydana getirmiştir. Milattan önce mekanik düzey üzerine kurulu silahlar geliştiren Arşimet, mancınık benzeri birçok silahın temellerini attığı görülmüştür.

Sicilya kuşatması sırasında geliştirdiği savunma mekanizmaları dönemin en etkili çalışmalarından birisini oluşturmakta idi. ‘Bana bir dayanak verin Dünyayı yerinden oynatayım’ sözü bugün dahi birçok bilim adamına ilham olmuştur.

Arşimet' in Ölüm Hikayesi

Arşimet’ in Ölüm Hikayesi

Kuşatmadan sonra komutan bir tane yüzbaşını görevlendirerek Arşimet’i aratmaya başladı. Yüzbaşı Arşimet’i tek başına kumlara şekiller çizerken buldu. Arşimet’e seslenerek komutanın kendisini çağırdığını söylemesi üzerine Arşimet; Lütfen çemberlerimi rahat bırakın’ dedi ve bunun üzerine yüzbaşı sinirlenerek Arşimet’i kılıcından geçirerek ölümüne sebep oldu. Kralda bunun üzerine tek başına tek kişilik cenaze ile küre şeklindeki mezara kendisi yerleştirdi.

pomeranian boo fiyatları

Yusuf Ömer TÜRK

Ege Üniversitesi Bilgisayara Mühendisliği bölümünden mezun olduktan sonra yazılım geliştirme ve akıllı telefon teknolojilerini yakından takip etmeye başladım. Yeni çıkan veya çıkacak bir çok teknolojik yeniliği dünya ile aynı zamanda sizlere aktarmaya çalışıyorum. Mail adresim: yoturk@gmail.com

Sizin düşünceniz nedir?

Başa dön tuşu