Faydalı Bilgiler

Armutun Faydaları Nelerdir?

Türkçe’mizde farklı atasözleri ile özdeşleşen, tekerlemelerde kendine bolca yer bulan armutun faydaları hakkında bilginiz var mı? Bildiğiniz gibi bol sulu ve kütür kütür olan armudu herkes sever. Gerçekten tüketmesi en keyif veren meyvelerden biridir. Ülkemizde bolca yetişmektedir. Kesinlikle mevsiminde tüketmeye özen göstermek gerekir. Doğal ve organik olarak tükettiğimizde insan vücudu için yararları oldukça fazla olacaktır.

Ağaçta yetişen bir meyve olarak karşımıza çıkan armut, pek çok farklı türe sahiptir. Özellikle bunlardan en bilindiklerinden biri yaban armududur. Çok sayıda farklı bileşeni bünyesinde barındırmaktadır. Potasyum, karbonhidrat, lif, şeker, protein, sodyum, magnezyum, A vitamini, C vitamini, kalsiyum ve demir açısından zengindir. Yazının devamında bir adet armutta bulunan besin değerlerini çok daha detaylı bir şekilde göreceksiniz. Peki ama armudun faydaları nelerdir? Bu konuda ayrıntılı bilgi almak istiyorsanız hemen yazının devam kısmını inceleyebilir ve onun hakkında bilgi alabilirsiniz.

Amudun Faydaları Nelerdir?

Çoğu kişi armut tüketmeyi sevmektedir. Bildiğiniz gibi deveci armudu, yaban armudu gibi çeşitlere sahiptir. Ağaçta yetişen ve ülkemizin çoğu bölgesinde yer bulan bir meyvedir. Sadece 57 kaloridir. Meyve suyu olarak da tüketilmesi mümkündür. Tabii doğal haliyle, kabuklarını soymadan yemek gerçekten faydalı olacaktır. Eğer armudun yararları hakkında daha fazlasını merak ediyorsanız, burada bulunanlar size yardımcı olacaktır.

Armutun Faydaları Nelerdir?

Antioksidan: Armut, bünyesinde bulundurduğu bol miktarda C vitamini sayesinde adeta bir antioksidan deposudur. Bunun ne kadar faydalı olduğunu biliyorsunuz. Antioksidanlar bağışıklık sistemini güçlendirerek kanser gibi en zorlu hastalıkların yenilmesinde görev almaktadırlar. Ayrıca cilt güzelliği için de son derece önemlidir. Erken yaşlanma ve yaşlılık belirtileri gibi sorunları geçirebilmektedir. Beyin sağlığı açısından da gerçekten önemli bir meyve olduğunu söylemek doğru olacaktır.

Yara: Çok şaşıracağınız bir diğer özelliği ile yaraların daha çabuk iyileşmesine katkı sağlıyor olmasıdır. Bildiğiniz gibi yukarıda da söylediğimiz C vitamini deposu özelliği burada devreye girmektedir. Bağışıklık sistemini güçlendirmekte ve yaraların daha hızlı iyileşmesine katkı sağlamaktadır.

Zayıflama: Armut tüketmek, vücuda bolca besin lifi alınmasını sağlar. Bildiğiniz üzere besin lifleri zayıflamak için son derece gereklidir. Sindirim sistemini düzene sokar ve daha hızlı çalıştırır.

Kemik sağlığı: Bünyesinde bol miktarda kalsiyum bulunduran armut, bu özelliği sayesinde kemik sağlığı açısından da son derece önemlidir. Eğer birileri size armut neye iyi gelir diye sorarsa, ilk sırada bu cevabı verebilirsiniz.

Diş ve diş eti: K vitamini deposu olan bu mucizevi meyve, diş ve diş eti sağlığı açısından son derece önemlidir. Kesinlikle bolca tüketilmesi gerekir.

İltihap: Belki de en önemli özelliklerinden biri de iltihap önleyici olmasıdır. Bu özelliği kabuğundan gelmektedir. Buna dayanarak siz de yemeklerin ya da salataların içerisine armut kabuğu eklerseniz, vücudunuzda bulunan iltihabı sökebilir ve iltihaplanma sorununa kadar kalıcı bir önlem almış olursunuz.

Pıhtılaşma: K vitamini vücutta bulunan proteinleri harekete geçirir. Bunun yanında kanın pıhtılaşmasını önler. Buna dayanarak söyleyebiliriz ki K vitamini kanın pıhtılaşmasını önler. Bu da onun en önemli özelliklerinin başında yer almaktadır.

1 Adet Armut ve Besin Değerleri

1 Adet Armut ve Besin Değerleri

Günde 1 adet armut tüketirseniz, vücudunuza aşağıda yer alan değerleri almış olursunuz. Bunların ne kadar önemli bir konumda olduğunu sonradan anlayacaksınız.

 1. Yağ: 0,1 g
 2. Demir: 0,2 mg
 3. Protein: 0,4 g
 4. Sodyum: 1 mg
 5. Lif: 3,1 g
 6. C vitamini: 4,3 mg
 7. Magnezyum: 7 mg
 8. Kalsiyum: 9 mg
 9. Şeker: 10 g
 10. Karbonhidrat: 15 g
 11. A vitamini: 25 IU
 12. Potasyum: 116 mg
 13. Kalori: 57

pomeranian boo fiyatları

Yusuf Ömer TÜRK

Ege Üniversitesi Bilgisayara Mühendisliği bölümünden mezun olduktan sonra yazılım geliştirme ve akıllı telefon teknolojilerini yakından takip etmeye başladım. Yeni çıkan veya çıkacak bir çok teknolojik yeniliği dünya ile aynı zamanda sizlere aktarmaya çalışıyorum. Mail adresim: yoturk@gmail.com

Sizin düşünceniz nedir?

Başa dön tuşu