ListelerYaşam - insan

Arkadaşınızın eski sevgilisiyle çıkarken uymanız gereken 7 kural

Bir arkadaşınızın eski sevgilisiyle çıkıyorsanız ülkemiz şartlarında vay halinize. Gönülün nereye konduğunun bir önemi yok siz neler yapmalısınız biz onu anlatıyoruz.

  1. Dedikodu yapmayın

Arkadaşınızın sırlarını koruyun. Aynı şekilde onun eski sevgilisiyle olan ilişkinizin detaylarını, mahreminizi de arkadaşınızla gereğinden fazla paylaşmayın. Arkadaşınızın şimdiki aşk hayatını kendi sevgilinize, sevgilinizle ilişkinizin detaylarını da onun eski sevgilisi olan arkadaşınıza anlatmayın.

  1. Kendinize hakim olun

Sevgilinizle yaptığınız bir kavga esnasında ya da arkadaşınızla girdiğiniz bir tartışmada ikisinin eski ilişkisine dair yorumlardan ya da birini diğerine kötülemek gibi tutumlardan kesinlikle kaçının. Hele ki sizin şu anki sevgilinizle arkadaşınızın ilişkisi geçmişte kötü bir şekilde bittiyse eski defterleri açmayın. Tarafsız davranın, onların eski ilişkisinde yaşananlarla ilgili arkadaşınızı ya da sevgilinizi kayırıyor gibi görünmeyin.

Kendinize hakim olun

  1. Sınırlara saygı duyun ve kendi başınıza varsayımlar yapmayın

Örneğin, arkadaşınız şu an sizin sevgiliniz olan eski sevgilisi ile bir partide karşılaşmak istemiyor olabilir. Buna saygı duyun ve partiye gelmek istemediğini söylediğinde onun üzerine gitmeyin. Ama kendi başınıza varsayımlar da yapmayın. Onu eski sevgilisiyle karşılaşacağı ortamlara davet etmekten çekinmeyin. Kendisi gelmek istemediğini belirtirse ya da gelip sizinle ve sevgilinizle vakit geçirmekten çekinmezse, her iki durumu da anlayışla ve olumlu karşılayın. Onların birbirleriyle iyi anlaşıyor olmalarını beklemeyin ve gereken durumlarda arkadaşınızla olan bağınız ile sevgilinizle olan ilişkinizi ayrı tutun. Sevgilinizle baş başa olmanız beklenen ortamlara ise arkadaşınızı davet etmeyin.

  1. Karşılaştırma yapmayın

Sevgilinize “Ondan daha mı güzelim? Ondan daha mı iyiyim?” gibi arkadaşınızla olan eski ilişkisi ile sizi karşılaştırmasını gerektirecek sorular sormayın. Sevgiliniz ne cevap verirse versin sonuç tuhaf olacaktır. Arkadaşınız hakkında olumsuz ve yaptığı karşılaştırmada sizi yücelten bir şey söylerse bu sizin arkadaşınıza yöneltilmiş bir olumsuzluk olacak, tam tersi olursa bu kez siz kırılacaksınız. Karşılaştırma yapmayın, yaptırmayın.

  1. Paranoyak olmayın

Hala birbirlerine karşı bir şeyler hissediyor olabilirler diye düşünerek sevgilinizle arkadaşınızın karşılaşmasını, bir araya gelmesini engellemeye çalışmayın. Sevgilinize güvenin, daha da önemlisi kendinize güvenin, kıskançlık çoğu zaman özgüvensizlik göstergesidir.

Bazı eski sevgililerden uzak durulmalıdır

  1. İlişkilerine karışmayın

Sevgilinize arkadaşınızla olan eski ilişkisini, bu ilişkide nelerin ters gittiğini, neden ayrıldıklarını sormak için yanıp tutuşuyor olabilirsiniz. Eski ilişkisine dair yapılacak bir analizin hatalardan ders çıkartmaya ve sizinle olan ilişkisine fayda sağlayacağına da inanıyor olabilirsiniz. Ama yapmayın. Eski ilişkileri yaşanmış ve bitmiş ve onların arasında bir deneyim. Sizinle bir ilgisi yok ya da sizin elinizde patlamış mısırla izleyeceğiniz bir pembe dizi değil, onların özel hatıraları. Ama eğer olur da bazı ayrıntıları kendileri paylaşırlarsa bunları dinlemenizde elbette bir sakınca yok. Yine de 4 numarada bahsettiğimiz karşılaştırma yapmama kuralını çiğnemedikleri sürece…

  1. Bazı eski sevgililerden uzak durulmalıdır

“Arkadaşınızın eski sevgilisine asla yaklaşmayın” ya da “arkadaşınızın eski sevgilisi ile birlikte olmanızda hiçbir sorun yok” gibi keskin tespitler yapmıyoruz. Bu gibi hassas konular genellemeye çok uygun değildir. Bazı kurallara uyarsanız arkadaşınızla aranız bozulmadan onun eski sevgilisiyle birlikte olabileceğinizi belirttik ancak bazı eski sevgililer bu gruba dahil değil. Eğer arkadaşınızın eski sevgilisi arkadaşınıza zarar vermiş, ona travma yaşatmış, duygusal ya da fiziksel olarak onu suistimal etmiş bir insansa o kişiden uzak durun. Sevgili olabilecek başka birisini bulabilirsiniz, arkadaşınıza travma yaşatmış birisiyle birlikte olmayın.

pomeranian boo fiyatları

Sevda Öztürk

1990 Antalya doğumluyum, magazin, sinema haberlerini yakından takip eder, onlar hakkında güncel haberler ve içerikler yayınlıyorum. Sozturk@gmail.com adresinden tarafıma ulaşabilirsiniz.

Sizin düşünceniz nedir?

Başa dön tuşu