EDİTÖR BAŞVURU
Gezi RehberiListeler

Arjantin Hakkında 10 Şaşırtıcı Gerçek

Arjantin görülmeye değer ülkelerin başında geliyor. İşte Arjantin hakkında bilmeniz gereken 10 şaşırtıcı gerçek.

Tango

Tango

Tango’nun yaratıcısı bilindiği üzere Arjantin’dir. Tango, aşıkların tutkulu ve baştan çıkarıcı müzik eşliğinde duygularını en güzel şekilde ifade etmesini sağlayan dans çeşitlerinden biridir. Bazı kaynaklara göre Tango, doğaçlama yapılan ilk çift dansı olarak da kabul edilir. Bu dans ilk olarak Avrupa’ya “Aşıklar Şehri” Paris’in de büyük katkılarıyla 20. yüzyılın başlarında yayıldı.

Arkadaşlar Günü

arjantin Arkadaşlar Günü

Arjantin’de her yıl 20 Temmuz günü “Arkadaşlar Günü” olarak kutlanmaktadır. 1970’li yılların başında Arjantinli bir bilim adamı Apollo 11 adlı uzay aracının aya ilk iniş yaptığı zaman kendisini dünyadaki bütün insanlara bağlı olduğunu hissettiğini belirtti ve bugünün “Arkadaşlar Günü” olarak kutlanmasını önerdi ve kabul gördü. Arjantinliler yılın her 20 Temmuz’unda arkadaşlarıyla bir araya gelerek partiler yapıp ve çeşitli eğlenceler düzenleyip bugünü doyasıya kutlamaktadırlar.

 

Animasyon Filmi

arjantin animasyon filmi

Walt Disney genellikle ilk anime yapan kişi olarak kabul edilse de, bazı kaynaklar Walt Disney’in Arjantinli film yapımcısı Quiririno Cristiani’den ilham aldığını öne sürmüştür. Cristiani ilk anime filmi El Apostol’u 1917 yılında yaptıysa da sonradan stüdyoda çıkan yangında bu eser yok olmuştur. Ancak 1931 yılında yaptığı Peludopolis ile yine ilk animasyon yapan kişi ünvanını elinde bulundurmuştur.

 

Che Guevara

arjantin Che Guevara

Marksist devrimci Ernesto Che Guevara bilinenin aksine Küba’da değil Arjantin’in Rosario şehrinde doğmuştur. Arjantin’de yetiştikten sonra doktor olmuş daha sonra da devrimci aktivitelere başlamıştır.

 

Dinozorlar

arjantin Dinozorlar

Son 10 yılda yapılan kazı çalışmalarında Arjantin‘de bazı devasa dinozorların fosillerine rastlanmıştır. Bunlardan biri Giganotosaurus adlı etçil, oldukça büyük ve yaklaşık 90-112 milyon yıl önce yaşadıklarına inanılan bir dinozor türüdür. Bununla beraber Argentinosaurus adında, 38 metre uzunluğunda, 75.000 kilogramdan daha ağır bir dinozor çeşidinin de Arjantin’de bir zamanlar yaşadığı tespit edilmiştir.

 

Parmak İzi

arjantin Parmak İzi

Parmak izi sistemini ortaya çıkaran ilk ülke Arjantin’dir. 1982 yılında Arjantin’in kırsal bir bölgesinde işlenen suçta, dedektifler olay mahallinde kapıda bulunun kanlı parmak izini inceleyerek suçluyu tespit etmiş ve dünyada parmak iziyle suçlu yakalama yönteminin önünü açmışlardır.

[irp]

Doğal Güzellikler

arjantin Doğal Güzellikler

Arjantin dünyanın en güzel manzaralarına sahip olan ülkelerden birisidir. Dünyanın en görmeye değer şelaleleri, ırmakları, dağları ve ormanlarıyla Arjantin büyüleyici bir ülkedir.

 

Plastik Cerrahi

arjantin Plastik Cerrahi

Yaklaşık olarak her 30 Arjantinliden birisi plastik cerrahi denilen operasyon geçirmektedir. Bu oranın bu kadar yüksek olmasında kuşkusuz, operasyonların düşük fiyata mal olması en etkin sebeptir.

 

Tek Cins Evlilik

arjantin hakkında bilgiler

Kanada, Amerikan ülkeleri içerisinde hemcins evliliği yasal olarak tanıyan ilk ülkedir (1999). Arjantin de Kanada’dan yaklaşık 10 yıl sonra hemcins evliliğin yolunu açan yasa taslağını kabul etmiştir.

 

En Güneyde Yaşanılan Şehir

arjantin En Güney De Yaşanılan Şehir

Güney Arjantin’deki Tierra del Fuego ilinin başkenti Ushuaia, yeryüzünde en güneyde yer alan şehir olarak tanınmasının yanında bir çok turistik özellikleriyle de insanların ilgisini çekmektedir.

Originally posted 2021-11-19 09:40:37.

İlginiz Çekebilir

Ömer Gül

Kocaeli Üniversitesi Halkla ilişkiler bölümünden mezunum. Türkiye genelinde yaşanan olayları takip ederim, aynı zamanda teknolojik gelişmeler ve magazin dünyasıyla ilgili konularda yazmayı da seviyorum. Tarafıma [email protected] mail adresimden ulaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu