Hayvanlar AlemiListeler

Arılar Neden Bal Yapar?

Arılar neden bal yapar? Bal arıları ile eşek arıları arasındaki farklar nelerdir? Arılar balı nasıl depolar? bu ve daha fazla soruların cevabı yazımızda.

Bal ve Eşek Arılarının Arasındaki Fark Nedir?

Bal arıları balı sadece insanlar yesin ve faydalansınlar diye yapmamaktadırlar. Bal arıları eşek arılarından farklı bir şekilde olarak kış mevsimini koloni halinde atlatırlar. Koloni kış uykusuna yatmaz ama bir salkım gibi kümeleşmektedir.

Bu şekilde kış mevsimi süresince sıcak ve aktif olarak kalabilme özelliklerine sahiptirler. Bunun için de önceden, yaz ayları içerisinde yeterli miktarda bal depolamaları gerekmektedir. Ortalama olarak bir kovanın kışlık bal ihtiyacı 9-13 kilogram civarındadır.

Bal ve Eşek Arılarının Arasındaki Fark Nedir?

Arıların Bal Yapma Kapasiteleri Nasıl Çoğaltılabilir?

Bal arılarının bal yapma ve elde etme kapasiteleri çoğaltılmasında ise uygun yer bulabildiklerinde normalden daha çok bal üretebilirler. Arıcılığın temel felsefesi arılara imkan sağlama, sağlanan bu imkanlar doğrultusunda arılardan da fazlasıyla verim alma felsefesidir.

Arılar kendilerine yetebilecek seviye ve miktarlarda 2-3 kat fazla bal üretimi yapabildiklerinden, arıcılar da kovanın içerisine şekerli şuruplar koyup ilave ederek onlara bu şekerli ortamı hazırlarlar. Arılar da daha sonradan ellerinden alınan bu ürün fazlası balı aramazlar.

Arılar Topladıkları Balı Nasıl Depolarlar?

Arılar balı çiçekler içerisinden topladıkları nektarı ağız bölgeleri aracılığıyla bir emzimle birleştirip altıgen tarzında balmumundan elde ettikleri hücrelere depolarlar. Elde edilen bu karışımın su oranının %17’ye kadar düşmesini bekledikten sonra, hücreler ağız bölgelerini yine bir balmumu tabakası şeklinde kaplarlar. Bu gelişmelerden sonra artık arıcı için mahsul zamanı gelmiş demektir. Ağzı kapalı hücre içerisindeki bal hiç bozulmaz, saklama zamanı ise süresiz bir özelliğe sahiptir.

İşçi Arıların Görevleri Nelerdir?

Arılar böcek Dünya’sının en gelişmiş sosyal hayatına sahip olan hayvan çeşididir. İşçi arılar Dünya’ya geldikten hemen sonra 1 ay içerisinde kovanda 1 – 2 günlük süreler içerisinde temizlik, larvaları besleme, balmumu yapma, yiyecek taşıma ve muhafızlık gibi değişik görevler üstlenirler. Daha sonra bu işçi arılar için uçuş başlar, çiçekler harıl harıl bir şekilde ziyaret edilir, bu ziyaretlerden nektar, polen ve sular biriktirilir.

İşçi çeşidi olan arılar, çalışma mevsiminde yaklaşık olarak 4 veya 8 hafta yaşayabilirler. Kış mevsiminin gelmesinde ise arkalarından gelen genç işçi arılar olmadığı için yaşamları 5 veya 7 ay kadar sürebilmektedir. İşçi arılar dişi cinsiyette olmalarına rağmen kısırdırlar ve bu nedenden dolayı yavru yapma yetenekleri mevcut değildir.

Arılar Topladıkları Balı Nasıl Depolarlar?

Bir Arı Kovandan Ne Kadar Uzaklaşabilir?

Arılar polenleri, su ile güzel bir şekilde karıştırıp larva halinde olan yavruları beslemek için toplamaktadırlar. Bir arı kovanından yaklaşık 7 kilometre kadar uzağa gidip, geri dönebilme yeteneğine sahiptir. Ancak, arılar normal olarak kovanlarından ortalama 1 kilometre kadar uzaklaşmaktadırlar.

Arılar yaptıkları bu yolculuklarında yollarını güneşin bulunduğu pozisyonuna göre saptama içgüdülerine sahiptirler. Ayrıca yer kürenin meydana getirdiği manyetik alana karşı da hassas bir özelliğe sahiptirler. Arıların gözleri polarize ışığa karşı o kadar hassastır ki çok kalın bir bulut tabakasının ardından gelen zayıf bir güneş ışığıyla bile kötü hava koşullarında yollarını bulabilirler.

Arılar Uyur Mu?

Hayır, Arılar gece vakitlerinde ortadan yok olup kaybolurlar ama uyumazlar. Gece boyunca hareketsiz bir şekilde kalarak enerjilerini ertesi gün yapacakları yoğun işler için biriktirirler.

Arılar renklerin bir kısmını ayırt edip görürler. Işık dağılımı esnasında mavi rengi ve ona yakın renkleri daha iyi bir şekilde görürler. Ultraviyole ışınlarına karşı da çok duyarlı bir yapıya sahiptirler. Ultraviyole ışınlarını çok fazla yansıtan çiçekler, onlara daha parlak bir yapıda görünür. Arılar kırmızı renkleri ayırt edemezler.

Arı Sokmasına Karşı Nasıl Önlem Alınabilir?

Bizlere çok faydalı olan arılar, etrafımızda dolaşa durduklarında veya balkon gibi bir yerde kahvaltı sefası gerçekleştirirken reçel tabağına konduklarında çoğumuz hemen huzursuz oluruz. Bu huzursuzluğun nedeni minik yapıdaki bu arının bizi sokma tedirginliğinin tehlikesidir. Halbuki arılar sadece 2 durumda canlılara saldırır ve sokarlar.

1 – Kolonilerine bir tehdit olduğunda onları korumak için.
2 – Bir an korkutuldukları zaman.

Bu sebeple arının bize sokmaması için arı kovanlarına çok yaklaşmamamız, ani el kol hareketleri yaparak hızlı hareket etmememiz önerilmektedir.

Arı İnsanı Soktuğunda Ölür Mü?

Arı İnsanı Soktuğunda Ölür Mü?

Arılar insanı soktuktan hemen sonra genel olarak ölür. Çünkü arı tarafından sokulan insan ani bir hareket ile arıyı fırlatınca arının iğnesi ile beraber zehir torbası ve ifrazat bezi de yırtılarak arıdan ayrılır ve soktuğu yerde öylece kalır. Ne ilginçtir ki bu kalan zehir torbasındaki kaslar arıdan ayrılsalar bile zehri pompalamaya bir süre devam edebilirler. Bu nedenle tırnağın ucu ile bir an evvel iğneyi soktuğu yerden çıkarmakta fayda vardır.

Arı zehirine alerjisi olan bir takım insanlarda arı sokmaları ağır tepkilere ve hatta daha ağır bir hal alarak ölüme bile yol açabilir. Bu nedenle arı zehiri bazı ağrılı hastalıkların özellikle romatizmanın tedavisinde kullanılmaktadır.

pomeranian boo fiyatları

Yusuf Ömer TÜRK

Ege Üniversitesi Bilgisayara Mühendisliği bölümünden mezun olduktan sonra yazılım geliştirme ve akıllı telefon teknolojilerini yakından takip etmeye başladım. Yeni çıkan veya çıkacak bir çok teknolojik yeniliği dünya ile aynı zamanda sizlere aktarmaya çalışıyorum. Mail adresim: yoturk@gmail.com

Sizin düşünceniz nedir?

Başa dön tuşu