EDİTÖR BAŞVURU
ListelerOtomobil

Araba Tekliyor Gaz Yemiyor, Araba Neden Gaz Yemez?

LPG'li aracınızda gaza bastığınızda gaz yemiyorsa bunun sebebi nedir? Cevabı yazımızda.

Karbüratörlü sistemlerde meydana gelen aracın tekleyip gaz yememesi sorunu üzerinde duracağız. Arabanızın eğer avans ayarı bozuk ise ateşleme sistemini etkiler. Bu da lpgde iken arabanızı kullandığınız zaman arabanın çekişini düşürür, düzensiz çalışmasına yol açar, arabanın daha fazla yakıt yakmasına sebep olur.

Regülâtörün arızalı olması durumunda motora düzensiz bir şekilde yakıt gider. Bundan dolayı arabanızda boğulma, gaz yememe, yakıtın fazla olması, arabanızın düzensiz çalışması gibi daha birçok sorunu beraberinde getirir.

Eğer lpgli olan arabanızın motorunun düzenli bir şekilde çalışmasını istiyorsanız, motora giden hava miktarını düzenli bir şekilde ayarlamanız gerekmektedir. Yoksa arabanızın performansında düşme gibi sorunlar meydana gelir.

Arabaların ateşleme sistemindeki sorun

Arabaların ateşleme sistemindeki sorun

Arabanızın ateşleme sisteminde herhangi bir sorun varsa lpgli araçlarda tekleme, arabanın gazı yememesi gibi problemler meydana gelir. Bunun önüne geçmek için ateşleme sisteminin bakımını yıllık olarak yaptırmanız gerekmektedir.

Eğer motor sentezi yerinde değil ise arabanızda yığılma, gaz yememe ya da yakıt sorunları meydana gelir. Lpgli olan arabanızın buji tırnak aralığı oldukça önemli bir yer tutar. Usta bir kişinin yardımı ile arabanıza uygun olan bujiyi taktırın. Yoksa arabanızda gaz yememe ya da tekleme sorunları ile karşılaşmış olursunuz.

Gaz beyninin yanlış yapılması, su bağlantılarının yanlış yapılması veya bir tıkanıklık meydana gelir ise gaz beyni geç ısınır ve bu da arabanızda tekleme ve gaz yememe sorunu meydana getirir.

Eğer arabanız tekleyip gaz yemiyorsa lpgnin tankından gelmiş olan borular veya gaz kesicinin tıkanması meydana gelmiş olabilir. Bu sorunlarla karşılaşmamak için her sene bunların temizliğini yaptırmanız gerekmektedir.

İlginiz Çekebilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu