Faydalı BilgilerListeler

Antibiyotik Yerine Bunu Tüketin : ‘Propolis’


Profosör yaptığı açıklamada, bal arıları yuvalarını yani kovanlarını, dış etkenlere karşı korumak için, hava şartlarına karşı korumak için ayrıca her türlü hastalıktan korumak için doğadan yardım alırlar dedi. Özellikle bitkilerin yaprak, sap ve tomurcuklarından derledikleri son derece etkili ve güçlü antioksidan ve antimikrobiyal etkilere sahip tamamen doğal bir arı ürünü olan propolisin her derde deva olduğunu vurguladı. Çünkü propolisin içerisinde polifenoller ve bileşenler var ve buda yüksek antioksidan kapasitesine karşılık gelir şeklinde açıklama yaptı. 

Kolaylı açıklamasına şu şekilde devam etti “Propolisin antibiyotik değeri var. Piyasada 3 ya da 5 çeşit antibiyotik var, bu antibiyotiklere karşı da mikroplar giderek direnç kazanıyor. Belki de gelecek 15-20 yıl sonra antibiyotik kullanmayacağız. Ama propolis öyle değil, doğal olduğu için çok iyi bir antibiyotik özelliği taşıyor. Antibiyotik yerine propolis tüketilmelidir.” dedi.

Özellikle Türkiye’deki meşe propolisinin, en çok tanınan Brezilya’nın kırmızı propolisinden çok fazla kaliteli ve değerli olduğuna dikkat çeken Kolaylı, maalesef bu ürünün Türkiye’de arıcılar tarafından yeterince toplanmadığına ve gerekli önemin verilmediğine dikkat çekti.

KANSER HÜCRELERİYLE SAVAŞIR

Kolaylı aynı zamanda propolisin birçok hastalığı tedavi ettiğini özellikle son dönemde yapılan çalışmalara göre kanser hücrelerinin de büyümesini önlediğini söyledi. Bildiğimiz kanser hücrelerinin dağılmasını önlemek amacıyla alınan kemoterapinin aslında birçok yan etkisi olduğunu ancak Propolisin vücuttaki sağlıklı hücreleri korurken, kanser hücrelerinin gelişimini durdurduğunu vurgulayan Kolaylı, yan etkisinin ise yok denilecek kadar az olduğunu belirtti.

“GRİBE KARŞI PROPOLİS, BAL VE ZENCEFİL”

Kolaylı, özellikle kış mevsiminde artan grip enfeksiyonlarına karşı, propolis, bal ve zencefil tüketilmesi gerektiğini bildirdi.

Propolise yeterli değeri vermediğimiz gibi varlığından da haberdar olmayan birçok kişinin olduğunu ileten Sevgi Kolaylı, “Özellikle kışın bu aylarda, gripsel enfeksiyonlar çok yaygın. Propolis, bal ve polenli karışımlar bir şifa kaynağı. Özellikle sıcak bir şerbet şeklinde bu üç karışımın içerisine bir miktar zencefil, birkaç damla limon ve kabuğu harika bir grip ilacıdır. Gribe karşı antiviral bir ilaç üretebilirsiniz.” diye konuştu.


pomeranian boo fiyatları

Murat Dere

Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi İktisat Bölümünü bitirdikten sonra çeşitli alanlarda çalıştıktan sonra kendimi ekonomi ve siyaset konusunda geliştirdim. Bu konularda severek ve tarafsız olarak okuyuculara haberler paylaşmaya çalışıyorum. Tarafıma ulaşmak isterseniz Mdere@lafmacun.net mail adresine iletilerinizi yollayabilirsiniz.

Sizin düşünceniz nedir?

Başa dön tuşu