Faydalı BilgilerYaşam - insan

Anne Sütü Nasıl Arttırılır?

Artık sütünüzün yeterli olmadığını hissettiğinizde ne yapmalısınız sorusu, tüm yeni doğum yapan annelerin endişe ettiği konulardan biridir. Fakat başlangıç olarak bunu fazla düşünmemeniz gerektiğini bilmelisiniz. Yorgunluk, stres, iyi beslenmeme ve sıvı kaybı gibi etkenler sütün miktarını etkilemektedir.

6. aya kadar bebeğin sadece anne sütü ile beslenmesi gerekir. Bundan sonra sütün yanında ek besinler verilmesi önerilir.

Öncelikle, stresten uzak durmanız gerekmektedir. Kaygı, üzüntü veya yoğun stres yaşanması sütün miltarını oldukça azaltabilmektedir ve tabi bunun yanında uykusuzluk. Emzirme vücudu yoran bir olaydır ve yeterince dinlenmezseniz, vücudu zorlamış olursunuz. O yüzden yorulduğunuz ya da az uyuduğunuz zamanlardan sonra kendinize dinlenmek için mutlaka vakit ayırın.

anne sütü nasıl çoğalır ibrahim saraçoğlu

En önemli olan etkenlerden biride düzenli emzirme. İki emzirme arasındaki sürenin uzamaması, sık sık emzirme sütün miktarını arttıracaktır. Her emzireye farklı göğüsten başlarsanız, iki göğsünüzde de sütün azalması ile ilgili bir problem yaşamazsınız. Bebekler ilk günlerde daha sık acıkır. Midesi büyüdükçe acıkma süreside artar. İkinci aydan itibaren acıkma süresi günde iki üç saatte bir olabilir ama emzirme süresinin 3 saati aşmaması gerekir.

Şekerli yiyecek ve içecekler anne sütünü arttırmazken, kilo almanıza sebep olur. Bunun yerine sebze ve meyve, özellikle de sulu olanlarından tüketmeniz daha iyi iyidir. Çünkü sütü arttıran en önemli madde sudur. Günde 10-12 bardak su içtiğinizden emin olun. Bol bol salata yemelisiniz. Vücudunuz ne kadar güçlü olursa, sütünüz de o oranda artar.

Doğal yolla sütünüzü arttırabilirsiniz. Mesela ısırgan otu, rezene otu ve anason karışımından oluşan bir çay sütü arttırmanın en iyi yollarından biridir. Aynı zamanda sabahları yenen bir çay kaşığı çörek otuda etkili olacaktır.

pomeranian boo fiyatları

Serap Yılmaz

2010 yılında haber sitelerinde editörlük kariyerine başladım ve zamanla yolum Lafmacun.Net ile kesişti. Magazin ve ünlüleri yakından takip eden yazar, Türkiye ve dünya gündeminde yaşanan magazinsel olayları Lafmacun.net okurlarına aktarıyor. Bana ulaşmak için: Syilmaz@lafmacun.net adresine mail atabilirsiniz.

Sizin düşünceniz nedir?

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu