Sağlık

Anksiyete Hastalarının Çektiği Problemler

Bir anksiyete hastasın ağzından sizler için hastalığı daha iyi tanımanız açısından bu yazıyı hazırladım.

1. Çok Kötü Şeyler Olacak Korkusu

Çok Kötü Şeyler Olacak Korkusu

Sürekli içimizde bir korku hali, çok kötü şeyler olacak, bayılıcam, boğulucam, ölücem vs. her yapılan işin sonuçlarını abartarak paniğe kapılmak.

2. Kalp Çarpıntısı

Kalp Çarpıntısı

Ansızın gelen bir heyecan benzeri kalp çarpıntısı, çoğu kez kalp krizi geçiriyorum diye soluk acilde alınır ve hiç birşey çıkmaz.

3. Boğuluyormuş Gibi Olma Hissi

Boğuluyormuş Gibi Olma Hissi

Anksiyete nöbetinin son evrelerinde tıpkı denizin altında boğuluyormuşcasına can çekişiyorsunuz.

4. Ölüm Korkusu

Ölüm Korkusu

Anksiyete nöbetinde öldüm ölecem, öldüm mü, kesin öldüm v.b ölüm korkusu yaşama duygusudur.

5. Nefes Almada Güçlük

Nefes Almada Güçlük

Aslında nefes almada problem olmamasına rağmen psikolojik olarak nefes almada güçlük çekildiği sanılır ve çok çok derin derin nefes alınır bu sebeple beyin uyuşur ve iyice paniğe kapılıp bayılma durumu söz konusudur.

6. Terleme

Terleme

Ne ortamda nasıl havada olursa olsun anksiyete nöbeti sırasında terleme başlar ve nöbet geçene kadar devam eder.

Son olarak anksiyete nöbeti geçiren arkadaşlara tavsiyelerim olacak.

  • Fazla oksijen almamak için belirli aralıklarla bir poşet içinde nefes almaya çalışın, fazla oksijen başınızı döndürür beyninizi uyuşturup bayılmanıza sebep olur.
  • Burnunuzdan yavaşça nefes alın 5sn. tutun ve yavaş yavaş geri verin ve nöbetin geçiceğini düşünün.
  • Ortamda başka şeylerle ilgilenmeye çalışın.
  • İlginizi dağıtacak noktalar arayın.
  • Aklınızdan 16 – 3 / 15 * 3 / 15 + 26 gibi basit problemler çözmeye çalışıp üstesinden gelin.
  • İyi güzel şeyler düşünüp geçmesini bekleyin.

 

Eğer yukarıda yazılanlardan en az 3 tanesi sizde varsa bir psikiyatriye görünüp ilaç kontrolünde panik atak tedavisi görmenizde yarar var.

pomeranian boo fiyatları

Serap Yılmaz

2010 yılında haber sitelerinde editörlük kariyerine başladım ve zamanla yolum Lafmacun.Net ile kesişti. Magazin ve ünlüleri yakından takip eden yazar, Türkiye ve dünya gündeminde yaşanan magazinsel olayları Lafmacun.net okurlarına aktarıyor. Bana ulaşmak için: Syilmaz@lafmacun.net adresine mail atabilirsiniz.

Bir Yorum

  1. aynı sorun benim hanımda da var tam olarak bu şekilde değil daha kötüsü şeklinde değişiyor.Mesela bir film izliyoruz filmde kadın vuruluyor can çekişiyor ve bizimkine hemen bir şeyler oluyor birden ben iyi değilim diyerek başlayan cümle birden nefes alamıyorum kalbim yerinden çıkacak gibi oluyor acaba ölecek miyim ben ölürsem kızıma iyi bak gibi saçma sapan kafasında kuruyor birde benim hanımda bu hastalığın yanında panik atak var ve oda bu hastalığı tetikleyip aynı anda gerçekleşiyor doktora gidiyoruz tüm doktorlar bizi tanıyor artık gelir gelmez serum falan hep hazır bazende abla eve git bir duş al vur kafayı yat bir şeyin yok diyorlar işte bende bu haldeyim hasta olan aslında onlar değil hastayım diyeni hastaneye götürüp onlarla ilgilenenlerdir psikoloji falan kalmadı bizde Allah bu hastalığa yakalananların öncelikle ailesine sabırlar versin sonrasında acil şifalar versin

Sizin düşünceniz nedir?

Başa dön tuşu