HaberlerTürkiye

Ankara’da Bombalı Araç Saldırısındaki Ölü ve Yaralı Sayısı Belli Oldu

Ankara’da şiddetli patlama ölü ve yararılar var.

Hükümet sözcüsü Numan KURTULMUŞ bugün Ankara’da gerçekleşen saldırı sonucunda ortaya çıkan ölü ve yaralı sayılarını açıkladı. Ankara’yı cehennem yerine çeviren patlama sonucunda 21 vatandaşımız hayatını kaybederken 61 vatandaş işe yaralandı. Yaralılar etraftaki çeşitli hastanelere nakledildi.

Patlama sonrasında ambulans ve yardım ekipleri olay yerine çok kısa sürede eriştiler. 3 dakikada gelen toplam 32 ambulans yaralıların taşınmasında yardımcı olduğu belirtildi.

Saldırıda hayatını kaybedenler arasında askerler olduğu gibi o civarda bulunan vatandaşlarda olduğu bilgisi verildi.

Bombalı araç saldırısının ardından 2. bir patlama sesi duyulduğu bilgisi vatandaşlardan alınırken hükumet sözcüsü Kurtulmuş bunun olay yerinde bulunan bir şüpheli paket polis tarafından patlatılması sonucu olduğunu söyledi.

Patlama dünya medyasında flaş haber olarak yayınlanmış ve rusya’nın da aralarında bulunduğu bir çok ülke ve nato saldırıyı kınadıklarını belirttiler.

Dünya Basınında Ankaradaki Bombalı Saldırı

Welt de: Ankara’da şiddetli patlama- çok sayıda yaralı
Doğan Haber Ajansı’nı kaynak olarak gösteren Welt gazetesi haberi, “Türkiye’nin başkenti Ankara’da şiddetli patlama oldu. DHA’nın Bildirdiğine göre olay yerine çok sayıda ambulans sevk edildi. Çok sayıda yaralı olduğu belirtiliyor. Patlamanın nedeni henüz bilinmiyor” diye duyurdu.

Frankfurter Allgemeine Zeitung: Türkiye’nin başkenti Ankara’da patlama
“Ankara’nın merkezinde meydana gelen şiddetli patlamada, ilk belirlemelere göre en az 5 kişi hayatını kaybetti. Patlamanın askeri araca yönelik gerçekleştiği belirtiliyor. Geçtiğimiz yıl gerçekleştirilen başka bir bombalı saldırıda yüzden fazla kişi hayatını kaybetmişti.”

Spiegel Online: Ankara’da şiddetli patlama- Ölü ve yaralıların olduğu bildiriliyor
“Türkiye’nin başkenti Ankara’da şiddetli bir patlama oldu.  Haberlere göre 5 kişi öldü çok sayıda var. DHA, bölgeye çok sayıda ambulans gönderildiğini duyurdu. haberlere göre patlama askeri lojmanlar yakınında meydana geldi. Ankara’da geçen yıl da patlama meydana gelmiş, yüzün üzerinde kişi hayatını kaybetmişti. Saldırıdan IŞİD sorumlu tutulmuştu.”

Bild de: Şiddetli patlama Ankara’yı sarstı- 5 ölü 10 yaralı
“Türkiye’nin başkenti Ankara’da muhtemelen bomba yüklü araç patlatıldı. Patlamada bir kişinin öldüğü, on kişinin yaralandığı duyuruldu. DHA bölgeye çok sayıda ambulans sevk edildiğini haber veriyor. Patlamanın nedeni  hakkında henüz  net bir bilgi yok.”
 

İsveç basını
İsveç Televizyon kanalı SVT ‘’Ankara’da şiddetli patlama’’ manşeti ile duyurduğu Ankara’daki bombalı saldırıyı ve gelişmeleri  web sayfasından canlı olarak duyuruyor. SVT, Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun saldırı nedeniyle Brüksel’deki zirve toplantısına katılımını iptal ettiğini duyurdu.
İsveç’in Tv 4 televizyon kanalı da canlı yayınında Türk basınına dayandırdığı bilgide patlamada 11 ölü olduğunu duyurdu.
Dagens Nyheter Gazetesi bombalı saldırının askeri personeli taşıyan otobüs konvoyuna yapıldığını duyurdu.
Afton Bladet Gazetesi de canlı web yayınında patlama bölgesi yakınında bulunan İsveç vatandaşlarının patlama ile ilgili tanıklıklarını aktardıktan sonra  İsveç Dışişleri Bakanlığı’nın Ankara’da bulunan İsveç vatandaşlarının İsveç’teki yakınları ile temasa geçmesi çağrısını yayınladı.
 

Belçika basını
Ankara’da askeri servis araçlarının bulunduğu noktada meydana gelen patlama Belçika basınında şöyle duyuruldu:

Derniuer Hour  
Ankara’da Patlama
Ankara’da büyük patlama meydana geldi, Ankara Valisi Mehmet Işıklar’ın açıklamasına göre 5 kişi hayatını kaybetti ve 10’dan fazla kişi yaralandı.
Askeri servis araçlarını hedef aldığı bildirilen saldırıyı kimin yaptığı belli değil.
Türk kanalları Ankara’da çok şiddetli patlama diye haberleri verdi.
10 Ekim 2015 tarihinde Ankara’da yine bir patlama olmuştu ve 103 kişi hayatını kaybetmişti , saldırıyı IŞİD üstlenmişti.
Ocak 2016 tarihinde yine İstanbul’da patlama olmuştu ve 10 kişi hayatını kaybetmişti.
Türkiye’nin doğusunda PKK’nın son günlerde düzenlenen operasyonlara karşılık zaman zaman askeri araçlara saldırılar düzenlediği haberleri basında yer almaktaydı.

Le Soir :
Türkiye, Ankara’da şiddetli patlama
Türk kanalları Ankara’da şiddetli bir patlama diye haber verdiler. Ankara’da Kızılay’a yakın bir bölgede Askeri servis otobüslerini hedef alan bir patlama meydana geldi. Türk haber kaynaklarına göre 5 kişi hayatını kaybetti, 10 kişiden fazla yaralı var. Ankara Valisinin yaptığı açıklamaya göre son durum bu.
Başbakan Davutoğlu Brüksel ziyaretini iptal etti. Brüksel’de AB’de görüşmelerde bulunacak olan Başbakan Davutoğlu saldırı sonrası yaptığı açıklamayla Brüksel ziyaretini iptal ettiğini açıkladı.
Türkiye’ye geçtiğimiz yıldan bu yana bazı saldırılar düzenlendi, yine Ankara’da tren istasyonu yakınında patlamada 103 kişi hayatını kaybetmişti.
 

İsviçre Televizyonları Ankara’daki patlamayı “flaş” olarak verdi
İsviçre devlet televizyonları Ankara’daki patlama haberini “flaş” haber olarak verdi. İsviçre’nin Fransız kesiminde yayın yapan İsviçre devlet televizyonu TSR 1 yayınını keserek flaş olarak verdiği haberde, Ankara’da akşam saatlerinde memurların evlerine dönme hazırlığında olduğu sırada askerlerin bineceği servis arabalarının arasına dalan bomba yüklü bir aracın büyük bir gürültü ile patladığını duyurdu. Patlama sonucunda 18 kişinin öldüğünü ve çok sayıda kişinin yaralandığını belirten kanal, ilk belirlemelere göre olayı IŞİD’in yapma ihtimalinin çok kuvvetli olduğunu söyledi. 
 

İskandinavya basını
İskandinavya basını flaş haber olarak verdiği Ankara’daki patlamayı DHA görüntülerini kullanarak canlı olarak duyuruyor.
Norveç Basını 
NRK Televizyon kanalı : Ankara’da şiddetli patlama. En az 18 ölü 45 yaralı. Saldırı askeri lojmanların yanındaki askeri otobüs konvoyuna yapıldı.
Aftenposten Gazetesi  : Ankara’da bomba yüklü araçla saldırı. Medya düzenleme kurulu RTÜK patlama ile ilgili yayın yasağı getirdi
VG Gazetesi : Ankara’da bombalı araçla saldırı. En az 18 ölü
Danimarka Basını
DR Televizyon kanalı : Türkiye’nin Başkentindeki patlamada ölü sayısı artıyor. Bomba yüklü bir aracın askeri konvoy yanında patlatılması ile 21 kişi yaşamını yitirdi.
Ekstrabladet Gazetesi : Türkiye’de şiddetli patlama. Birçok ölü ve yaralı var. Dışişleri Bakanlığı Danimarka vatandaşlarının dikkatli olmasını kalabalıklardan kaçınmaları tavsiyesinde bulundu.
 

Rus basını
Ankara’da akşam saatlerinde askeri servis araçlarına yönelik bombalı saldırı düzenlendi. Bu patlama Rus basınına genellikle Türk basınında yer alan haberlerin tercümesi olarak geçerken Rus haber ajansları ve internet siteleri haberi okuyucularına şu şekilde verdi:

– Rus resmi haber ajansı Ria Novosti: “Ankara’da ölü sayısı 28’e ulaştı”
Türkiye’nin başkenti Ankara’da bomba yüklü araç saat 18.31’de (Moskova saatiyle 19.31) patladı. Patlamanın yaşandığı yer alev aldı. Olay yerine ambulans ve itfaiye ekipleri sevk edildi. 
Olayın ardından Başbakan Ahmet Davutoğlu Brüksel seyahatini iptal etti. 
Öte yandan Rusya Ankara Büyükelçiliği Basın Müşaviri İgor Mityakov Ria Novosti’ye yaptığı açıklamalarda, Ankara’da yaşanan patlama sonucunda Rus vatandaşlarının yaralandığına ilişkin kendilerine bilgi ulaşmadığını ifade etti. 

– İtar Tass haber ajansı: “Ankara’daki patlamada 28 kişi hayatını kaybetti”
Türkiye hükümet sözcüsü Numan Kurtuluş Ankara’da meydana gelen patlamada 28 kişinin hayatını kaybettiğini açıkladı. 
Genelkurmay’dan yapılan açıklamada Ankara’da askerlere yönelik terör saldırısı düzenlendiği belirtildi. 
Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Azerbaycan seyahatini iptal etti. 

– INTERFAX: “Ankara’da ölü sayısı 20’yi geçti”
Ankara’nın merkezinde meydana gelen patlamada hayatını kaybedenlerin sayısı 21’e ulaştı. Aynı zamanda olay sonucunda 65 kişi yaralandı. 
Genelkurmay’ın verilerine göre ölenlerin arasında askerler de var. 
Başbakan Ahmet Davutoğlu, patlamanın detaylarının araştırıldığını ifade etti. 

– Gazeta.ru: “Ankara’da güçlü bir patlama meydana geldi”
Türkiye’de meydana gelen terör saldırısının hedefinde bu kez başkent Ankara’daki askeri lojman vardı. Patlama sonucunda 28 kişi hayatını kaybetti. Türk hükümeti yaşanan bu olay sonucunda terörizmin aşağılık yüzünü gördü. 

– LifeNews: “Ankara’da terör saldırısı 20’den fazla can aldı”
Türkiye’nin başkenti Ankara’da meydana gelen terör saldırısının ardından ölü sayısı yükselmeye devam ediyor. Sağlık Bakanlığı olay sonucunda 20’den fazla kişinin hayatını kaybettiğini, yaralı sayısının ise 60’a ulaştığını bildirdi.
Olay sonrasında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakan Ahmet Davutoğlu Azerbaycan ve Brüksel ziyaretlerini iptal ettiler. 

– Rusnovosti: “Saldırı askeri servis araçlarına yönelik”
Ankara’da meydana gelen patlamanın askeri servis araçlarına yönelik olduğu bildirildi.
Bomba yüklü araç Genelkurmay binasından 300 metre uzaklıkta patlatıldı. Bundan saniyeler önce olay yerine askeri servis aracı yanaştı. Elde edilen verilere göre, ölü sayısı 28’e ulaştı.
 

Kosova basını: Türkiye’de bir hain saldırı daha 
Kosova basının önde gelen gazeteleri Bota Sot, Zeri, Koha Net Ankara’da askeri servis araçlarının bulunduğu noktada meydana gelen patlama olayını, manşetten verdi. Bota Sot gazetesi, “Türkiye’de bir hain saldırı daha” başlığı altında , Ankara’daki saldırı haberini duyurdu. Haberde çok sayıda ölen ve yaralananların olduğu vurgulanırken, saldırıyı hala kimsenin üstlenmediği vurgulandı.
Zeri gazetesi, Ankara’daki saldırı haberini videolu olarak geçerken, ölen ve yaralıların tam sayısının hala beli olmadığını yazdı. 
Zeri gazetesi, Ankara’daki terör saldırısının, Türkiye’yi üzüntüye boğduğunu yazarken, dış ülkelerden Türkiye’ye gelen destek mesajlarına da yer verdi.
Koha Net gazetesi de Ankara’daki saldırı haberini manşetten verdi.

Milliyet.com.tr

pomeranian boo fiyatları

Serap Yılmaz

2010 yılında haber sitelerinde editörlük kariyerine başladım ve zamanla yolum Lafmacun.Net ile kesişti. Magazin ve ünlüleri yakından takip eden yazar, Türkiye ve dünya gündeminde yaşanan magazinsel olayları Lafmacun.net okurlarına aktarıyor. Bana ulaşmak için: Syilmaz@lafmacun.net adresine mail atabilirsiniz.

Sizin düşünceniz nedir?

Başa dön tuşu