Hayvanlar AlemiListeler

Ankara Kedisi Hakkında Bilgiler

Uzun tüyleriyle dikkat çeken Ankara kedisi, en sıcakkanlı hayvan dostlarımızdandır. Adından da anlaşılacağı üzere anavatanı Anadolu’dur. Anadolu’ya Orta Asya’dan göç eden atalarımız tarafından getirildiği düşünülmektedir. Vücudu oldukça uzundur. Kuyruğu da uzun olan bu kediler genellikle yürürken kuyruklarını vücut hizasında tutarlar. İpeksi yumuşak tüylere sahiptirler. Parmaklarının arasında bulunan küçük tüyler bu ırkın karakteristik özelliğidir. Her ne kadar bu kedilerin beyaz olma kanısı yaygınsa da her renkte olabilmektedirler. Genellikle sağırdırlar. Göz renkleri kehribar, yeşil ve mavi olabilir. Sudan hiç hoşlanmazlar. Bu kedileri yıkamak oldukça zordur.

Kedi türleri içinde en oyuncu kedilerdir. Evde buldukları, patileriyle ittire bilecekleri her türlü araç ve gereçle oynarlar. Yaşadıkları evi sevdikleri zaman daha uzun yaşayabilirler. Sahibine oldukça bağlıdır. Sahibini kendisi seçmektedir. Yıllardır söylenegelen “kediler nankördür” sözü “kediler kişilikli hayvanlardır” şeklinde söylense daha yerinde olur. Kendi istemediği sürece sizin ona dokunmanıza dahi izin vermez. Sadece içlerinden hafif bir hırıltı şeklinde ses çıkardığı zaman, eğer o anı yakalayabilirseniz istediğiniz kadar sevebilirsiniz. Bir de çok hızlı koşar ve evde atlanacak olan her yere atlayabilirler. Dolap üstleri en sevdikleri yerlerdir.

On yedinci yüzyılın sonlarına doğru Avrupa’ya götürülmüşlerdir. Avrupa bu kedileri sevmiş, bir dönem ihmal ettiyse de sonradan hak ettiği değeri vermiştir.  

Yurdumuzda Angora kedisi olarak anılmışlardır. Angora; kedisi, keçisi, tavşanı da bulunan uzun tüylü hayvanlara verilen isimdir. Yurdumuzun zenginliklerinden birisi olan Ankara kedisini korumak için günümüzde bilinçli çalışmalar yapılmaya başlanmıştır. Bunun yanı sıra Ankara kedileri sorunsuz üredikleri için nesli tehdit altında değildir. Bu harika kediler, dileriz her zaman insanların dostu olarak yaşarlar. Günümüzde Van kedileriyle çok karıştırılan Ankara kedileri uzun tüyleri ve sivri yüzüyle Van kedilerinden belirgin bir şekilde ayrılmaktadır.

pomeranian boo fiyatları

Yusuf Ömer TÜRK

Ege Üniversitesi Bilgisayara Mühendisliği bölümünden mezun olduktan sonra yazılım geliştirme ve akıllı telefon teknolojilerini yakından takip etmeye başladım. Yeni çıkan veya çıkacak bir çok teknolojik yeniliği dünya ile aynı zamanda sizlere aktarmaya çalışıyorum. Mail adresim: yoturk@gmail.com

Sizin düşünceniz nedir?

Başa dön tuşu