Gezi Rehberi

Ankara’da Gezilecek En Güzel 15 Yer

Ankara’ya ilk kez gelenler veya burada yaşayıp da Ankara’da gezilecek yerleri bilmeyenler için, gezecek yer bulamıyorum diyenler için en güzel 15 yer.

Ankara’ya ilk kez geleceklerin veya aslında burada yaşayıp da Ankara’da gezilecek yerleri bilmeyenler için, gezecek yer bulamıyorum diyenler için hazırladığımız bu listemizde size Ankara’da gezilip görülecek yerlerden bahsettik. Ama şöyle bir uyarı da verelim. Eğer buraya yeni yerleşmiş iseniz Ankara’da görülmesi gereken yerleri 3 günde gezip bitirmeyin. Yoksa ilerleyen zamanlarda gerçekten Ankara’da gezecek yerler bulmakta zorlanırsınız.

Ankara’da gezilecek yerler listemize geçmeden önce size bu güzel şehir hakkında birazcık bilgi verelim. Burası Türkiye’nin başkenti ve en kalabalık nüfusa sahip ikinci şehirimiz. Peki Ankara’nın neyi meşhurdur? Diye soracak olursanız; Kedisi, keçisi, armudu ve tarihi mekanları ile meşhurdur. Tabii kış aylarında ki o Ankara ayazını da unutmamak gerek. Çok keskin bir soğuğu vardır buranın. Eğer Ankara’da gezilecek yerler listemizden esinlenerek buraya gelirseniz size önerimiz kış aylarını tercih etmeyin ya da sıkı giyinmek en iyisi. Yeterli önbilgiyi verdiğimizi düşünüyorum.

Hadi şimdi gelin Ankara’da gezilip görülmesi gereken yerler nerelerdir hep beraber bakalım.

1- Anıtkabir

Anıtkabir

Böyle bir liste hazırlayıp da Anıtkabir’i birinci sıraya almamak gerçekten tuhaf olurdu. Herkesin hayatında en azından bir kez görmesi gereken ve Ankara’da gezilecek turistik yerlerden biridir Anıtkabir. Her yıl milyonlarca kişi tarafından ziyaret edilen Ankara’nın ünlü yerleri arasındadır.

2- Ankara Kalesi

Ankara Kalesi

Ankara’da gezilecek turistik yerler arasında Ankara’nın sembolü olarak ikinci sırada Ankara Kalesi gelmektedir. Ne zaman inşa edildiği hakkında kesin bir bilgi bulunmamaktadır.

3- Hamamönü

Hamamönü

Ramazanda Ankara’da gezilecek yerler arasında şüphesiz ilk sırada Hamamönü gelmektedir. Büyükşehir Belediyesi tarafından restore edilen bu yer, eski dönem evleri, tarihi mimarisi ile Başkent’e ayrı bir hava katmaktadır. Ayrıca Ankara’da bulunan müzelerden bir tanesi de Hamamönü’nde bulunmaktadır. Mehmet Akif Ersoy Müze Evi, Hafta sonu Ankara’da gezilecek yerler arasında güzel bir alternatiftir.

4- Mogan Gölü

Mogan Gölü

Mogan Gölü, Ankara’da piknik yapılabilecek yerler arasında en güzel yerlerden biridir. Büyük bir alana sahip olan bu yer eşsiz manzarası ile de her zaman Ankara’da düğün fotoğrafı çekilecek yerler arasında en başta gelmektedir.

5- Teleferik

Teleferik

Eğer Ankara’da günübirlik gezilecek yerler arıyorsanız, ilk başta teleferiği tercih etmelisiniz. Keçiören’e giderek binebileceğiniz bu teleferik sayesinde Ankara’nın üzerinde kuşlar gibi gezme şansına sahip olabilirsiniz.

6- Nata Vega AVM Akvaryumu

Nata Vega AVM Akvaryumu

Nata Vega alışveriş merkezinin alt katında bulunan bu akvaryum, Dünya’nın en büyük akvaryumları arasındadır. Binlerce çeşit balığın bulunduğu bu akvaryum, gerçekten Ankara’nın gezilecek en güzel yerleri arasındadır. Özellikle kışın Ankara’da gezilecek kapalı yerler arayanlar içinde güzel bir alternatif olmaktadır.

7- Atakule

Atakule

Atakule, Ankara’da sevgili ile gidilecek yerler arasında ve manzaranın keyfini sürebileceğiniz yerlerden biridir. Yalnız olanların da gitmesinde herhangi bir sakınca yoktur. 🙂

8- Kocatepe Camii

Kocatepe Camii

Ankara’da Kızılay’a çok yakın bir yerde bulunan bu cami, gerçekten Ankara’da gezilecek dini yerler arasında ilk sıradadır. Ankara’ya ayrı bir güzellik katan Kocatepe Camii’nin inşaatına 1967 yılında başlanmış ve tam 20 sene sürerek 1987 yılında bitmiştir.

9- Karagöl

Karagöl

Karagöl, Ankara’da gezilecek romantik yerlerden bir tanesidir. Her mevsim ayrı bir güzelliğe bürünmektedir. Gölün iki tarafı dik yamaçlarla ve çam ağaçları ile kaplıdır. Özellikle Sonbaharda en fazla uğranılan mekanlardan biridir. Ayrıca Ankara’da gezilecek ormanlık yerler arayanların da bulup bulabileceği en güzel yerlerdendir.

10- Güvenpark

Güvenpark

Ankara’da Kızılay’da gezilecek yerler bir liste oluştursak Güven Park şüphesiz bu listede birinci sırada yer alırdı. Şehrin göbeğinde ve kalabalığın tam ortasında bulunan bu park bir çok kişinin buluşma noktasıdır.

11- Altınköy Açık Hava Müzesi

Altınköy Açık Hava Müzesi

Ankara’da gezilecek doğal yerler arasında akla gelen ilk yer Altınköy Açık Hava Müzesidir. Buraya geldiğinizde gerçekten şehirden uzaklaşıp kafa dinlemek için köye geldiğinizi hissedeceksiniz. Üstelik Altınköy Açık Hava müzesi öyle küçük bir yer de değil. Koca bir gününüzü burada rahatlıkla ve sıkılmadan geçirebilirsiniz.

12- 50.Yıl Parkı

50.Yıl Parkı

Ankara’da gezilecek manzaralı yerlerden birisi de 50.Yıl Parkıdır. Park yüksek konumu itibariyle Ankara’yı ayaklarınızın altına alarak size mükemmel bir seyir keyfi sunmaktadır. Ayrıca Türkiye’nin en yüksek bayrak direği de bu parka dikilmiştir. Direğin boyu tam 110 metredir ve direkte 300 metre karelik dev bir bayrak dalgalanmaktadır.

13- Estergon Kalesi

Estergon Kalesi

Macaristan’ın başkenti olan Budapeşte’de bulunan Estergon Kalesi’nin aynısının bir kopyası da Ankara’da bulunmaktadır. Estergon Kalesi hem görüntüsüyle güzellik katmaktadır hem de Ankara’da gezilecek manzaralı yerler arasındadır.

14- Kuğulu Park

Kuğulu Park

Ankara’da Tunalı Hilmi Caddesi üzerinde yer alan bu park sevgiliniz ile gidebileceğiniz, Ankara’nın romantik mekanları arasındadır. Park adından da anlaşıldığı gibi kuğuları ile ünlüdür. Parkın içindeki havuzda bulunan kuğular ve ördekler parka ayrı bir güzellik katmaktadır.

15- Atatürk Orman Çiftliği

Atatürk Orman Çiftliği

Atatürk Orman Çiftiliği, Ankara’da gezilmesi gereken yerlerden ve mutlaka uğranılması gereken yerlerdedir. Atatürk’ün talimatı ile devlet hazinesine bağışlanan bu arazide bir zamanlar hayvanat bahçesi de bulunmaktaydı. Ancak şimdi proje değişikliğinden dolayı hayvanat bahçesi kaldırıldı. Bunun yerine yakında açılması beklenen dünyanın en büyük parkı olacak olan Anka-Park için çalışmalar yapılmaktadır. Buraya uğrarsanız meşhur AOÇ dondurmasından ve kokorecinden yemeden gitmeyin.

Eski halinden pek eser kalmadığı için biz eski fotoğrafını paylaşım dedik.

pomeranian boo fiyatları

Yusuf Ömer TÜRK

Ege Üniversitesi Bilgisayara Mühendisliği bölümünden mezun olduktan sonra yazılım geliştirme ve akıllı telefon teknolojilerini yakından takip etmeye başladım. Yeni çıkan veya çıkacak bir çok teknolojik yeniliği dünya ile aynı zamanda sizlere aktarmaya çalışıyorum. Mail adresim: yoturk@gmail.com

Bir Yorum

  1. Ankara bana göre çok soğuk bir memleket. Neden mi bana göre? E ben Adana’da yaşıyorum, burada doğdum doğalı daha hiç kar yağışı görmedim de ondan :)
    Neyse Adana’ya gelirseniz şırdan ve kebap yemeye gidebiliriz.
    Ankara’da bildiğim kadarıyla Çankaya diye bir yer var. Birde Ankara’daki ilçelerinde sıralasaydınız iyi olurdu, kolay gelsin.

Sizin düşünceniz nedir?

Başa dön tuşu