Gezi RehberiListeler

Ankara Denilince Akla Gelen 7 Şey

1. Anıtkabir

Anıtkabir

Atatürk desek yeterli olacaktır. Yolunuz düşmese de düşürün ve kesinlikle Anitkabiri  ziyarete gidin. Ankara’nın en çok ziyaret edilen yeri olduğunu söylememize gerek yok sanırım.

2. Konuşmalardaki G

Konuşmalardaki G

Ankara’da K harfi pek kullanılmaz, yani nadir. Her ne kadar İstanbul Türkçesiyle konuşmaya çalışsanız da Ankaralıysanız farkında olmadan K harfleri G ye doğru yol alır. Dışarıdan gelenlerde belirli bir süre yaşadıktan sonra K harflerinin G harfine doğru evrildiğini fark edeceklerdir.

3. Taze gevrek simit

Taze gevrek simit

Kuğuluya oturur elinize simidinizi alırsınız. Dayanamaz üçgen peynir ve ayranınızı da alırsınız, afiyet olsun. Ayran sevmeyenler için çay bir diğer tavsiyemizdir.

4. Çankırı Caddesi

Çankırı Caddesi

Çankırı caddesi ismini duyunca pavyon gelir insanın aklına. Pavyon kültürünün en dolu yaşandığı caddedir burası. Ankara’da Sarı Tutku gibi isimleri de bilmemeniz imkansızdır.

5. Ankara Ayazı

Ankara Ayazı

Nem yoktur bunaltmaz ama kışın sabahında işe giderken Ankara ayazı insanın içini dondurur. Pantolona bakarsınız acaba giymedim mi diye kontrol amaçlı. Sıcak yerlerden gelenler donar, soğuk yerden gelenler yanar. Garip bir havası vardır Ankara’nın.

6. Garip semt isimleri

Garip semt isimleri

Mamak vardır merkeze biraz uzak, diğer bir adıyla Keçiören olarak geçen nüfus rekorları kıran semtimiz Şose, genç sevgililerin buluşma noktası Aşağı Eğlence, ismiyle bile insana korku veren Çinçin ve Pursaklar

7. Keçiören Metrosu

Keçiören Metrosu

Yapımı 13 yıla yakın süren metro inşaatı bir zamanlar devlet büyüklerinin bile sözlerine konuk oluyordu. Aşkımız Keçiören metrosu gibi olsun, hiç bitmesin gibi etkileyici cümlelerde de başrol oynamıştır.

8. İlginizi Çekebilecek Diğer İçerikler

Ankara’da görmeniz gereken en iyi 5 yer

Ankara İnsanı ile İlgili Bilmeniz Gerekenler

Ankara’ya Gidince Mutlaka Yemeniz Gereken Yiyecekler

pomeranian boo fiyatları

Sevda Öztürk

1990 Antalya doğumluyum, magazin, sinema haberlerini yakından takip eder, onlar hakkında güncel haberler ve içerikler yayınlıyorum. Sozturk@gmail.com adresinden tarafıma ulaşabilirsiniz.

Sizin düşünceniz nedir?

Başa dön tuşu