SağlıkListeler

Anevrizma Hastalığı Nedir?

Anevrizma hastalığı, genel olarak lokal bir genişleme çeşidi veya bir çıkıntı sebebi ile arter(atardamar) çeperi kısmında ortaya çıkan zafiyet(zayıflık) türü bir rahatsızlıktır.

Anevrizma hastalığı, genel olarak lokal bir genişleme çeşidi veya bir çıkıntı sebebi ile arter(atardamar) çeperi kısmında ortaya çıkan zafiyet(zayıflık) türü bir rahatsızlıktır. Örnek olarak görüntüsü bir araba lastiğinde meydana gelen kabarcık şekline benzemekte olan rahatsızlıktır.

Anevrizma Rahatsızlığı Genel Olarak Vücudun Neresinde Bulunur?

Meydana gelen bu rahatsızlık vücut sisteminin herhangi bir bölgesinde bulunabilir. Genel olarak ise; kasık bölgesi, aort(büyük atardamar) ve dizin arka kısmında veya beynin arkasında yer alan daha büyük ve önem derecesi yüksek damarlar içerisinde fazlaca bulunma ihtimali yüksek olan bir çeşit rahatsızlıktır.

Anevrizma’nın Ortaya Çıkma Nedenleri Nedir?
beyin anevrizması

Anevrizma’nın Ortaya Çıkma Nedenleri Nedir?

Anevrizma‘nın ortaya çıkma nedenlerini 3 madde olarak sıralayabiliriz.
Bunlar;

1- Arteriyoskleroz(damar sertleşmesi), frengi(genellikle cinsel ilişkiyle bulaşan, sağaltım yoluna gidilmezse inme, körlük, delilik gibi sonuçlara yol açan ve soydan soya geçebilen bir hastalık.) veya başka bir enfeksiyon türü sebebi ile bir kan damarının hastalanması gibi.

2-  Damarın adale(kas) çeperinde yer alan ve doğuştan itibaren gelen bir zafiyet(zayıflık) hastalığı.

3- Bir kan damarının herhangi bir olumsuz nedenden dolayı zedelenmeye uğraması.

Anevrizma Rahatsızlığının Neden Olabileceği Tehlikeler Nelerdir?

Anevrizma hastalığı‘nın yer aldığı alandaki damarlar çeperi giderek incelmeye başlar, tedavi uygulanmazsa bir süre sonra zayıflar ve kopmaya meyilli bir hal alır. Ameliyat yolu ile tedaviye gidilmez ise bu incelme belirtisi ile genelde kopma durumu söz konusu olabilir. Damarın bir anda kopması ise çoğu kez sebep olacağı ani kanamadan ötürü bu durum ölümle sonuçlanabilmektedir.

Anevrizma Tedavi Şekli Nasıldır?

Bu rahatsızlıktan kurtulmanın tek etkili tesirli tedavi yöntemi başarılı bir ameliyat uygulamasıdır. Gerçekleştirilen bu ameliyat yöntemi ile anevrizma tamamen alınmakta ve arter(atardamar),in hasta olan bölümünün yerine Dacron veya Teflon’dan elde edilmiş bir arter başarılı bir şekilde eklenmektedir.

Yapılan Ameliyatlar Başarılı Oluyor Mu?

Evet, gerçekleştirilen ameliyatlar son yıllar içerisinde, kan damarları ameliyat çeşitlerinde kaydedilen ilerlemeler ile anevrizma hastalık vakalarının büyük bir kısmı ameliyat yolu ile başarılı bir şekilde tedavi edilebilmektedir.

Göğüs kısmı veya karın bölgesinde yer alan aort(büyük atardamar) anevrizmalar bugünkü ameliyat yöntemleri ile başarılı bir şekilde alınabilmekte ve Alman damar parçalarının yerine yine başarılı bir operasyon ile plastik yapıda olan damar parçaları eklenip nakledilebilmektedir. Sağlıklı günler dileriz.

İlginiz Çekebilir

Murat Dere

Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi İktisat Bölümünü bitirdikten sonra çeşitli alanlarda çalıştıktan sonra kendimi ekonomi ve siyaset konusunda geliştirdim. Bu konularda severek ve tarafsız olarak okuyuculara haberler paylaşmaya çalışıyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu