Faydalı Bilgiler

Anason Çayının Faydaları Nelerdir?

Çok yaygın olarak kullanılan anason çayının faydaları nelerdir, merak ediyor musunuz? O zaman bu yazının devam kısmını incelemelisiniz.

Genellikle Asya Kıtası’nda yetişen bir bitki olan anason, çeşitli aromalar ile tarih öncesinden beri kullanılmaktadır. Bildiğiniz üzere Yunanistan ve Mısır gibi farklı bölgelerde yetişebilmektedir. Bunlara Girit’i de ekleyebiliriz. En başta Mısırlılar tarafından kullanılmış olan anason bitkisi, faydaları ile ön plana çıkıyor. Daha sonraki dönemlerde Avrupa’ya geçmiş ve Roma döneminde kullanılmaya başlanmıştır. Tarihler ilerledikçe kullanımı yaygınlaşmıştır. Ayrıca alkol yapımında da kullanılmaktadır. Bunun yanında parfümlere de eklenebilmektedir. Bunun nedeni güzel koku vermesi içindir. Ek olarak et yemeklerine eklenebildiği gibi, sabun yapımında da kullanılabilmektedir. Peki ama bu kadar yaygın bir kullanım alanı bulunan anason çayının faydaları nelerdir, merak ediyor musunuz? O zaman bu yazının devam kısmını incelemelisiniz.

Anason Çayının Yararları Nelerdir?

Hepinizin bildiği gibi anason, genellikle alkoller ile anılır ancak yukarıda da aktardığımız gibi pek çok farklı alanda kullanılabilmektedir. Asya Kıtası’nda genel olarak yetişmektedir. Eğer siz de anason çayının yararları hakkında bilgi edinmek istiyorsanız, hemen şimdi yazının devam kısmını inceleyebilirsiniz.

  • Boğaz ağrılarını hafifleten ve geçiren anason çayı, bu yönüyle genellikle soğuk algınlıklarında çok işe yaramaktadır.
  • Son derece başarılı bir şekilde balgamı sökebilmektedir. Kış aylarında grip ve benzeri sorunlar ile oluşan balgam da artık bundan sonra anason çayı ile giderilebilecektir.
  • Anason çayı neye iyi gelir sorusunun cevaplarından biri de hazımsızlığa iyi gelmesidir. Sindirim sistemine yardımcı olur ve hazımsızlığı giderir. Bağırsakları rahatlatır ve kabızlığı da geçirir.
  • En farklı özelliklerinden biri de hıçkırığa iyi gelmesidir. Anason çayı hıçkırığı geçirebilmektedir.
  • Sinüzite iyi gelmesiyle de bilinir. Bunu güçlü kokusu ile yapmayı başarır. Bu da sinüslerin rahatlamasına ve daha rahat bir nefes alınmasına olanak tanır.
  • Soğuk algınlığı sorununun çok daha çabuk geçmesini sağlar. Beraberinde görülen etkileri de azaltır.
  • Şişkinliği azaltması ile de bilinmektedir. Bunun yanında kolik tedavisinde önemli bir rol oynamaktadır.
  • Akciğerleri rahatlattığı bilinmektedir. Bu yönüyle de hayatımızda ne kadar değerli ve önemli bir yerinin bulunduğunu göstermektedir.

Anason Çayı Nasıl Hazırlanır?

Anason Çayı Nasıl Hazırlanır?

Yukarıda anason çayının faydaları nelerdir sorusuna pek çok farklı cevap verdik. Peki şimdi siz de anason çayı nasıl hazırlanır diye merak mı ediyorsunuz? O zaman en başta belirtmeliyiz ki bu çayı kesinlikle uzmana danışmadan kullanmamalısınız. Burada anlattıklarımız sadece bilgilendirme amacı taşımaktadır. Bu nedenle alerjiniz ya da kullanımına etki edecek bilmediğiniz bir rahatsızlığınız olabilir. Doğal olarak uzmana danıştıktan sonra kullanmalısınız. Anason çayını, anason bitkisinin kurumuş ya da taze olan yapraklarından ve tohumundan hazırlamak mümkündür.

Öncelikli olarak kurutulmuş ya da taze olarak hazırlayacağınıza karar vermelisiniz. Eğer taze yapraklardan yapmak istiyorsanız, 3 çay kaşığı kadar taze yaprak ya da 1 çay kaşığı kadar kuru yaprak yeterli olacaktır. Önceden bir miktar su kaynatın ve içerisine bunlardan birini ekleyin. Ardından ateşi söndürün ve 10 dakikada kadar demlemeye bırakın. Buna ek olarak siz çayı kuru tohumlarından yapmak istiyorsanız, işte o zaman 1 çay kaşığı kadar kuru tohumları havan yardımı ile çok iyi bir şekilde ezmelisiniz. Daha sonra kaynamış suya atmalı ve 10 dakika kadar demlenmesi beklenmelidir. Yatmadan hemen önce tüketmeniz tavsiyeler arasında bulunmaktadır.

pomeranian boo fiyatları

Serap Yılmaz

2010 yılında haber sitelerinde editörlük kariyerine başladım ve zamanla yolum Lafmacun.Net ile kesişti. Magazin ve ünlüleri yakından takip eden yazar, Türkiye ve dünya gündeminde yaşanan magazinsel olayları Lafmacun.net okurlarına aktarıyor. Bana ulaşmak için: Syilmaz@lafmacun.net adresine mail atabilirsiniz.

Sizin düşünceniz nedir?

Başa dön tuşu