Faydalı BilgilerSağlık

Anason Çayının Yararları Nelerdir?

Anason 4000 yıldır kullanılan yaygın bitkilerden biridir. Anason çayı ise en çok kullanılan yöntemlerden birisi. Anason çayının faydalarını yazımızda anlatıyoruz.

Anason çayının faydaları ile ilgili yazımızda önce Anasonu anlatalım. En çok Mısır, Asya, Kuzey Afrika, Yunanistan ve Girit’te yetiştirilen bir bitkidir. Bir yıllık, otsu bir bitki olan anason bitkisi, ılıman iklimin yaşandığı her yerde yetişmektedir. Ülkemizde en çok Akdeniz’de ve Ege’de kıyı kesimlerde yetiştirilmektedir.

Anason bitkisinin 4000 yıllık bir geçmişi vardır. Mısır’da firavun yazmalarında bir bağırsak hastalığı olan kolit hastalığının tedavisinde kullanıldığı, mide ekşimesine ve mide bulantısına iyi geldiği rapor edilmiştir.

Anason, tarihte Mısır’da ve Roma’da yemeklere aroma vermesi için kullanılmıştır. Ayrıca Romalılar anasonu, kimyon ve dereotu ile birlikte kek yapımında kullanmışlar, verilen büyük şölenlerde ve evlilik törenlerinde yemekten sonra sindirime yardımcı olması için tüketmişlerdir.

Antik Yunan’da ağrı kesici ve nefes açıcı olarak kullanılmıştır. Orta Çağ’da kullanımı yaygınlaşan bu bitki, daha sonraları alkollü içki yapımında kullanılmıştır. Yunanistan’ın ünlü içkisi Uzo ve bizim milli içkimiz olan Rakı, Anason tohumlarından üretilmektedir. Anason, kozmetik ürünlerinde, sabunlarda ve parfüm yapımında da kullanılmaktadır. Anason bitkisinin çiçekleri, salatalarda ve meyve salatalarında lezzet vermesi için kullanılır.

Anason Bitkisinin Tıbbi Kullanımı

Anason Bitkisinin Tıbbi Kullanımı

Anason bitkisinden tıbbi olarak faydalanmak için kurutulmuş tohumları, kaynamış suda 5 dakika demlenerek tüketilir. Anason çayının sağlığa birçok faydası vardır. Birçok hastalığın tedavisinde kullanılmaktadır. Sindirim problemlerinde, gaz sancılarını gidermede ve iştah arttırıcı olarak kullanılan bu çay, aynı zamanda balgam ve idrar söktürücüdür.

Anason çayını hazırlarken kullanılan doz miktarı dikkatlice ayarlanmalıdır. Fazlası zehirli olabilen bu çay, sağlık amacıyla kullanılacaksa uzman kontrolünde kullanılması tavsiye edilmektedir.

Anason çayında, A vitamini, B1, B2, B3, B6 ve C vitamini gibi birçok temel vitamin bulunur. Ayrıca anason çayı, kalsiyum, demir, fosfor, magnezyum, potasyum gibi birçok mineral açısından oldukça zengindir.

Anason çayı kadınlarda hamilelik sonrasında, anne sütünü arttırmak için kullanılır. Menstrual krampları ve regl dönemlerinde yaşanan sıkıntıları hafifletir. Strese ve uykusuzluk problemlerine iyi gelir. Depresyon ve anksiyete hastalıklarının semptomlarını giderir.

Anason Çayının Tıbbi Faydaları

Anason Çayının Tıbbi Faydaları

 • Bağırsak ve gaz problemlerini giderir.
 • Farenjit hastalığına iyi gelir.
 • Boğaz ağrılarını giderir.
 • Uykusuzluk problemlerini giderir.
 • Öksürüğü giderir.
 • Sinüzit hastalığının belirtilerini hafifletir.
 • Akciğerleri temizler.
 • Balgam söktürür.
 • Anne sütünü arttırır.
 • Bronşite iyi gelir.
 • Soğuk algınlığının tedavisini hızlandırır.
 • Böbrekteki taşları küçültür.
 • Adet ağrılarını giderir.
 • Cinsel isteği arttırır.
 • Diş hastalıklarını iyileştirir.

Sindirim problemlerini giderir.

Özellikle çocuklarda gaz sorunlarını gidermek için kullanılır. Mide ağrılarını geçirir, bağırsaktaki spazmları ve krampları giderir. Kolit hastalığının tedavisine yardımcı olur. Sindirim sistemini güçlendirir, hazımsızlığa iyi gelir. Mide bulantısını geçirir ve mideyi rahatlatır. Karaciğeri toksinlerden arındırır.

Kalp sağlığını korur.

Kan basıncını dengeler ve kalp ritmini düzenler. Ayrıca kırmızı kan hücrelerinin üretilmesine yardımcı olur.

Sinir sistemini güçlendirir.

Anason çayının faydalarından biri de sinirleri güçlendirmesidir. Anason çayı, sinirleri yatıştırır, sara ve histeri krizlerini hafifletir. Depresyon ve stres gibi psikolojik hastalıkların tedavisine yardımcı olur. Çocukların uykusuzluk problemlerinde etkili bir yardımcıdır.

Vücuttaki iltihabı giderir.

Antiseptik özellikler içeren anason çayı, vücuttaki enfeksiyonları yok eder. İltihaplı eklem ve romatizma ağrılarını giderir.

Solunum yollarını temizler.

Solunum yolu hastalıklarının tedavisinde kullanılan anason çayı, astım ve nefes darlığı gibi rahatsızlıkların iyileştirilmesine yardımcı olur. Güçlü bir balgam söktürücü olduğu için astım hastalığının tedavisine yardımcı olur. Düzenli olarak her gün kullanılırsa astım hastalığının semptomlarını hafifletir.

Diş hastalıklarını tedavi eder.

Anason çayı ile düzenli olarak gargara yapılırsa ağızdaki zararlı bakterileri yok eder ve ağız kokusunu giderir. Diş eti iltihabını tedavi eder.

Kataraktı tedavi eder.

Katarakt tedavisi için kullanılacaksa her sabah ve her akşam günde 7 gram tohumlarından çayı demlenip içilmelidir.

Saç bitlerini yok eder.

Bit, böcek ve sinek gibi haşereleri yok eder. Anason çayı hazırlanarak tüm saç ve saç dipleri bu çayla yıkanır ve durulamadan saçlar havluya sarılıp bir gece bekletilirse saç ve saç kökleri bitlerden temizlenir. Aynı zamanda anason çayının bulunduğu ortama sinek veya böceklerin yaklaşmasını önler.

Anason Çayının Diğer Faydaları

 • Anason çayı, yüzdeki gözenekleri küçültür ve sıkılaştırır.
 • Günde düzenli olarak içilirse akne problemini giderir. Anason çayı aknelere doğrudan sürülürse, tedaviyi hızlandırır.
 • Anason çayı Kilo vermeye yardımcı olur.
 • Çocuklarda ve Bebeklerde Anason Çayı Kullanımı
 • Bebekler ve çocuklarda oluşan ağrılı gaz probleminde anason çayı çok etkilidir. 6 yaş ve üzeri bebeklerde 2-3 damla anason çayı içirilerek gaz sancılarının tedavisine yardımcı olur. 1 yaşından büyük bebeklere 0,5 ml anason çayı verilebilir.
 • Anason çayının uyuşukluğa ve uyku haline sebep olduğu için fazla tüketilmemesi gerekir. Anason çayını hamileler tüketmemelidir.

Anason Çayının Hazırlanması

Anason Çayının Hazırlanması

Anason çayı, anason bitkisinin yapraklarından veya tohumlarından hazırlanır.

Anason çayını bitkinin yapraklarından hazırlamak için; kurutulmuş 1 çay kaşığı anason yaprağı veya 3 çay kaşığı taze anason yaprağı, kaynamış bir bardak suyun içinde 1-2 dakika demlendikten sonra tüketilir.

Anason çayı, bitkinin tohumlarından hazırlanacaksa; bir çay kaşığı anason tohumları, havanda iyice ezilir. Kaynamış bir bardak suyun içinde 5 dakika demlenir. Demlendikten sonra yudum yudum içilir. İçine lezzet vermesi için limon dilimleri veya tarçın kabuğu eklenir.

pomeranian boo fiyatları

Sevda Öztürk

1990 Antalya doğumluyum, magazin, sinema haberlerini yakından takip eder, onlar hakkında güncel haberler ve içerikler yayınlıyorum. Sozturk@gmail.com adresinden tarafıma ulaşabilirsiniz.

Sizin düşünceniz nedir?

Başa dön tuşu