Gezi RehberiListeler

Amerika’da Bulunan Doğa Harikası 7 Milli Park

Dünya’nın en fazla milli parka sahip olan ülkesi olan ABD’de görmeniz gereken birbirinden güzel 7 milli parkı sizin için sıraladık.

ABD gelişmiş ekonomisi, teknolojisi, askeri gücü ve yüksek yaşam kalitesi ile ön plana çıkmaktadır. Fakat doğal güzellikleri hakkında ne kadar şey biliyoruz. Amerika’da sayısız şelale, kanyon, epidemik bitki ve hayvan türleri mevcuttur. Yaşam koşulları açısından oldukça elverişli olan bu geniş topraklara her yıl milyonlarca turist ziyaret için akın etmektedir.

Ormanları, parkları, plajları doğal güzellikleri korumak için çıkartılan kanunlar ile bu doğal güzellikler muhafaza edilmektedir. Dünya’nın en fazla milli parka sahip olan ülkesi olan ABD’de görmeniz gereken birbirinden güzel 7 milli parkı sizin için sıraladık.

1- Yosemite Ulusal Parkı

Kaliforniya eyaletinde bulunan Yosemite Milli Parkı, Sekoya ağaçları vahşi yaşamı, tırmanmaya elverişli ve aynı zamanda en zorlu dağları ve çağlayanları ile adeta bir cenneti andırıyor. Her yıl dünyanın dört bir yanından gelen milyonlarca turistin en uğrak noktası haline gelen bu milli park aynı zamanda kendini kanıtlamak isteyen dağcılar içinde bir fırsat niteliğinde.

Yosemite Ulusal Parkı
Yosemite Ulusal Parkı

2- Yellowstone Ulusal Parkı

Idaho, Wyoming ve Montana eyaletlerinin sınırları içinde bulunan Yellowstone Ulusal Parkı ABD’nin ve Dünya’nın ilk milli parkı olarak göze çarpıyor. Dünya’nın tecillenmiş en eski milli parkında öne çıkan en önemli özellik ise gayzerler. Öyleki Dünyanın sıcak su kaynaklarının yarısından fazlası Yellowstone Ulusal Parkında bulunmaktadır. 10.000 üzerinde gayzer bulunan Yellowstone vahşi yaşama sahip uzun yıllar korunmuş bir bölgedir.

Yellowstone Ulusal Parkı
Yellowstone Ulusal Parkı

3- Rock Dağı Ulusal Parkı

Colorado eyaletinde bulunan bu milli park 3.435 metre yüksekliğindeki zirvesi ile nefes kesmektedir. Özellikle Bear Gölü bu milli parkta mutlaka görülmesi gerekilen yerlerin başında gelir. Her mevsim ayrı bir güzelliği bulunan göl çevresinde doğal yaşam korunmuş bir biçimdedir.

Rock Dağı Ulusal Parkı
Rock Dağı Ulusal Parkı

4- Büyük Kanyon Ulusal Parkı

Dünyanın en uzun ve geniş kanyonuna ev sahipliği yapan ulusal park Arizona eyaleti sınırları içinde yer alır. 2 Milyar yıl öncesinde neler yaşandığı ile ilgili en detaylı bilgiler kanyon kesiklerinde yapılan araştırmalar sayesinde elde edildi. Nefes kesici bir görünüme sahip olan Büyük Kanyon Dünya’da eşi benzeri olmayan bir konumdadır.

Büyük Kanyon Ulusal Parkı

5- Arches Ulusal Parkı

Utah’da bulunan Arches Ulusal Parkı kaya formasyonları ile ön plana çıkan bir milli parktır. Kumdan sütunlar ve kemerlerin bulunduğu milli park korunma altına alınarak bir nebze de olsa yok olma tehlikesinden arındırılmıştır.

Arches Ulusal Parkı
Arches Ulusal Parkı

6- Zion Ulusal Parkı

Utah eyaletinde bulunan Zion Ulusal Parkı Subway Vadisi, Zion Narrows Yürüyüş Patikası, Gözlem Noktası, Hidden Canyon gibi gezilmesi gerekilen bir çok doğal güzelliğe sahiptir.

Zion Ulusal Parkı
Zion Ulusal Parkı

7- Acadia Ulusal Parkı

Maine eyaletinde bulunan Acadia Ulusal Parkı dağlar, sahiller ve gölleri barındıran bir coğrafya içindedir. Cadillac Dağı, Thunder Hole, Sand Beach, Eagle Gölü görülmeye değer yerlerden sadece birkaçıdır.

Acadia Ulusal Parkı
Acadia Ulusal Parkı

pomeranian boo fiyatları

Murat Dere

Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi İktisat Bölümünü bitirdikten sonra çeşitli alanlarda çalıştıktan sonra kendimi ekonomi ve siyaset konusunda geliştirdim. Bu konularda severek ve tarafsız olarak okuyuculara haberler paylaşmaya çalışıyorum. Tarafıma ulaşmak isterseniz Mdere@lafmacun.net mail adresine iletilerinizi yollayabilirsiniz.

Sizin düşünceniz nedir?

Başa dön tuşu