Teknoloji

AMD’nin RDNA 2 Exynos GPU’su, mevcut Mali GPU’dan %30 daha hızlı

AMD tarafından geliştirilen RDNA 2 Exynos GPU modeli hali hazırdaki Mali GPU'ya oranla %30 daha hızlı çalıştığı ortaya çıktı.

Kore kaynaklı raporda yer alan erken test sonuçlarına bakıldığında AMD tarafından geliştirilen ve Samsung’un bir sonraki piyasaya süreceği Exynos yonga seti için kullanacağı özel RDNA 2 grafik işlemcisi, Samsung S21 Ultra modelinde kullanılan Mali-G78’den %30 a kadar daha iyi performans gösterdiği ortaya çıktı.

Şuanda kullanılan Mali-G78 eski versiyon olsa da yeni versiyonu olacak olan Mali-G710 modelinin %20 daha iyi performans sunacağı hesaba katıldığında yine %10 farkla daha iyi bir performans sunması bekleniyor.

Fakat bu iyi haberlere rağmen aynı raporda AMD tarafından geliştirilen yeni grafik işlemcisinin bir kısma problemi yaşadığı belirtiliyor. Bu problem yüzünden çalışma saat hızını uzun süre istikrarlı devam ettiremiyor ve yapılan ikinci testte %20 performans kaybı, üçüncü testte ise %30 performans kaybının olduğu belirtiliyor.

rDNA 2 mimarisi

Computex etkinliğinde, AMD CEO’su yapığı açıklamada yeni gelecek Exynos yonga seti olan rDNA 2 mimarisini kullanacağını, ışın izleme ve değişken oranlı gölgelendirmesini destekleyeceğini belirtti.

Bu yonga setinin akıllı telefonlardan dizüstü bilgisayarlara kadar her şeye güç verebilecek Exynos 2200 olması bekleniyor

Kaynak

pomeranian boo fiyatları

Serap Yılmaz

2010 yılında haber sitelerinde editörlük kariyerine başladım ve zamanla yolum Lafmacun.Net ile kesişti. Magazin ve ünlüleri yakından takip eden yazar, Türkiye ve dünya gündeminde yaşanan magazinsel olayları Lafmacun.net okurlarına aktarıyor. Bana ulaşmak için: Syilmaz@lafmacun.net adresine mail atabilirsiniz.

Bir Yorum

  1. 7 yıldır intel kullanıyordum. Amd alayım dedim ve ryzen5 3500u işlemcili, 8gb remli 512 ssd li laptop aldım. Almaz olaydım… Amd pişmanlıktır. 7sene önce aldığım i7 laptop daha hızlı ve stabil idi. Neyse para biriktirmeye devam :)

Sizin düşünceniz nedir?

Başa dön tuşu