HaberlerListeler

Amazon Artık Türkçe ve Bedava Kargo Dönemi Başladı

Özellikle ucuz elektronik ve black friday alışverişi deyince aklımıza gelen ilk site şüphesiz Amazon.com olur. Fakat bazı ürünleri ülkemize göndermediklerinden ve bazende kargo fiyatlarının çok yüksek olmasından dolayı her zaman istediğimiz alışverişi yapamıyorduk. Bunun zamanla farkına varan ve Türk insanındaki potansiyeli gören Amazon yine kendine ait olan Amazon.de üzerinden Türkiye’ye satışa izin vermiştir. Artık Amazondan Türkçe alışveriş yapabilecek ve 49 euronun üzerindeki ürünler için kargo parası ödemeyeceğiz. 

Amazonda işe başlayan Özce ÖZCAN’ın Türkiye Pazarlama Yöneticisi olarak görev verilmesinin ardından bir ay gibi kıra bir süre sonra Türkçe yayına geçilmiş ve Türkiye’ye kargo gönderimine başlanmıştır. Fiyatlar ve kargo ücreti şimdilik euro olarak yansıtılmaktadır. 

Ülkemizde bir çok alışveriş sitesi var neden Amazon.de den alışveriş yapalım derseniz oradaki fiyatları araştırmanızı tavsiye ederim. Yurt dışı sitelere göre bir avantajı ise gümrük limitini aşan ürünlerde gümrükleme işlemlerini kendileri yapıyorlar. Sizden alışveriş sırasında gümrük ücreti + kargo ücretini alıyorlar, gümrükteki bütün işlemler tamamlandıktan sonra eğer ödediğiniz tutardan az çıkarsa farkı size geri iade ediyorlar. Yabancı sitelerin çoğunda böyle bir hizmeti bulmak zordur. Ayrıca kargonuz gecikirse bile size iade ödeme işlemi gerçekleştirebiliyorlar. 

Aldığınız ürünlerin elinize ulaşması lokasyonu ülkemizde olan bir internet sitesinden aldığınız üründen geç olmayacaktır. Normal teslimle aldığınız bir ürün 1 hafta içerisinde teslim edilmektedir tabi bu satıcıya göre değişiklik gösterebilir. Benim amazondan aldığım kulaklık Türkiye’ye 3 güne geldi istanbulda eve gelmesi 4 gün sürdü. :) Tabi bu bizim kargo firmalarının gevşek çalışmasından kaynaklanmaktadır.

Özge ÖZCAN

Özge ÖZCAN

Amazon Türkiye Pazarlama Yöneticisi

Amazon.Com.Tr Ne zaman açılır?

Amazon.de’nin Türkçe olmasının ardından akıllara gelen ilk soru bu olsa gerek. Ne zaman Türkiye’de site açacaklar. Bunun için net bir şey söylemek mümkün değil fakat şuanda domaine girince direk Amazon.de adresine yönlendirildiğini göreceksiniz. 

Türkiye’ye satış çok olursa ve artık bundan devlet vergide kar edememeye başlarsa artık sizde Türkiye ofisinizi açın buradan satış yapın diyebilir ki örnekleri de vardır. Açıkçası Türkiye’de ofislerinin olması veya depolarının olmasını istemem çünkü Türkiye şartlarında iç piyasaya girince vergiler otomatik eklendiği için fiyatlar diğer bilindik yerler ve sitelerden aşağı olmayacaktır ve yine biz yurt dışından alışveriş yapmaya yönleneceğiz.

Amazon.de için %100 Türkçe diyemeyiz bazı sayfalara girince Almanca görmeniz münkün ancak en kısa sürede bütün sayfaları Türkçe yapacaklarına eminim. 

Önemli detaylardan birisi ise telefonla Türkçe destek alamasanız da destek sayfalarından Türkçe destek alabilirsiniz.  Amazonun asıl kıymetini efsane amazon indirimlerinin yaşandığı Kara cuma, cadılar bayramı ve yıl başı gibi özel günlerde anlayacaksınız.

pomeranian boo fiyatları

Sizin düşünceniz nedir?

Başa dön tuşu