Faydalı BilgilerListeler

Alternatif tedavi yöntemleri

Günümüzde Amerika ve gelişmiş ülkelerde alternatif tıpa harcanan para neredeyse modern tıpa harcanan parayla eşdeğer hale gelmiştir.

Bunun elbette çok değişik sebepleri vardır. Biz küçük bir kısmını özetleyerek incelemeye gayret edeceğiz. Modern tıp zaten alternatif tıptan çıkmıştır. Geçmişte atalarımızın o günkü şartlarda olumsuzluklarda kullandıkları tek çareydi.İnsanoğlu sürekli sağlıklı ve uzun yaşamanın yollarını aramıştır. Bu konuda da sürekli tabiatın bize bahşetmiş olduğu nimetleri kullanmıştır. Tabiat anada her türlü derdin şifası olduğunu belkide ilk çağlarda öğrendik. Sürekli de o öğrendiğimiz bilgileri geliştirdi atalarımız. Günümüz ilaç sanayinin temelleri daha o dönemlerde yüzyıllarca yıl önce atıldı.

İlgili Makaleler

Alternatif tıp elbette sadece bitkisel ilaçlardan ibaret değil. Alternatif tıp denilince hepimizin aklına ilk önce bitkisel tedavi yöntemleri gelir. Sadece ondan ibaret zannederiz alternatif tıbbı. Alternatif tıp çok değişik dallarda ihtiva edilir.  Bunlardan biriside Çinde doğmuş olan akapunkturdur. Akapunkturun Çinde hala çok geçerliliği vardır.  Üniversitelerde kürsüsü ve dersleri vardır.Devlet tarafından da kabul edilir ve desteklenir. Akapunkturun çok değişik alanlarda kullanılmaktadır. Çinde akapunkturla kansız ameliyatların yapıldığı da gerçektir.

Bir başka değişik alternatif tıp ise su ile yapılan tedavidir. Su ile yapılan tedaviler Osmanlı döneminde çok fazla kullanılmıştır. Osmanlı döneminde hamamların çok rağbet görme sebeplerinden birisidir su ile tedavi. Osmanlı döneminde çok yaygınlaşmıştır termal tedavi. Günümüzde çok ihmal ettiğimiz unutulmaya yüz tutan bu alternatif tıp diyebileceğimiz su ile tedavi yeniden canlanmaya başlamıştır. Hamamların dinlenme yerlerinde ortada bir şadırvan vardır. Yavaş yavaş yukarıdan aşağıya su akar o şadırvanlardan. Aşağıya dökülürken o suyun çıkardığı ses insanın ruhunu dinlendirdiği gibi insana dinginlik verir, huzur verir. Osmanlının sanatoryumda çok kullandığı bir yöntemdir su sesi. Zaten Osmanlı gittiği her yere Türk hamamı kültürünü götürmüştür. Günümüzde suyun önemini yeni yeni fark etmeye başladı batı dünyası da. Dünyanın her tarafında son yıllarda spa merkezleri açılmaya başladı. Modern tıptan umudunu kesen veyahut alternatif tedaviyi önemseyen kişilerin çok fazla rağbet ettiği bir dev sektör haline geldi. Ülkemizde de bu konuda açılan spa merkezlerinin sayısı oldukça artmaya başladı.Bursa, afyon, Kütahya, Yalova bu sağlık merkezlerinin tercih ettiği illerin başında gelmektedir.

pomeranian boo fiyatları

Murat Dere

Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi İktisat Bölümünü bitirdikten sonra çeşitli alanlarda çalıştıktan sonra kendimi ekonomi ve siyaset konusunda geliştirdim. Bu konularda severek ve tarafsız olarak okuyuculara haberler paylaşmaya çalışıyorum. Tarafıma ulaşmak isterseniz Mdere@lafmacun.net mail adresine iletilerinizi yollayabilirsiniz.

Sizin düşünceniz nedir?

Başa dön tuşu