Faydalı BilgilerListeler

Alkali Suyun Faydaları Nelerdir? Herhangi Bir Yan Etkisi Var mı? Detaylı Bilgiler

Alkali suyun faydaları nelerdir? Hangi sağlık sorunlara iyi gelir? Ne işe yarar? Alkali su ne anlama gelmektedir?

Alkali su son yıllarda özellikle sağlığıyla yakından ilgilenen kimselerden profesyonel sporculara kadar herkes tarafından ilgi duyulan popüler bir konudur. Belki sizler de bu konuda sağlık açısından faydalı ya da sakıncalı olabileceği konusunda çeşitli iddialar duymuş olabilirsiniz. Bunların çoğu genellikle yaşlanma sürecini yavaşlattığından vücudunuzun pH seviyesini düzenlediği ve kanser gibi kronik hastalıkların önlenmesi yönünde olabilir.

Peki gerçekten alkali su faydalı mı yoksa bunların hepsi bir kandırmaca mı? Çok kritik olan bu 2 sorunun cevabını yazımızın devamında kesin olarak anlayabileceksiniz. Öncelikle alkali suyun ne anlama geldiğine yakından bakalım.

Alkali su ne demektir?

Alkali su ne demektir?

Alkali su bilinen normal sudan daha yüksek pH seviyesine ve negatif oksidasyon azaltma (tıpkı bir antioksidan gibi) potansiyeline sahip bir su türüdür. pH, Power of Hidrogen kelimelerinin baş harflerinin kullanılması ile elde edilen bir kısaltma olup hidrojenin gücü anlamına gelmektedir. Hidrojen iyonun fazla olması asiditenin bir göstergesidir.

Alkali suda ise bunun tam tersi bir durum söz konusudur. Yani daha az hidrojen iyonlarının bulunması, suyun daha fazla alkali veya bazik durumda olmasına yol açarak daha fazla oksijen barındırdığı anlamına gelir. Günümüzde alkali bir durumda ise yaşanabilecek bilinen herhangi bir hastalık bulunmamaktadır.
Alkali su, normal musluk suyuna göre daha yüksek bir pH seviyesine sahip olduğu için daha faydalı olduğunu söyleyebiliriz.

Musluk suyunun pH sı genellikle 7 ya da daha düşük iken alkali su 8 ya da 9 civarındadır. Alkali suyun sadece pH seviyesinin yüksek olması sağlık açısından önemli değildir, bunun yanı sıra alkali su vücudun ihtiyacı olan kalsiyum, potasyum, sodyum ve magnezyum gibi önemli mineralleri de içermektedir.

Unutulmaması gerekir ki, bu dört mineral vücudun sağlıklı ve düzgün bir şekilde tutulması için birlikte görev yapan tampon asitlerdir.

Kısaca değinecek olursak, kalsiyum kemikleri güçlendirir ve sağlıklı bir dolaşımın gerçekleşmesini destekler.

Magnezyum, yiyeceklerimizin enerjiye dönüştürülmesine yardımcı olur ve kas, sinir, kalp ve böbrek gibi hayati organların fonksiyonlarını korumak için görev yapar.

Sodyum ise kan basıncını kontrol eder, vücuttaki sıvı dengesini sağlar ve kas hareketliliğini kontrol eder.

Potasyum da aynen diğer mineraller gibi kalpte çok önemli olan kas gevşemesini ve kasılmasını sağlar ve ayrıca sindirimi destekler ve atık sıvının uzaklaştırılmasına yardımcı olur.

İnsan vücudu doğal olarak vücudu alkali bir şekilde tutmaya odaklanır ve bunun için çalışarak gerektiğinde vücuttaki depolanmış minerallerden yardım alır.

Alkali suyun faydaları nelerdir?

Alkali suyun faydaları nelerdir? Alkali su neye iyi gelir?  Gerçekten işe yarıyor mu? Evde kendiniz yapabilir misiniz?

Alkali suyun faydaları biraz tartışmalı olsa da birçok sağlık uzmanı, kullanıcılar ve satıcılar tarafından sağlığı desteklemek için kullanılabileceği bildirilmektedir.

Bununla birlikte 2012 yılında yapılan bazı çalışmalar musluk suyuna göre kullanılan alkali suyun asit reflüsü meydana getiren enzim olan pepsini etkisiz hale getirerek bu hastalığa sahip olan kimselere yardımcı olabileceği gösterilmiştir. Başka bir çalışmada ise yüksek tansiyon, diyabet ve yüksek kolesterolü olan kişiler için de yararlı olabileceği ileri sürülmüştür. 100 kişiyi kapsayan başka bir çalışmada ise kullanılan alkali suyun, kan viskozitesinde düşüş gerçekleştirdiği yani alkali su içilmesi durumunda kanın daha verimli akması sağlandığı belirtilmiştir, bu ise dolaylı olarak vücudun daha fazla oksijen ile beslenebileceği anlamına gelir.

Başta da değindiğimiz gibi kanıtlanmış bilimsel araştırmaların sınırlı olmasına rağmen, kanıtlanmamış çerçevede Alkali suyun birçok faydası olduğu belirtilmiştir. Bunlar arasında:

 • Yaşlanma karşıtı özelliğe sahip olduğu
 • Kolon temizleme özelliği
 • Bağışıklık sistemini desteklediği
 • Vücuda yeterli hidrasyon sağladığı
 • Detoksifiye edici özelliği sayesinde cilt sağlığını desteklediği
 • Kilo verme
 • Kansere karşı daha dirençli olma gibi özellikleri sayılabilir.

Nasıl hazırlanır?

Alkali suyu kendi evinizde yapabilmeniz mümkündür. Bir litreye suya bir çay kaşığı karbonat kayıp iyice karıştırmanız alkali su elde etmenize yardımcı olabilir. Tabi ki bunun bir dağ suyu yada doğal mineralli su kadar orijinal bir ürün olmayacağını da belirtmemiz gerekir. Başka bir hazırlama yöntemi ise deniz tuzu ve limon iledir. 2 litre su için bir limon ve 1 çay kaşığı deniz tuzu katılmak suretiyle hazırlanabilnektedir.

Genel olarak alkali suyun faydalarını beş başlık altında toplayabiliriz.

Alkali su kan dolaşımını iyileştirir

Bazı araştırmalar alkali suyun kan dolaşımını iyileştirerek kanın vücudunuzdan daha kolay akmasını sağladığını ve  bu sayede dokuların ve hücrelere ulasan oksijen ve diğer önemli besinlerin artırılabileceğini göstermektedir. Alkali su viskoziteyi veya kanın yoğunluğunu azaltarak kan dolaşımının daha verimli bir şekilde sağlanmasına yardımcı olur.

Asit reflü şikayetlerini düşürür

Asit reflü bilindiği üzere önemli bir sindirim sistemi şikayetidir ve aynı zamanda gastroözefageal reflü olarak da isimlendirilir. Asit reflü rahatsızlığında mide içeriği geriye doğru hareket ederek yemek borusuna kaçar ve burada geğirme, şişkinlik, yanma, ağza  ve bulantı gibi önemli şikayetleri neden olur. Midedeki proteinleri parçalamaktan sorumlu olan pepsin enzimi asit reflünün oluşmasında anahtar rol oynar ve belirtileri tetikleyebilir.

New York Enstitüsü’nden yapılan bir laboratuvar çalışmasında, pH sı 8.8 olan Alkali su içen hastalarda normal su içenlere göre potansiyel olarak terapotik yararlar sağlandığı gösterilmiştir. Bu konudaki önemli bir ayrıntı alkali su tüketmenin asit reflü hastalığının kökten çözmediği sadece belirtilerini hafiflettiğidir.

Hidrasyonu artırır

Vücudun yeterince sulu kalması, genel sağlık ve sağlıklı yaşam için son derece önemlidir. Yeterli su almanız vücut ısısını düzenler, besin maddelerinin taşınmasına ve vücudunuzdan atık maddelerden uzaklaştırılmasına yardımcı olur. Bilhassa 2 hafta boyunca alkali su içilmesi sadece kanda ve idrardaki alkaliniti artırma ile kalmayıp aynı zamanda düzenli su içenlere göre daha fazla hidrasyon sağladığı tespit edilmiştir.

Kan şekerini düzenler

Yüksek kan şekerinin devam etmesi sağlık için önemli bir risk oluşturur. Artan susuzluk, baş ağrıları, yorgunluk, görme bozuklukları ve sinir hasarı gibi belirtiler gittikçe ağırlaşabilir ve yaşam konforunuzu düşürebilir.
Her ne kadar araştırmalar sınırlı olsa da, bazı çalışmalarda alkali suyun normal kan şekeri seviyesinin korunmasına yardımcı olduğu ve daha iyi bir sağlığı teşvik ettiği gösterilmiştir. Çin’de gerçekleştirilen 6 aylık bir çalışmada alkali su içen katılımcıların kan şekeri seviyesinin normal seviyeye düşürdüğü belirlenmiştir.

Kemik sağlığını destekler

Asit bakımından yüksek bir diyet tercih edilmesinin idrar yoluyla kalsiyum atılımını artırmak suretiyle kemik kaybını hızlandırdığı tespit edilmiştir. Oysa ki alkali bir diyetin tercih edilmesi kemik sağlığının korunmasına yardımcı olarak kemik erimesinin önüne geçilmesine yardımcı olabilir.
Bunun yanı sıra bazı çalışmalar alkali su tüketilmesinin vücudun kemik metabolizmasını etkileyen belirli hormonları harekete geçirerek kemiklerin güçlü kalmasına yardımcı olabileceğini göstermektedir.

Alkali su içmenin herhangi bir riski ya da yan etkisi var mıdır?

Alkali su içmenin herhangi bir riski ya da yan etkisi var mıdır?

Tüm yazı boyunca alkali suyun tüketilmesinin olumlu ve güvenli bir davranış olabileceği yönünde birçok bilgi okudunuz. Fakat her şeyin fazlasının zararlı olabileceği gibi alkali su tüketmenin de olumsuz yan etkilere neden olabileceğini söyleyebiliriz. Bu yan etkiler aşırı ve sürekli tüketim durumunda ortaya çıkabilir. Böyle bir durumunuz varsa kendinizi frenlemenizi öneririz. Olası yan etkiler arasında aşağıdakiler sayılabilir.

 • Doğal mide asidinin gücünü düşürdüğü için sindirim sisteminde bazı patojenlerin çoğalmasına fırsat verebilir
 • Vücuttaki genel bir alkalilik fazlalığı durumu gastrointestinal sorunları ve cilt tahrişlerine yol açabilir
 • Çok fazla alkaliniti aynı zamanda metabolik alkaloza yol açarak mide bulantısı, kusma, kas seğirmesi, uzuvlarda veya yüzde karıncalanma ve karışıklık gibi durumlara yol açabilir
 • Buna ilaveten alkaloz durumu vücudunuzdaki serbest kalsiyumun azalmasına da yol açarak kemik sağlığını olumsuz yönde etkileyebilir. Hipokalsemi olarak isimlendirilen bu durumun en yaygın nedeninin alkali su içmekten ziyade fazla çalışmayan bir paratiroid bezine sahip olmaktan kaynaklanabileceğini de belirtmeliyiz. İsviçre Lozan Üniversitesi Hastanesi’nde 30 kadın üzerinde yapılan bir araştırmada alkali su içmenin, kemiklerden kana kalsiyum salgılanmasını sağlayan paratiroid hormon düzeylerini azalttığı gösterilmiştir.

 

pomeranian boo fiyatları

Ömer Gül

Kocaeli Üniversitesi Halkla ilişkiler bölümünden mezunum. Türkiye genelinde yaşanan olayları takip ederim, aynı zamanda teknolojik gelişmeler ve magazin dünyasıyla ilgili konularda yazmayı da seviyorum. Tarafıma Ogul@gmail.com mail adresimden ulaşabilirsiniz.

Sizin düşünceniz nedir?

Başa dön tuşu