Faydalı BilgilerKimdir?Listeler

Alexander Graham Bell kimdir?

On altı yaşına kadar müzik öğrenimi aldı ama on altı yaşında müzik öğrenimini bıraktı. Bir süre Londra’da yaşadıysa da daha sonra hastalığı dolayısıyla Kanada’ya göç etmek zorunda kaldı. Orada işitme engellilere, işaret diliyle konuşmayı öğretti.

Bin sekiz yüz yetmiş üç yılında Amerika’ya giderek çalışmalarına orada devam etti. Boston Üniversitesi Ses Fizyolojisi profesörlüğüne atandı. Burada işitme cihazı ile ilgili çalışmalarına başladı. Öncelikli amacı suni bir kulak yapmaktı. Bu çalışmalarla uğraştığı sırada sesin bakır tel üzerinden bir yerden başka bir yere gittiğini fark etti. Telefonun icadını gerçekleştirmesi sonucu patentini aldı. Çalışmalarına devam ederken yardımcısını yanına çağırmak istedi. Yardımcısı da Graham Bell’in sesini telefondan duydu. Böylece telefon insanoğlunun yaşamına girmiş oldu.

Annesi ve eşi işitme engelli olan Graham Bell özellikle bu alanda pek çok çalışmaya imza atmıştır. Gramofon da bunlardan birisidir. Graham Bell sesi kaydetmeyi başarır ve buradan kazandığı parayı kendi adını taşıyan işitme engelliler kurumuna bağışlar.

Telefonun icadı konusunda günümüzde bile, kimin icat ettiği konusunda polemikler sürmektedir. Ama en başta da söylediğimiz gibi telefonun icadı deyince hepimizin ilk aklına gelen isim Graham Bell’den başkası değildir.

Artık yaşamın vazgeçilmez bir parçası olan telefon, cebimize kadar girmiş durumdadır ama asıl önemli olan telefonun icadıdır.

pomeranian boo fiyatları

Murat Dere

Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi İktisat Bölümünü bitirdikten sonra çeşitli alanlarda çalıştıktan sonra kendimi ekonomi ve siyaset konusunda geliştirdim. Bu konularda severek ve tarafsız olarak okuyuculara haberler paylaşmaya çalışıyorum. Tarafıma ulaşmak isterseniz Mdere@lafmacun.net mail adresine iletilerinizi yollayabilirsiniz.

Sizin düşünceniz nedir?

Başa dön tuşu