EDİTÖR BAŞVURU
Gezi Rehberi

Alaçatı Gezilecek Görülecek Yerler

Türkiye’nin en güzel koylarından bir çoğunun bulunduğu, tarihi ve şirin sokakları, püfür püfür rüzgarıyla harika bir yer; Alaçatı… İzmir’den Çeşme’ye otobandan giderken bizi ilk karşılayan rüzgar güllerinin ev sahibidir Ege’nin tarih kokan yerlerinden biri olan Alaçatı… Bu şirin belde, kültür-sanat ve sosyete dünyasının en popüler turizm ve tatil bölgelerindendir.

Alaçatı Çeşme gezilecek yerler
Alaçatı

Alaçatı, arnavut kaldırım taşlı dar sokaklarında taş evleri, küçük şirin dükkanları, antikacıları, takı tezgahları ile kendine has bir görünüme sahiptir. Taş evlerin kapı ve pencerelerinin özellikle mavi, yeşil ya da kırmızı renkte olmaları ayrı bir güzellik katmaktadır. İki katlı minik evler ve yel değirmenleri Alaçatı’nın simgesi durumundadır.

Alaçatı Evleri
Alaçatı Evleri

Alaçatı’da birçok dükkanda sunulan kahvaltı menüsünde zeytin çeşitleri, peynir çeşitleri, reçel çeşitleri, kekikli ızgara peynir, söğüş domates, salatalık, biber ve sınırsız çay bulunmaktadır. Dilersek sahanda yumurta, ev yapımı börekler, taze sıkılmış meyve sularıyla daha zenginleştirilmiş kahvaltı menüleri bulmak da mümkündür. Kahvaltıdan bu kadar bahsetmemizin sebebi, her şeyin tamamen organik olmasındandır.

Alaçatı Sörf

Alaçatı, rüzgarı ile ünlü bir yer ve bu nedenle rüzgar sörfü için en uygun ortama sahiptir. Burada rüzgar denizden karaya paralel esmektedir. Bu yüzden dalga oluşmaz. Bu alan yüzme bilmeyenler ve sörf öğrenmek isteyenler için çok güvenlidir. Alaçatı Limanı’nın çevresi ünlü mekanlar, oteller, dükkanlar ve beach clublarla doludur. Bütün bunlar Alaçatı’nın dünyanın en önemli yedi sörf merkezinden biri haline gelmesini sağlamıştır.

Aya Yorgi Koyu
Aya Yorgi Koyu

Alaçatı’da denize girmek için ise, dilersek halk plajında şezlong kiralayabilir, dilersek de birbirinden ünlü beach clublarda güzelce vakit geçirebiliriz. Aya Yorgi, Babylon, Kafe Pi, Sole Mare, Paparazzi ve Marrakech bunlardan bazıları. Bunların dışında, Alaçatı çevresindeki koyları gezebilme fırsatı da bulabiliriz. ÇeşmeIlıca PlajıDalyan KoyAltınkum ve Ayayorgi Koyları en çok beğenilenler arasındadır.

Alaçatı’da akşam yemeği için, yerel mutfak yemeklerini sunan restoranlardan, dünya mutfaklarına kadar pek çok alternatif bulunmaktadır. Mekanların her biri misafirlerini özenli ve dostça karşılamaktadır. Eğer tercihimiz ev yemekleri ise, daha ucuz yerler de mevcuttur. Yemekleri bu kadar güzel ve lezzetli kılan, yöresel yemeklerinde farklı otlar kullanılmış olmasıdır. Ayrıca yemekten sonra içilen damla sakızlı Türk kahvesinin tadı başka bir yerde bulamayacağımız güzelliktedir.

Alaçatı, tüm güzelliği ve heybetiyle insanı etkilemektedir. Tatil tadında güzel bir zaman geçirmek ve stresten uzak huzurlu bir gün yaşamak için aklımıza ilk gelen yerlerden biri olmalıdır.

Originally posted 2021-11-19 09:51:03.

İlginiz Çekebilir

Yusuf Ömer TÜRK

Ege Üniversitesi Bilgisayara Mühendisliği bölümünden mezun olduktan sonra yazılım geliştirme ve akıllı telefon teknolojilerini yakından takip etmeye başladım. Yeni çıkan veya çıkacak bir çok teknolojik yeniliği dünya ile aynı zamanda sizlere aktarmaya çalışıyorum. Mail adresim: yoturk@gmail.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu