Faydalı BilgilerListeler

Akik Taşı Faydaları, Nasıl Anlaşılır?

Değerli taşları yazdığımız bir köşemiz olsun istiyorum. Taşların insan vücuduna olumlu ektileri olduğu bugün bilimsel olarak ispatlanmış bir gerçektir. Ülkemizde farklı özelliklere sahip sadece bizde bulunan pek çok maden bulunuyor. Mermer türleri, granitler, tesbih yapımında kullanılan taşlar… Bugün sizin için akik taşını araştırdık.

Akik Taşı Nedir

Farklı renklerde de bulunabilen son derece güzel parlak bir taştır. İsminin Sicilya bölgesinde bulunan Achates ırmağından aldığı düşünülmektedir. Boğa burcunun taşıdır, dekoratif bir süs taşı olabilir. Tarih boyunca pek çok isimle anılmış olmasının temel nedeni bu büyüleyici taşa insanların verdiği değerden kaynaklandığını söyleyebiliriz.

Akik Taşı Özellikleri

Koyu kırmızı, açık pembe, gri ve tonları, beyaz, kahve ve siyaha yakın tonlarda bulunabilir. İnternet üzerinde yaptığım araştırmalar neticesinde cırt pembe tonlarına sahip hatta açık sarı olarak bulunan akik taşlarını da gördüğümü söyleyebilirim.

Sert bir taştır. Bunun dışında ışığı geçirgen yapısı da bulunabilir, eğer usta ellerde işlenirse transparan özelliği çok dekoratif bir şekilde ortaya çıkarılabilir. Kimyasal yapısı SiO2 olan akik taşının sertlik derecesine 7 diyebiliriz.

Akik Taşı Faydaları

Akik Taşı Faydaları

Aşağıda taşların faydalarına yer verilmiştir. Bu faydaların büyük bir kısmının bilimsel olarak gerçekliğinin ispatlanmadığını sadece halkın inandığı ve dilden dile geçen bir inanış olarak anlatıldığını söyleyebiliriz.

  • Eskiden bu yana bu taştan süs eşyası yapıldığı için pek çok efsaneye konu olmuştur. Özellikle taşıyan kişilere karşı uğursuzlukları önlediğine, nazara ve uykusuzluğa deva olduğuna inanılır.
  • Kişinin doğruyu kolay fark etmesine sebep olduğu düşünülür.
  • Bedende bulunan gerginliği alır ve uyumlu bir birey haline getirir.
  • Kişinin hızlı düşünmesini sağlar ve sosyal bir birey olmasına yardımcı olur.
  • Tansiyonu dengelediğine inanılır.
  • Canlılık verir ve sıkıntıyı giderir.
  • Güç ve iyilik verir. Daha iyimser bir birey olmanıza yardımcı olur.
  • Özellikle yüzük olarak kullanılması durumunda kişinin kendine olan güveninin arttığına inanılmaktadır.

Akik Taşı Nasıl Anlaşılır

Genellikle imitasyon ürünleri uzman gözlerin bir bakışında rahatlıkla anlaşılmaktadır. Bazı durumlarda ise sıkıştırma yada boyama yöntemi kullanılabilir. Böyle bir durum olması halinde taşa dıştan değil de içten bakarak yada küçük bir kısmını kırarak anlayabilirsiniz. Taşı kırmak istemiyorsanız çakmakla biraz ısıtmayı da deneyebilirsiniz.

Böyle bir riske girmek istemiyorsanız bir uzmana danışarak elinizdeki taşın gerçek olup olmadığını rahatlıkla anlamanız mümkün olmaktadır.

pomeranian boo fiyatları

Sevda Öztürk

1990 Antalya doğumluyum, magazin, sinema haberlerini yakından takip eder, onlar hakkında güncel haberler ve içerikler yayınlıyorum. Sozturk@gmail.com adresinden tarafıma ulaşabilirsiniz.

Sizin düşünceniz nedir?

Başa dön tuşu