Sağlık

Akciğer Kanseri ve Risk Faktörleri

Akciğer kanseri hücreleri iki tipe ayrılır. Küçük hücreli akciğer kanseri tipleri ve küçük hücreli olmayan tipler. Hücreler ise mikroskobik ortamlarda özel olarak incelenir ve ayrım yapılır. Kanser hücrelerinden her biri ise farklı olan türlerde üreyerek gelişimlerini tamamlarlar ve tamamladıktan sonrada yayılırlar. Bu yüzden her iki kanser türü içinde farklı tedavi yöntemleri uygulanabilmektedir. Diğer adı yulaf hücresi kanseri olan küçük hücreli akciğer kanserleri diğer kanser hücre tiplerine geçerek çok daha az görülmektedir. Ancak bu kanser hücrelerinin de en önem arz eden özellikleri çok hızlı bir şekilde gelişiyor olmalarıdır. Bu nedenle kanserli hücreler oldukça kısa bir süreliğine çerisinde başka organlara sıçrayabilmektedirler.

Küçük Hücreli Olmayan Akciğer Kanserleri

Oldukça yaygın görülen küçük hücreli olmayan akciğer kanserleri de yavaş bir biçimde vücut içinde gelişimlerini tamamlarlar ve 3 farklı tip hücre bulunmasına rağmen çoğunda aynı tedavi yöntemleri uygulanabilmektedir.

Akciğer kanser riskini arttıran öğelere değinecek olursak hepinizin de bildiği üzere en başta sigara içmek geliyor. Sigara içmenin akciğer kanserine neden olduğunu eminiz ki bilmeyen hiç kimse yok. Sigaranın içinde olan tütün ve başka yabancı maddeler akciğer içinde bulunan hücrelere son derece zarar vermektedirler. Bu hücrelerde zaman içerisinde kansere neden olmaktadırlar. Sigara içmeye ne zaman başlandığı, kaç adet sigara içildiği ve sigara içerken nefesin derinliği veya ne kadar uzun süre sigara içildiği gibi önemli unsurlar akciğer kanserine yakalanma oranını önemli ölçüde etkilemektedir. Buna ek olarak sigara uyanı sıra pipo ve puro içmek akciğer kanseri riskini yükseltmektedir.

Küçük Hücreli Olmayan Akciğer Kanserleri

Asbest Mineral Grubu

Asbest bir mineral grubudur ve bazı durumlarda kullanılmaktadır. Asbeste maruz kalanlar hem de sigara içen kişilerin akciğer kanserine yakalanma riskleri 3 – 4 kat çok daha yüksek oranlarda bulunmaktadır. BU yüzden çalışma ortamımızda asbeste maruz kalmayacak şekilde çalışmalıyız. Buna ek olarak koruyucu giysiler de giyilebilir.

Tam olarak hava kirliliğinin kanser yaptığı henüz kesin olarak bilinmiyor olsa da bir bağlantısının olma ihtimali son derece yüksektir.

Akciğer kanserinin belirtilerine gelirsek uzun süre boyunca devam etmekte olan ve git gide kötüleşen öksürük biçimi, göğüs bölgesindeki ağrılar, öksürük krizleri sonrasında kan çıkması, nefes darlığı ve zorluk çekmeler, geçmeyen yorgunluk ve iştahsızlık sonucunda kilo kaybının oluşması akciğer kanseri belirtileri arasında yer almaktadır.

Eğer bu belirtilerden biri veya bir kaçından kesin olarak şüphelenmekteyseniz akciğer kanserine yakalandığınızı düşünmemelisiniz. Bunun sebebi bu belirtiler her ne kadar akciğer kanserinde sık olarak görülüyor olsa da farklı unsurlarda da oldukça sık bir şekilde karşılaşılabilmektedir.

pomeranian boo fiyatları

Sevda Öztürk

1990 Antalya doğumluyum, magazin, sinema haberlerini yakından takip eder, onlar hakkında güncel haberler ve içerikler yayınlıyorum. Sozturk@gmail.com adresinden tarafıma ulaşabilirsiniz.

Sizin düşünceniz nedir?

Başa dön tuşu