ListelerYaşam - insan

Ailede Bebek Eğitiminin Önemi

Bir bebeğin eğitimi aslında ilk olarak anne rahmine düşmesiyle başlamıştır bile. Bebeklerin doğmadan öncede annelerin etrafından olan şeyleri annelerinin karınlarında hissetmekdirler. Bu uluslararası araştırmalarla da ortaya çıkartılmıştır. Bebeğiniz dinlediğiniz müziklere kadar her şeyin farkında. Duygusal etkileşimlerden, ruh dünyanızdan büyük ölçüde etkilenmektedir. Annelerin yaşantısında stresli bir yapısı varsa, bebeğinde stresli olacağını söylememiz gerek.

Eskiler bebeklerin eğitimi konusunda çok titiz davranır helal lokma yemek için dikkat ederlermiş. Çocuğun ahlaklı güzel olması için gittikleri yerlere kadar her şeye dikkat ederlermiş. Birçok yiğit kahraman ecdadımız da o annelerin sayesinde yetişmedi mi? Şimdi ise çocuklarının yaramazlıklarından bunalan psikologların kapılarını aralayan insanlarla dolu çevremiz. Büyüdüklerinde de iyi eğitemediysek ya hastane köşesinde ya da hapishane köşesinde karşılaşırız onlarla.

Bebek Eğitiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bebek Eğitiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bebek eğitimindeki esaslar ve uyulması gerek kurallar şöyle söylenebilir. Örneğin bebeğimiz dünyaya gözlerini açtığında yapılacak ilk şey ona güzel anlamlı bir isim vermek olacak. Çünkü bu isimle tanınacak ve toplumda yerine alacak. Bebeğimizi büyütürken çok hassas olmamız gerekiyor bu dönemde. Kendimizi önce bebek ve çocuk konusunda yazılmış eğitim kitaplarını çok okuyarak yetiştirmeliyiz. Örneğin bizim toplumda yanlış bildiğimiz birçok şey var.” Bırakın bebek ağlasın ciğerleri açılır” Bu sözü büyüklerimizden çok duymuşuzdur.  Halbuki bebeklik dönemin de atılan yanlış bir adımın çocuğun ileriki yaşantısını etkileyecek derecede önemli olduğunu biliyor muydunuz? Bebeği özellikle bu bir yıllık dönemde hiç ağlatmadan hemen ihtiyaçlarına cevap verilmesi gerekir. Bu dönemde eğer bebeğimizin ihtiyaçlarına hemen karşılık verdiysek ilerde çocuğumuzun hayata iyimser olarak olumlu bakmasını sağlarız. Eğer önemsemezsek çocuk büyüdüğünde kötümser bir ruh haliyle karşımıza çıkar. Bu dönem çok önemlidir.

Bebek ve Aile Eğitimi Bir Arada Olmalı

Bebek ve Aile Eğitimi Bir Arada Olmalı

Bebeğin eğitimi aile ile birlikte bütün içinde ele alınmalı. Önce aile bu konuda bilinçlendirilmeli ve sağlıklı bireylerin eğitilerek hayata kazandırılması sağlanmalıdır.

pomeranian boo fiyatları

Sevda Öztürk

1990 Antalya doğumluyum, magazin, sinema haberlerini yakından takip eder, onlar hakkında güncel haberler ve içerikler yayınlıyorum. Sozturk@gmail.com adresinden tarafıma ulaşabilirsiniz.

Sizin düşünceniz nedir?

Başa dön tuşu