Faydalı BilgilerListeler

Ahududunun Faydaları Nelerdir?

Ahududular, agrega meyveleri olarak bilinirler, çünkü delikli bir merkezi boşluk etrafında düzenlenmiş  küçük tohum içeren meyvelerin bir özüdür. Ahududular çok narindir ve ağızda çok yumuşak ve tatlı bir tat bırakırlar.Güzel kokuludurlar. Ahududunun en yaygın türü kırmızı-pembe renk olsa da, ahududular aslında siyah, mor, turuncu, sarı ve beyaz renklerde bulunur.

Ahudududa Bulunan Vitaminler

Zengin vitaminler, antioksidanlar ve lifler bulunan ahududular pek çok sağlık yararına lezzetli bir meyvedir. Yüksek konsantrasyonda ellagik asit, kanseri önleyen, dolayısıyla kanser hücrelerinin büyümesini durduran ve bazı kanserlerin ilerlemesini ortadan kaldıran fenolik bir bileşiğe sahipler.

Ahududular dan elde edilen yağın güneş koruma faktörü vardır. Ayrıca, kilo vermeye yardımcı olur ve aynı zamanda yaşlanma sürecinde cildinize gereken özen gösterir. Bağışıklık sisteminizi iyileştirmek için bu meyveler genel olarak sağlık durumunuza dikkat ediyor.

Ahududu, yumuşak ve tatlı dokusu yüzünden neredeyse ağzınızda erir. Pembe, mor, siyah, sarı, turuncu ve beyaz gibi çeşitli renkleride vardır.

Ahududular lezzet tomurcuklarını tantalize eden ve aynı zamanda beslenme ihtiyaçlarınızı karşılayan lezzetli meyvelerdir. En iyi sağlık korumasıyla ilişkili antosiyanin pigmentleri gibi dikkate değer miktarda polifenolik antioksidanlar içerirler. Bu meyveler ayrıca yüksek oranda diyet lifi içerir. Bunlar, en yüksek lif içeriğine sahip bitki gıdalardan biridir. Tüm içeriğin içinde, lif, meyvenin toplam ağırlığının yaklaşık% 20’sini oluşturur.

Ahududu, C vitamini, manganez ve diyet lifi için mükemmel kaynaklardır. Ayrıca B vitamini, folik asit, bakır ve demir açısından zengin. Bu meyve, tüm meyveler arasında en yüksek antioksidan konsantrasyonuna sahiptir. Bunun nedeni, yüksek elelagic asit, antosiyaninler, galik asit, kersetin, siyanidin, kateşin, pelargonidin, kaempferol ve salisilik asit konsantrasyonudur. Ancak, sarı ahududu ve diğer soluk renkli meyveler çok daha düşük oranda antosiyanin içerirler. Ahududu kanserler için en doğal yöntem olarak kabul edilmektedir.

ahududunun faydalari nelerdir
Ahududunun Sağlığa Faydaları

Kilo vermeye yardımcı olur: Bu meyve, diyet lifi ve manganez açısından yüksektir. Fiber, sindirim sürecini yavaşlatmaya yardımcı olur, böylece daha uzun süre dolacak şekilde hissedeceksiniz. İz mineral manganez metabolizma hızınızı yüksek tutar ve böylece yağ yakar. Kilo vermek için lezzetli ve etkili bir yol arıyorsanız, ahududu en iyi doğal seçenek olabilir.

Kırışıklıkları azaltır: Ahududular, kırışıklıklar üzerinde sihir gibi iş görür. Doğal bir yüz maskesi olarak kullanılabilirler. Cildi güneş ışınlarına karşı korurlar. C vitamininin antioksidan gücü, yaş lekelerini ve renk değişimini etkili biçimde azaltır. Küçük kırışıklıkları doldurarak, genç görünümünüzü yeniden elde etmenize yardımcı olabilirler. Parlak ciltler  için mükemmel yüz maskelerine dönüştürülebilirler; Sadece 1 fincan sade yoğurt ve 2 fincan taze ahududu karışımı karıştırmanız, ardından karışım tamamen pürüzsüz hale gelene kadar karıştırmanız gerekir. Karışımı yüzünüze uygulayın ve 15 dakika boyunca tutun. Daha sonra ılık su ile yıkayın.

Makula Dejenerasyonunu Önler: Ahududuların günde üç porsiyonu, maküler dejenerasyon için parlak doğal bir çare olduğu kanıtlanmıştır. Makula dejenerasyonu, görüşünüzü etkileyen yaşla ilişkili bir tıbbi durumdur. Bu, retina hasarına bağlı olarak görme alanının orta noktasında görme kaybına yol açar. Bu hem “kuru” hem de “ıslak” formlarda ortaya çıkabilir. Ahududuları sabah tahıl veya öğle yemeğinde yoğurtta yiyebilirsiniz. Bu taze ahududu ve bir miktar balzamik sirke ile herhangi bir yeşil salata tadını ve görünümünü değiştirebilirsiniz. Dondurulmuş ahududuları bir kaşık bir balla ve bazı vanilya soya sütü ile karıştırdıktan sonra bu karışımı 20 dakika boyunca dondurun ve servis fincanlarında kaşıklayın. Nane ile süsleyin ve sağlıklı olmanın tadını çıkarın.

Enfeksiyonları ve Kanseri Önler: Daha önce de belirtildiği gibi, ahududu ellagik asit içeren mükemmel bir antioksidan içermektedir. Serbest radikalleri nötralize ederek hücre membranlarındaki istenmeyen hasarları etkin bir şekilde durdururlar. Ellagic asit, kaempferol, kuercetin ve cyanidin-3-rutinosid ve siyanidin-3-glukosilrutinosid olarak adlandırılan siyanidin bazlı moleküller gibi önemli maddelerle ahududu bakımından zengin bir bileşendir. Bu flavonoid moleküller yeniden ahtaposinenlere dönüşürler ve ahtapotlara zengin, kırmızı renk verirler. Ahududunun antosiyaninler eşsiz antioksidan özelliklerinden ve ayrıca bazı antimikrobiyal özelliklerden sorumludur. Bu, derhal vücuttaki bazı bakteri ve mantarların büyümesini keser. Bu büyüme sıklıkla farklı vajinal enfeksiyonlara yol açar ve bazen de irritabl bağırsak sendromuna neden olur.

Dahası, son araştırmalar ahududunun kanser koruyucu özelliklere sahip olabileceğini söylemektedir. Araştırmalar, ahududun kolon kanseri ve bütün kanserleri engelleme özelliği olduğunu göstermektedir.

Vücut dokularını yeniler: Ahududular, böğürtlenler ve muskadine üzümlerin hepsinde metaloproteinaz enzimleri bulunur. Bunlar dokuların geliştirilmesi ve yenilenmesi için şarttır, ancak anormal derecede yüksek miktarlarda üretilirse kanser gelişiminde bir katalizör görevi görebilirler. Yüksek miktarda C vitamini, riboflavin, folat, magnezyum, manganez, niasin, potasyum ve bakır bulunur. Bu onları genel, sağlıklı refah sağlamak için eksiksiz bir meyve yapar.

Kadınsal hastalıklara iyi gelir: Bazı belgeler, ahududunun da özellikle kadınlar için iyi olduğunu önermektedir. kadınlar, hamile kadınlar ve emziren anneler için iyidirler. Ahududu yaprakları, menstrüel siklusları düzenleyen ve aşırı miktarda menstrüel akışı düşüren  kadınlar için bitki çayları olarak kullanılabilir. Hamileler için, ahududu çayı bulantıyı başarılı bir şekilde rahatlatır, kanamayı engeller, ağrıyı azaltır ve doğumda yardımcı olur. Laktasyondan geçen anneler için, ahududu çayı veya meyveyi yiyen anne sütünün üretimini artırmaya yardımcı olacaktır.

Bağışıklık Sistemini Güçlendirir: Ahududular etkili antioksidanların yanı sıra fito-besinler bakımından zengindir. Bu elementler, bağışıklık sisteminizi kuvvetlendirmeye ve  vücudumuzun hastalıkla savaşmalarına yardımcı olmaktadır.

Yüksek Besin Değeri: Ahududular, geleneksel antioksidan ve B vitamini kategorilerinde zengindir. Daha önce de belirtildiği gibi, vücudun dokularını oksijene bağlı hasardan koruyan iki önemli antioksidan besin olan mükemmel manganez ve vitamin C kaynağıdırlar. Ahududular ayrıca riboflavin, niasin, folat, magnezyum, potasyum ve bakırın iyi kaynaklarıdır.

Kardiyovasküler sağlığı korur: Ahududu içerisindeki potasyum içeriği kalp ritmini ve kan basıncını düzenler. Ahududular, kırmızı kan hücreleri üreten manganez, bakır ve demir gibi mineral bakımından zengindir.

Doğurganlığı iyileştirir: Ahududada bulunan C vitamini ve magnezyumun hem erkek hem de kadınlarda doğurganlığı artırabileceğini iddia ediyor. Bir teori, ahududadaki antioksidanların sperm sağlığını korumakta, kavramayı geliştirmesini ve düşük yapma riskini azalttığını iddia etmektedir.

Ruh Hali ve Hafızanın Artması: Tüketilen ahududular, beyin hasarını ve yaşlanma ile ilişkili hafıza kaybını önleyebilir. Aynı zamanda anti oksidanlar yoluyla stres azaltılarak hastalık ve yaşlılığın diğer semptomlarını engellerler. Bir çalışma, flavonid bakımından zengin meyvelerin daha fazla alınmasının hafıza kaybını azaltabileceğini belirtti. İlginçtir, antosiyanin yaşa bağlı hafıza kaybını önlemek için quercetin ile sinerji oluşturmaktadır.

Sağlıklı dokular ve kan damarları: Ahududu C vitamini ile doludur ve cilt dokularının onarılmasına yardımcı olur ve cildin, kemiklerin, bağların ve kan damarlarının hücre yenilenmesine yardımcı olur.

Anti-inflamatuar özellikler: Ahududu, kalp hastalığına yardımcı olan, bağışıklık sisteminizi güçlendiren ve sindirime yardımcı olan anti-inflamatuar özellikleri sayesinde hücre zarı hasarını önler.

Bağışıklığı Artırır: Ahududu C vitamini açısından zengin olup, günlük hastalıklara ve nadir enfeksiyonlara karşı genel bağışıklığını arttırır. C vitamini, ahududada antioksidan düzeylerini artırır ve istenmeyen viral saldırıları engellediği için temiz kan hücrelerine yardımcı olur. Fenoller ve antosiyanin gibi anti-oksidanlar, bizi sağlıklı tutuyor ve yaşlanma etkilerinin bir kısmını engelliyor, böylece önümüzdeki yıllarda sağlıklı kalabiliyoruz.

Göz Sağlığını korur: Ahududada C vitamini, A vitamini ve fenoller gibi antioksidanların kombinasyonu hastalıktan korur ve sulanmış sıvıyı üreten gözlerin zarlarını korur ve böylece kurumuş gözleri temizler ve korur.Ahududular aynı zamanda sağlıklı bir görüşün anahtarıdırlar.

Diyabetikler için iyi: Ahududuların  yüksek lif ve düşük glisemik indeksi, şeker hastaları ve kan şekeri seviyelerini izlemek zorunda kalan herkes için tatlı bir atıştırmalık olabilir

Kilo Vermeye Yardımcı olurlar:Ahududu yağ oranı düşük ve lif açısından yüksektir, bu nedenle sizi ekstra kaloriler almadan beslenmenizi sağlar.

pomeranian boo fiyatları

Yusuf Ömer TÜRK

Ege Üniversitesi Bilgisayara Mühendisliği bölümünden mezun olduktan sonra yazılım geliştirme ve akıllı telefon teknolojilerini yakından takip etmeye başladım. Yeni çıkan veya çıkacak bir çok teknolojik yeniliği dünya ile aynı zamanda sizlere aktarmaya çalışıyorum. Mail adresim: yoturk@gmail.com

Sizin düşünceniz nedir?

Başa dön tuşu