Kimdir?ListelerTarih

Adolf Hitler ( 1889 – 1945 ) Hakkında Bilgiler

Dünya üzerinde milyonlarca asker ve sivilin ölümüne sebep olan, tarihin akışını bir şekilde etkileyen ve bir döneme damgasını vurması sebebiyle Adolf Hitler ile ilgili bilgi vermek istedik.

1889 yılında Avusturya’nın Braunau kentinde doğdu. Gençliğinde başarısız bir ressam olarak anılır. I. Dünya Savaşında Alman ordusunda görev aldı. Bu savaşta yaralandı ( somme )  ve cesaret madalyası aldı ( 2 defa ). Aşırı milliyetçi bir karakter olması ve Almanya’nın savaştan yenilgiyle ayrılması onda muazzam bir etki bırakmıştır. Savaştan sonra küçük bir siyasi oluşum olan ve kısa adı NAZİ olan partiye katılmıştır ( Alman sosyalist işçi partisi ). Birkaç yıl içinde partiyi büyüten güçlendiren isim oldu. Hızlıca etkisini artıran bu parti tarihe ‘’ Münih birahane isyanı ‘’ olarak geçecek başarısız isyan girişiminde bulununca vatana ihanet suçlamasıyla yargılandı ve hüküm giydi. 1928 yılında tahliye edildi. ( cezaevindeyken kavgam adlı yazısını kaleme almıştır. Kitabı okursanız hitlere az da olsa hak vermiş olursunuz ).

Adolf Hitlerin hayatı

Halkın varolan siyasi partilere isyanı, büyük çöküş dönemi onun yeniden yükselmesi için büyük bir fırsattı. Ateşli konuşmaları ve girişimleriyle Naziler hızlıca güçlendi. 1933 yılında nazi Alman şansölyesi oldu. Ardından karşı görüştekileri ezmeye ve tasfiye etmeye başladı. Süreç hızlı bir şekilde diktatörlüğe gitmeye başladı. Hızlıca güçlenen hitler dünyayı II. Dünya Savaşı olarak bildiğimiz büyük bir kaos dönemine getiren gelişmeleri ardı ardına yaşatacak girişimlerde bulunmaya başladı. Bu süreç içerisinde İngiltere ve Fransa ekonomik ve siyasi olarak o kadar sorunlarla karşı karşıyaydılar ki Almanyanın girişimleri, Versay anlaşması maddelerini çiğnemesi, toprak ilhak etmesi, savaşsız toprak alması ya da askeri olarak versay maddelerine aykırı kendini güçlendirmesine ses çıkaramadılar. ( çıkarmadılar ). Kimseyle çekişecek, tehdit edecek ya da ultimatom verecek güçü kendilerinde bulamadılar. ( Rhineland’in işgali, Avusturya’nın ilhakı, studetenland’ın ilhakı ).

Kısaca Polonya, Danimarka, Norveç, Belçika, Hollanda, Lüxemburg’a girdi. Sovyetlere ve Fransa’ya saldırdı, Fransa kısa sürede teslim oldu. İngiltere Alman kuvvetlerinin bir dizi hava saldırısına karşı koyabildi. 1941 de Yunanistan ve Yugoslavya’ya girdi. Almanya öyle hızlı ilerliyordu ki en büyük hedeflerinden biri de kış gelmeden Moskova’ya girmekti. Ama Sovyetler de ki kış şartlarına maruz kalan Almanya ‘nın özellikle Stalingrad yenilgisiyle hızlı ilerleyişi hızlı bir yenilginin önünü açmıştır. Bunların üstüne ABD ‘nin savaşa dahil olması II. Dünya Savaşının seyrini tamamen değiştirmiştir.

Adolf Hitler neler yaptı

Bu tarihlere gelene kadar Almanya’nın elinde muazzam bir toprak parçası mevcut olmuştur. Özellikle Ruslara karşı Stalingrad yenilgisiyle elinde topraklar bir bir küçülmüş ve savaş MİĞFER devletinin aleyhine MÜTTEFİK devletlerin lehine değişmeye başlamıştır. Bu gerilemeyle beraber Almanya’nın askeri gücü hızlıca zayıflamaya başlamıştır. Verilen korkunç kayıplara rağmen hitler teslim olmaya yanaşmamış ve 2 yıl kadar daha mücadele etmeye devam etmiştir. 1945 yılının nisan ayında teslim olmaya yanaşmayan hitler intihar etmiştir.

Hitlerin tarihte cani olarak anılmasına sebep olan Yahudilere uyguladığı soykırım politikalarıdır. Fanatik bir ırkçı olan hitler KAVGAM adlı kitabında da bahsettiği sebeplerden ötürü Yahudilere nefretle bakmıştır. ( kitabında nereye el atsam altından Yahudiler cıkıyordu der. gazete alsam Yahudi imzası, tv izlesem Yahudilerin, dergi alsam Yahudi imzası … ). Yahudileri ortadan kaldırmak için büyük gaz odaları olan kamplar kuruldu sayısız Yahudi öldürüldü. Hakimiyeti altına giren topraklarda bu insanlar kadın erkek ayrımı gözetilmeden bu kamplarda ölüme gönderildi. Tarih kitaplarında bu şekilde öldürülen yaklaşık 6 MİLYON kişi olduğu söylenir. Yahudiler toplama kamplarına götürülürken ellerinde alyans, altın diş dahil ne kadar değerli eşya varsa alınıp bu kamplara götürülmüştür. Bedenler sistematik olarak kullanılmış cesetler sabun yapımında kullanılmıştır ( bazı Yahudiler üzerinde bilimsel çalışmalar yapılmıştır. Buna ne kadar bilimsel denilebilir tartışılabilir ).

2. dünya savaşında ölen kişi sayıları

Rusya ‘da 27 milyon , Çin’de 20 milyon , Almanya’da 7 buçuk milyon , Polonyada 6 milyon insanın ölmesi savaşın ne kadar kanlı geçtiğini açıklar niteliktedir .

pomeranian boo fiyatları

Yusuf Ömer TÜRK

Ege Üniversitesi Bilgisayara Mühendisliği bölümünden mezun olduktan sonra yazılım geliştirme ve akıllı telefon teknolojilerini yakından takip etmeye başladım. Yeni çıkan veya çıkacak bir çok teknolojik yeniliği dünya ile aynı zamanda sizlere aktarmaya çalışıyorum. Mail adresim: yoturk@gmail.com

Sizin düşünceniz nedir?

Başa dön tuşu