Faydalı BilgilerListeler

Adım adım C.E.R.N. nedir, ne yapar?

Bilinmeyen bir olaya karşı rivayet üretebilme alışkanlığımız devreye giriyor haliyle. CERN’deki deneyler sonucunda bir kara deliğin ortaya çıkıp dünyayı yutacağı veya başka galaksilere ve paralel evrenlere kapı açıp, oralardaki türlü “acaibülmahlukat”ın dünyamıza doluşacağı gibi rivayetler, bilinmeyene, anlaşılamayana karşı oluşturduğumuz korkuların bir sonucu elbette.Oysa CERN, insanoğlunun evreni, nereden gelip nereye gittiğini öğrenme tutkusunun, bu tutkuyla yeni teknolojiler geliştirme arayışının bir sonucudur. Avrupa Nükleer Araştırma Merkezi’nin Fransızca kısaltması olan CERN, İsviçre-Fransa sınırında, yerin altında daire şeklinde uzanan 27 km’lik bir tünel ve o tünele bağlı araştırma birimlerinin olduğu entegre bir laboratuvardır.

Büyük Hadron Çarpıştırıcısı denilen ve uzay ortamındaki vakum koşullarının oluşturulduğu bu tünelde ışık hızına yakın yüksek hızlara çıkarılan protonlar çarpıştırılmakta. Gözle görülmeyen nanometrik ölçülerde oluşan bu çarpışmalar sonucunda, laboratuvar ortamında evrenin ilk oluştuğu “big-bang” anındaki koşullar yaratılıyor. Çünkü varoluşumuzla ilgili tüm sırlar o “büyük patlama” öncesi ve sırasında yatıyor. En basitinden “Bizim niye kütlemiz var, niye yer çekimi var, zaman neden geleceğe doğru akıyor, paralel evrenler var mı, kara deliklerin ardında ne var, anti-maddenin gizemi nedir?” gibi sayısız sorunun cevabı CERN’de aranıyor.
“Tanrı parçacığı” olarak adlandırılan Higgsbozonu ve diğer atomaltı parçacıkların yani quarkların bulunması, bu parçacıkların yaşadığımız 3 boyutlu evrendeki görevlerini öğrenmek CERN’ün ana amaçlarını oluşturuyor. “Bunu öğrenmek için milyarlarca doları yerin altına gömmeye değer mi?” diyebilirsiniz. Oysa CERN sadece varoluşumuzun nedenlerini bulmakla yetinmiyor, buradan elde ettiği bilgilerle gelecekte insanoğlunun yeni teknolojiler üretmesinin, ihtiyacı olan yeni enerji kaynaklarının bulunmasının ve hatta uzay-zamanda yolculuk yapabilmesinin kapılarını açmaya çalışıyor. Bir bakıma insanoğlunun geleceğini yaratıyor.

İlgili Makaleler
İlginiz Çekebilir
pomeranian boo fiyatları

Murat Dere

Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi İktisat Bölümünü bitirdikten sonra çeşitli alanlarda çalıştıktan sonra kendimi ekonomi ve siyaset konusunda geliştirdim. Bu konularda severek ve tarafsız olarak okuyuculara haberler paylaşmaya çalışıyorum. Tarafıma ulaşmak isterseniz Mdere@lafmacun.net mail adresine iletilerinizi yollayabilirsiniz.

Sizin düşünceniz nedir?

Başa dön tuşu