ListelerSağlık

Adet Düzensizliği Nedenleri Nelerdir?

Adet Görme Nasıl Oluşur?

Adet görme kadınların doğurgan olduğu zamanlarda gelişen fizyolojik bir olaydır. Hormon kontrolündedir. Genelde bir döngü 25-28 günü kapsar. Hormonlar öncelikle kadın hamile kalacakmış gibi rahmi hazırlamaya başlar. Duvarı kalınlaşır. Eğer döllenme olmamışsa yine hormonlar etkisiyle duvar yıkılmaya başlar, bununla birlikte kanama olur. Buna da halk arasında adet denir.

Hormonların Döngüdeki Görevi Nedir?

Döngünün ilk günü kanamanın başladığı gündür. İlk 7 gün östrojen seviyesi artmaya başlar. 14. günde en yüksek düzeyine ulaşır. Bu arada testosteron da artmaya başlar. Daha sonra östrojen ve testosteron azalırken progesteron artmaya başlar ve rahim duvarını döllenme ihtimaline karşı hazır hale getirir. Döllenme olmadığı takdirde progesteron hızla azalmaya başlar ve rahim duvarı yıkılır.

Adet Düzensizliği Neden Olur?

Adet Düzensizliği Neden Olur?

Normal bir adet görmede kan pıhtı içermemeli ve kanama süresi 8 günü geçmemelidir. Adet başlangıcın ilk birkaç gününde hafif bir ağrı görülmesi normaldir. Bunlardan farklı durumlar görülmesi adet düzensizliğidir.  Adet düzensizliği ilk kez görülmeye başlanan ergenlik döneminde ve menopoza yakın süreçte en fazla görülür. Genelde hormonların düzensiz salınımından dolayı olur. Döngü kişiden kişiye göre de değişir. 21-35 günler arasında olması normal kabul edilir.

Bunun dışında yumurtalıklar veya rahimde de  bir sıkıntı söz konusu olabilir. Yumurtalıklarda  kist olabilir. Rahim içini döşeyen tabakada fazla büyüme, rahimde ya da rahim ağzındaki polipler ve nadiren de olsa rahim kanseri gibi etkiler adet düzensizliğine sebep olabilir. Genelde tüm bunların arkasında büyük bir sorun çıkmaz. Kişinin içinde bulunduğu duygu durumu bile süreci etkiler. Stresli olmak, mutsuz olmak, yoğun olmak, heyecanlı olmak da hormonların salınımını etkiler. Ancak yine de her koşulda alanında uzman bir hekime görünmede fayda vardır.

pomeranian boo fiyatları

Sizin düşünceniz nedir?

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu