ListelerTarih

ABD Nasıl Kuruldu? Kaç Yılında Kuruldu?

Dünyanın en güçlü ülkelerinden birisi olan ABD nasıl kuruldu? Kaç yılında ve kimler tarafından kuruldu? Detaylarıyla yazımızda.

Amerika kıtasının 1492 tarihinde keşfinden sonra tarih içerisindeki İspanyollar, Portekizliler, Fransızlar ve İngilizler, bu kıta içerisinde toprak sahibi oldular. İngilizler, Amerika‘da yer alan toprak bütünlüğünü genişlettikten hemen sonra İngiltere başta olmak üzere çeşitli ülkeler içerisinden göçmenler alıp yerleştirerek koloniler kurmuş oldu ve ABD nasıl kuruldu sorusunun cevabı bulunmaya başladı.

18. yüzyıl tarihinin ortalarında, bu ortaya çıkarılan kolonilerin sayısı git gide yükselerek 13’e kadar çıkmış oldu. Kurulan bu koloniler, Amerika Birleşik Devletleri‘nin temelini bu sayede oluşturmuş oldu.

İngilizlere Bağlı Olan Bu Kolonilerin İngiltere Tarafından Yönetilmesi:

İngilizlere bağlanmış olan mevcut koloniler, İngiliz Kralı’nın tayin etmiş olduğu bir vali tarafından yönetiliyor ayrıca bir de meclisleri bulunuyordu. ABD‘de yaşamlarını sürdüren bu insanların İngiltere ülkesinin özgür vatandaşlarından hiçbir farkı yoktu.

1756-1763 tarihleri arasında İngiltere’nin Avusturya, Fransa ve Rusya ittifakı ile gerçekleştirdiği savaşlar neticesinde (bu savaşlara 7 Yıl savaşları deniliyordu.), İngiltere ülkesinin ciddi derecede maliyesinin bozulmasına sebep olmuştur.

Amerika Birleşik Devletleri

İngiltere’nin Mali Durumunun Bozulmasının Ardından Yaşananlar:

İngiltere’nin mali durumunu iyileştirmek için yeni vergiler koyması, Amerika‘da yer alan kolonilerin büyük tepkisi ile karşılaştı. 1774 tarihinde toplanan 1. Filedelfiya Kongresi’nde İngiltere ile savaşa yapılmasına karar verildi.

1776 tarihinde 2. Filedelfiya Kongresi’nde 13 sömürge, bağımsızlıklarını ilan etmiş oldular. Bu kongre içerisinde İnsan Hakları Bildirisi büyük bir oy çoğunluğu ile kabul edilerek onaylanmış oldu.

Diğer Ülkelerin Desteği Sonrası Gelen Zafer:

Fransa, İspanya ve Hollanda gibi güçlü ülkelerden yardım alan koloniler, İngilizleri bu güçlü desteklerden sonra mağlup etmiş oldular. İngilizler bu yenilgi sürprizi sonrasında barış istemek zorunda kaldıktan hemen sonra taraflar arasında Versaille yani (Versay) Antlaşması 1783 tarihinde imzalanmış oldu.

Yapılan Bu Antlaşmaya Göre:

1- İngilizler, 13 sömürgenin bağımsızlığını tanımış oldular.

2- Antillerden bazı adaları ve Senegal’i Fransa’ya verdiler. Bağımsızlıklarını ilan eden eyaletler içişlerinde serbest olmak şartı ile bir araya gelerek 1787 tarihinde Amerika Birleşik Devletleri‘ni kurmuş oldular.

ABD’nin Kuruluşunun Doğurduğu Sonuçlar

ABD’nin Kuruluşunun Doğurduğu Sonuçlar:

1- İnsan Hakları Beyannamesi ilan edilerek demokratik bir rejim kurulmuş olup Avrupa’ya örnek olunmuştur.

2- Bu kuruluş Avrupa’ya karşı denge unsuru haline gelmiştir.

3- Avrupa’nın kültür ve medeniyeti yeni bir yayılma alanı bulmuştur.

4- Meydana gelen göçler sonucu ile Avrupa’da var olan işsizlik sorunu ciddi derecede azalmış, siyasi ve dini kavgalar önemini tamamen kaybetmiştir.

Bu içeriğimizde ABD nasıl kuruldu sorusunun cevabını vermeye çalıştık. Umarız beğenmişsinizdir.

pomeranian boo fiyatları

Serap Yılmaz

2010 yılında haber sitelerinde editörlük kariyerine başladım ve zamanla yolum Lafmacun.Net ile kesişti. Magazin ve ünlüleri yakından takip eden yazar, Türkiye ve dünya gündeminde yaşanan magazinsel olayları Lafmacun.net okurlarına aktarıyor. Bana ulaşmak için: Syilmaz@lafmacun.net adresine mail atabilirsiniz.

Sizin düşünceniz nedir?

Başa dön tuşu