HaberlerListeler

ABD, Almanya’yı Huawei konusunda tehdit etti

Amerika Birleşik Devletleri‘nin Almanya Büyükelçisi Richard A. Grenell tarafından geçtiğimiz Cuma günü The Wall Street Journal’a yollanan mektupta, 5G alt yapısı için çalışmalarını hızlandıran Almanya’nın bu teknolojiye geçiş sırasında eğer Huawei ile çalışırsa, ABD’nin Almanya ile olan istihbarat ve bilgi paylaşmının sınırlandıralacağını belirtti. ABD’nin Huawei’ye ağır yasaklar ve yaptırımlar getirmesinden sonra, Trump yönetimi hiç bir konuda Çinli şirketlerle çalışılmasını istemiyor.

ABD, Hiçbir ülkenin Çinli şirketlerle çalışılmasını istemiyor

ABD, Hiçbir ülkenin Çinli şirketlerle çalışılmasını istemiyor

Trump yönetimi, Çinli bir çok şirkete ve içlerinde de özellikle Huawei’ye karşı duruşu bütün dünya tarafından bilinir oldu. Bazı ülkeler ABD baskısının ardında Huawei ile olan iş ortaklıklarını bile bitirdiler. Terörle mücadele konusunda ABD istihbaratıyla bilgi paylaşımı yapan Avrupa ülkeleri, bu paylaşımın azalması veya aksaması durumunda ülkelerde zaafiyetlere sebep olabileceği ihtimalini değerlendiyorlar.

Fakat diğer yandan teknojik gelişmeler konusunda öncü firmalardan birisi olan Huawei ile 5G altyapısının kurulumu için çalışmak isteyen Alman Hükumeti, bu çalışmanın herhangi bir güvenlik veya casusluk durumuna neden olmayacağını düşünüyorlar ve bu konuda henüz dünyada somut bir kanıt olmadığınıda belirtiyorlar. Huawei ise şirketin geleceği için çok önemli olan bu adımın atılması konusunda neler yapacak şimdilik bekleyip göreceğiz. 

Eğer Çinli şirketler Amerika’da olduğu gibi Avrupa pazarından da dışlanırlarsa bir çok teknoloji şirketinin sonu olabilir.

https://www.engadget.com/2019/03/11/us-threatens-germany-over-huawei-use/

pomeranian boo fiyatları

Sizin düşünceniz nedir?

Başa dön tuşu