Bazı insanların yanlış anladığı şekilde Yoga bir din değildir. O bir duruş tekniğidir ve binlerce yıldır Hindistan da uygulanmaktadır. Bu duruşlar özel duruşlar olarak kuyruk sokumundan beynin ilgili noktasına kadar uzanan SUŞUMNA kanalı olarak bilinen yerde 7 farklı kapalı bölgeyi uyarmaya ilişkin bir duruştur.

Yoga meditasyonu Lotus pozisyonunda saatlerce oturma şeklindedir. Kişi gözlerini kısık veya tam kapatarak alnın orta yerinde var olduğu düşünülen 3. göze odaklar ve belirli kutsal kelimeleri tekrar eder. Böylece kişi Yoga öğretilerini tam olarak yerine getirerek "aydınlanma" denen noktaya ulaşır. Yüzlerce farklı yoga metodu vardır. Sağlıklı olmak için yapılan yogaya Hatha Yoga adı verilir.

 Aydınlanmak için yapılan yoga türüne ise Kriya Yoga adı verilir.  Kriya yoga Babaji adı verilen bir avatar tarafından dünyadaki insanlara öğretilmiştir. En son temsilcisi Paramahansa Yogananda dır. Bu öğretiyi Batı dünyasına tanıtan " Bir Yoginin Otobiyografisi " isimli kitabında  Yoga yolunda ilerlerken karşılaştığı ustaları anlatır. Uyguladığı tekniklere çok detaylı olmasa da değinir. Yoganın asıl amacı ruhsal bütünlüğü sağlamak, yaratıcının farkına varmak, dünyadaki gizli oyunun ve MAYA nın iç yüzünü keşfetmek, hayatın ölümün ve yaşamın iç yüzünü görmek, karmayı düzeltmek gibi ulvi amaçları vardır.  Yoga teknikleri stres atmak için değil esasında ruhsal bütünlüğü sağlamak içindir. Ancak günümüzde YOGA öğretmenleri bu işi stres atmak için yapılan bir uygulama imiş gibi gösterebilirler. Kadim yoga öğretisine bakıldığında Paramahansa Yogananda ve Swami Vivekananda nın Batı dünyasına kazandırdığı eserlerine bakıldığında yoga biliminin aslında binlerce yıldır uygulanan ve ruhsal bütünlüğü sağlamaya yönelik özel duruşları meditasyonları içerdiği görülebilir. 

Yoga bilimine göre aranan tüm gizli bilgiler ve öğretilere sadece içsel kaynaktan erişilebilir. Bunu sağlamanın yolu da sessizliğin disiplini olan Yoga tekniklerini uygulamaktır. Yoga teknikleri kişiyi içsel dünyası ile irtibatlı hale getirir.Böylece karanlığa gömülen kişi; aylarca meditasyon yaptığında iç aleminde yavaş yavaş bazı sezgilerin ortaya çıktığını hisseder. Bazı astral kanallara erişir. Öte alemdeki varlıklarla iletişim kurmaya başlar. Dahası geçmişte kalan yaşantılarının ayrıntılarına ulaşabilir.Bazı yoga teknikleri kişiye fiziksel kanunların üstüne çıkma yeteneği kazandırır. Bu yetenekler Levitasyon (yerden yükselme) hava molekülleri ile enerji alma yani yemek yemeden yaşayabilme- aynı anda birkaç yerde olabilme gibi ya da bedeni terk edebilme gibi metafizik yetenekler kazandırabilir.

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Facebook Yorumları